866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Niemiecki Amazon teraz także po holendersku

 

Do tej pory amazon.de parę razy zaskakiwał nas już a to bezpłatną wysyłką zakupów do Polski, a to reklamami po polsku a to anglojęzyczną wersją sklepu. Tym razem amerykański gigant handlu internetowego wykonał ukłon w stronę Holendrów. Od dziś mogą oni pod adresem amazon.de włączyć również wersję sklepu wyświetlaną w ojczystym języku.

 

Od dziś Holendrzy robią zakupy (w tym czytników Kindle) korzystając ze sklepu po holendersku (źródło: amazon.de)

 

Rynek holenderski z pewnością jest atrakcyjny dla handlu internetowego. Niderlandy plasują się wysoko wśród najbogatszych krajów świata. Interesujący nas szczególnie rynek e-booków intensywnie tam rośnie, choć w trochę inny sposób niż na przykład w naszym kraju. Przypomnę, że w ramach programu prowadzonego przez Koninklijke Bibliotheek (Bibliotekę Narodową), Holendrzy korzystają z bardzo taniego abonamentu (równowartość ok. 16 PLN miesięcznie) na e-booki. Udostępnione w ten sposób książki elektroniczne mogą być czytane bez problemu również na większości czytników książek (wyjątkiem są przede wszystkim czytniki Kindle). Dzięki ogólnonarodowej inicjatywie Koninklijke Bibliotheek, liczba wypożyczeń e-booków rośnie w Niderlandach bardzo szybko (więcej we wpisie „Coraz więcej e-booków z bibliotek publicznych (w Holandii)”). Sprzedaż również ma pozytywną dynamikę, choć nie jest ona tak spektakularna jak w przypadku czytania e-booków bibliotecznych.

 

Wypożyczenia e-booków w Niderlandach w latach 2014 (cały rok), 2015 (cały rok) oraz 2016 (pierwsze półrocze) (dane:Koninklijke Bibliotheek)

 

Nie ma samodzielnego, holenderskiego oddziału Amazonu choć funkcjonuje adres amazon.nl. Niemiecki sklepu obsługuje Niderlandy, podobnie jak to jest w przypadku Polski. Zakupy o wartości powyżej 29 EUR są tam przesyłane bez dodatkowych opłat (do Polski przy wartości 49 EUR). W amazon.de można jednak kupić nie tylko czytniki Kindle, ale i e-booki po holendersku.

 

Wśród wersji językowych amazon.de, dziś pojawiła się holenderska (źródło: amazon.de)

 

Teraz firma pokazała, że chce bardziej intensywnie powalczyć o holenderskich klientów a w tej liczbie może również czytelników. Wygląda to na kolejny krok świadczący o tym, że nawet bez amazon.pl, możemy się spodziewać polskojęzycznej wersji sklepu...

 

W stacjonarnych sklepach na terenie Niderlandów można znaleźć bogaty wybór czytników takich marek jak PocketBook, Kobo, Kindle oraz Icarus (Amsterdam 2015 r.)