903 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Niemiecki Amazon teraz także po holendersku

 

Do tej pory amazon.de parę razy zaskakiwał nas już a to bezpłatną wysyłką zakupów do Polski, a to reklamami po polsku a to anglojęzyczną wersją sklepu. Tym razem amerykański gigant handlu internetowego wykonał ukłon w stronę Holendrów. Od dziś mogą oni pod adresem amazon.de włączyć również wersję sklepu wyświetlaną w ojczystym języku.

 

Od dziś Holendrzy robią zakupy (w tym czytników Kindle) korzystając ze sklepu po holendersku (źródło: amazon.de)

 

Rynek holenderski z pewnością jest atrakcyjny dla handlu internetowego. Niderlandy plasują się wysoko wśród najbogatszych krajów świata. Interesujący nas szczególnie rynek e-booków intensywnie tam rośnie, choć w trochę inny sposób niż na przykład w naszym kraju. Przypomnę, że w ramach programu prowadzonego przez Koninklijke Bibliotheek (Bibliotekę Narodową), Holendrzy korzystają z bardzo taniego abonamentu (równowartość ok. 16 PLN miesięcznie) na e-booki. Udostępnione w ten sposób książki elektroniczne mogą być czytane bez problemu również na większości czytników książek (wyjątkiem są przede wszystkim czytniki Kindle). Dzięki ogólnonarodowej inicjatywie Koninklijke Bibliotheek, liczba wypożyczeń e-booków rośnie w Niderlandach bardzo szybko (więcej we wpisie „Coraz więcej e-booków z bibliotek publicznych (w Holandii)”). Sprzedaż również ma pozytywną dynamikę, choć nie jest ona tak spektakularna jak w przypadku czytania e-booków bibliotecznych.

 

Wypożyczenia e-booków w Niderlandach w latach 2014 (cały rok), 2015 (cały rok) oraz 2016 (pierwsze półrocze) (dane:Koninklijke Bibliotheek)

 

Nie ma samodzielnego, holenderskiego oddziału Amazonu choć funkcjonuje adres amazon.nl. Niemiecki sklepu obsługuje Niderlandy, podobnie jak to jest w przypadku Polski. Zakupy o wartości powyżej 29 EUR są tam przesyłane bez dodatkowych opłat (do Polski przy wartości 49 EUR). W amazon.de można jednak kupić nie tylko czytniki Kindle, ale i e-booki po holendersku.

 

Wśród wersji językowych amazon.de, dziś pojawiła się holenderska (źródło: amazon.de)

 

Teraz firma pokazała, że chce bardziej intensywnie powalczyć o holenderskich klientów a w tej liczbie może również czytelników. Wygląda to na kolejny krok świadczący o tym, że nawet bez amazon.pl, możemy się spodziewać polskojęzycznej wersji sklepu...

 

W stacjonarnych sklepach na terenie Niderlandów można znaleźć bogaty wybór czytników takich marek jak PocketBook, Kobo, Kindle oraz Icarus (Amsterdam 2015 r.)