866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

InkCase i7 - iPhone 7 z dodatkowym ekranem E-Ink

 

Zorganizowana ponad pół roku temu na platformie Indiegogo, zbiórka funduszy na popSLATE 2, zakończyła się dużym sukcesem. Wspominam o niej, ponieważ projekt okładki z ekranem E-Ink, przeznaczonej dla różnych wersji iPhone 6, zebrał imponującą kwotę - ponad milion dolarów (więcej we wpisie „popSLATE 2 - ekran E-Ink dla iPhone'a z Indiegogo”). Wysyłka zamówień jest (na razie) opóźniona o dwa miesiące, ale organizatorzy zapewniają, że ciężko pracują nad finalizacją produktu. Podobnym tropem idzie firma – Oaxis. Oferuje ona podobny, ale (prawie) gotowy produkt z przeznaczeniem dla iPhone'a 7. Właśnie ruszyła przedsprzedaż InkCase i7.

 

Małe kotki dobrze się prezentują także na etui za 99 USD (źródło: oaxis.com)

 

Wyposażenie telefonu w drugi ekran, wykonany z papieru elektronicznego nie jest nowym pomysłem. Najbardziej zaawansowany pod tym względem produkt zaproponował, póki co, rosyjski operator telefonii komórkowej - Yota. Smartfon YotaPhone 2 jest obecny na rynku od prawie dwóch lat i wciąż należy do całkiem udanych urządzeń. Z racji dość wysokiej ceny początkowej, nie cieszył się powszechnym wzięciem. W maju tego roku obniżono jego oficjalną cenę na rynkach europejskich do 600 EUR. Wielcy producenci nie oferują podobnych rozwiązań. Krążą jednak ostatnio w internetach plotki, że w iPhone'ach pojawi się w końcu jakaś innowacja – i będzie to być może właśnie drugi ekran E-Ink. Ale na razie, korzystając z sukcesów telefonów Apple, inne firmy oferują różne akcesoria. Wśród nich jest obudowa zawierająca baterię i zintegrowany ekran E-Ink, który współpracuje na bieżąco z telefonem dzięki łączności bezprzewodowej bluetooth.

 

Oaxis InkCase i7

Oaxis proponuje okładkę InkCase i7, która ma być wysyłana do konsumentów w końcu listopada. Firma ma już w ofercie podobną obudowę dla iPhone'a 6. Zastosowano w niej ekran o przekątnej 4,3 cala wykonany w technologii E-Ink Pearl. Nowy produkt wyceniono na 99 UDS (w przedsprzedaży, później ma to być 129 USD). Co InkCase i7 oferuje posiadaczom smartfonów iPhone 7? Firma wskazuje na możliwość wyświetlania własnych zdjęć w formie tapety na tylnej części telefonu. Poza tym oczywiście będzie możliwość czytania tekstów. Ekran o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 217dpi (480x800 pikseli) ma zapewnić wyraziste wyświetlanie dokumentów. Mi wyszło, że ekran ma 199 ppi, to trochę mniej niż w sprzedawanym do niedawna Kindle Paperwhite 2 czy obecnym na naszym rynku PocketBook Touch Lux 3 (212 ppi). Podobnie, jak w YotaPhone 2 czy popSLATE2, nowa okładka Oaxis ma na bieżąco wyświetlać różnorodne powiadomienia z telefonu.

 

Czytanie e-booków to najważniejsza, choć nie najbardziej gadżeciarska funkcja InkCase i7 (źródło: oaxis.com)

 

W opisie InkCase i7 na stronie Oaxis wskazano, że okładka zapewni wysoki poziom ochrony telefonu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Firma twierdzi nawet, że okładka zapewnia „całkowity spokój ducha” pod tym względem (ang. „Giving you a complete peace of mind”). Znając delikatność i kruchość ekranów z papieru elektronicznego, to całkiem odważne stwierdzenie.

 

Dedykowana aplikacja odpowiada za różnorodne funkcje drugiego ekranu - powiadomienia, prognoza pogody, zegarek... (źródło: oaxis.com)

 

Podsumowanie

Wykorzystanie papieru elektronicznego w smartfonach może dawać lepsze, niż na LCD, wrażenia z lektury e-booków. Ekran E-Ink powinien zapewnić dłuższy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu przy zapewnieniu całkiem szerokiej funkcjonalności telefonu. I nie ogranicza się ona tylko dla czytania i dzwonienia, choć już przy oglądaniu filmów raczej się nie sprawdza. Ekrany E-Ink znane są również ze swej małej odporności na uszkodzenia mechaniczne, co podnosi ryzyko uszkodzenia telefonu choćby w razie upuszczenia go. Oaxis twierdzi, że to nie problem,. Oby tak było!

 

Cena po okresie przedsprzedaży to 129 USD - więcej niż Kindle 8... (źródło: oaxis.com)

 

Publikowane informacje na temat zwyczajów czytelniczych wskazują, że całkiem spora grupa osób czyta e-booki na smartfonach. Sukces popSLATE 2 jest przykładem na całkiem spory potencjał zainteresowania tego typu produktem, między innymi również ze strony czytelników. Oaxis wypuszcza kolejny produkt z serii InkCase, więc też zapewne nie dokłada do interesu. Może przyczyni się to do upowszechnienia pomysłu i presji na opracowanie bardziej trwałych ekranów z papieru elektronicznego?