866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Tolino Vision 3 HD - nowe oprogramowanie (firmware) dla czytników Tolino w wersji 1.8.0

 

Tolino wprowadziło dla swoich czytników oprogramowanie wewnętrzne w wersji 1.8.0. Przetestowałem go na modelu Tolino Vision 3 HD. Ten czytnik jest najbardziej zaawansowanym i jednocześnie najdroższym wśród oferowanych przez niemieckich księgarzy zrzeszonych w sojuszu Tolino. Czytniki tej marki zdobyły sobie dużą popularność na rynku niemieckojęzycznym, głównie dzięki kompleksowej ofercie tamtejszych księgarń i dobrym parametrom samych urządzeń. Tolino Vision 3 HD wyposażono w dotykowy ekran E-Ink Carta o przekątnej 15,2 cm (6 cali) i rozdzielczości 300 ppi. Ponadto wyróżnia się wśród konkurencji na rynku wodoodpornością i płaskim frontem. To całkiem udane urządzenie, choć zaskakuje mnie w nim wolniejsza praca i słabsza reakcja na dotyk niż w starszym modelu firmy - Tolino Vision 2 (więcej o tym modelu we wpisie „Tolino Vision 2 - wodoodporny czytnik e-booków z ekranem E-Ink Carta - recenzja”). Ten ostatni polecałem w rankingu magazynu „Press” i nadal uważam, że to najbardziej udany czytnik z rodziny Tolino. Jest jednak szansa na usprawnienie również najnowszego czytnika z tej linii, ponieważ zostało właśnie udostępnione nowe oprogramowanie wewnętrzne, które ma przede wszystkim przyspieszyć działanie Tolino Vision 3 HD. Nowy firmware udostępnia ponadto kilka nowych funkcji, o których poniżej.

 

Przy starcie Tolino, na ekranie pokazywany jest krótki poradnik, jak używać czytnik

 

Nowa wersja firmware'u (1.8.0) jest już gotowa od ponad miesiąca, ale najwyraźniej przez ostatnie tygodnie była jeszcze w fazie testów. Jeśli nie otrzymamy jej teraz w formie uaktualnienia przez wi-fi (OTA), plik instalacyjny można pobrać na stronie mytolino.de (http://mytolino.de/service/software-updates/).

 

Aktualizacja 1.8.0 ma datę 31.03.2016, ale upubliczniono ją dzisiaj

 

Sprawność i reakcja na dotyk

Najważniejszym usprawnieniem oprogramowania wewnętrznego w wersji 1.8.0 powinno być przyspieszenie pracy czytnika. Do tej pory Tolino Vision 3 HD ustępował pod tym względem swojemu poprzednikowi (Vision 2). Wzbudzało to niepochlebne komentarze użytkowników, posiadających oba modele do porównania. Używam nowej wersji oprogramowania od kilku dni i mogę potwierdzić, że Tolino Vision 3 HD lekko przyspieszył swoje reakcje. Nie ma tu jednak wciąż takiej sprawności, jakiej można się spodziewać po czytniku oferowanym w cenie 159 EUR.

 

Własne czcionki

Drugą ważną, ale i od razu zauważalną zmianą w nowym oprogramowaniu czytnika, jest możliwość bezproblemowego dodawania własnych czcionek. W poprzednich modelach było to możliwe, choć wymagało trochę szperania w katalogach czytnika. Opisałem tę procedurę w recenzji Tolino Shine i Tolino Vision 2. Teraz nie trzeba kombinować, wystarczy pliki czcionki w formacie TTF lub OTF skopiować (po połączeniu urządzenia kablem USB do komputera) do katalogu „fonts” w czytniku. Czcionki natychmiast są widoczne w menu formatowania tekstu.

 

Tolino Vision 3 HD - oryginalny zestaw sześciu czcionek

 

Dość niestandardowo rozwiązano przy okazji możliwość definiowania rozpiętości skalowania tekstu. Otóż do każdego kroju czcionek przypisać można samodzielnie rozmiary odpowiadające za poszczególnych (dziewięć) rozmiarów wyświetlanych w czytniku. Wartości te można wprowadzić w pliku size.csv, który umieszczony jest w katalogu „fonts”. Jest to plik tekstowy, w którym wartości odpowiadające wielkości czcionek oddzielone są przecinakami. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, osoby obyte z komputerami powinny z tym bez problemu sobie poradzić. Nie ma konieczności edytowania tego pliku i można nawet o tym nie wiedzieć i sprawnie korzystać z możliwości skalowania tekstu.

 

Po wgraniu plików TTF powstał u mnie lekki bałagan. Caecilia pojawiła się jako cztery osobne czcionki, a Bookerly jako jedna

 

Przy okazji została usunięta nieprzydatna dla nas czcionka Rokkitt, która nie miała polskich znaków oraz Linux Libertine.

 

Kartkowanie e-booka

Kolejną nowością, którą zauważyłem, jest możliwość kartkowania e-booka. Gest wykonany od brzegu ekranu i przytrzymanie palca na środku, przełącza czytnik w tryb kartkowania. Można szybko przeglądać e-booka strona za stroną. Jeśli zagalopujemy się za daleko i chcemy wrócić do ostatnio otwartej strony, ułatwi to przycisk wyświetlony w dolnej części ekranu.

 

Modyfikacja widoku księgozbioru

Ostatnią modyfikacją wprowadzoną w oprogramowaniu 1.8.0, jest możliwość wyłączenia z widoku biblioteczki książek przeczytanych. Jeśli zamykamy książkę doczytaną do ostatniej strony, pojawia się pytanie, czy chcemy oznaczyć e-booka jako przeczytanego. Potwierdzenie może skutkować ukryciem go w księgozbiorze, o ile w opcjach widoku biblioteczki nie zaznaczymy „Show finished books”. 

 

Tolino Vision 3 HD - w widoku księgozbioru można ukryć przeczytane pozycje odznaczając opcję "Show finished books"

 

Sam sposób wyświetlania książek znajdujących się w czytniku został również lekko zmieniony. Można teraz szybko przechodzić między sortowaniem według tytułów, autorów i kolekcji.

 

W górnej części widoku biblioteczki pojawiły się pola wyboru "Titles", "Authors" oraz "Collections" ułatwiające szybkie przełączanie sposobu prezentacji wgranych książek

 

Podsumowanie

Warto wgrać oprogramowanie wewnętrzne czytników Tolino w wersji 1.8.0. Nowy firmware nie wprowadza rewolucyjnych zmian, choć obsługa własnych czcionek to miły ukłon w stronę użytkowników. Mnie osobiście w Tolino Vision 3 HD wciąż jeszcze brakuje szybkości reakcji na dotyk i poprawnego działania funkcji rozpływu w plikach PDF.