905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Ranking czytników e-booków magazynu „Press” - jaki czytnik e-booków wybrać?

 

Jaki wybrać czytnik e-booków? Na którym czytniku będzie się najlepiej czytało książki elektroniczne? W końcu, który z nich jest najlepszy? Okazuje się, że nie ma łatwej odpowiedzi na takie pytania. Proste, z pozoru monofunkcyjne urządzenia, mogą mieć wiele cech indywidualnych docenianych przez poszczególnych użytkowników. Pisałem już o rankingach czytników publikowanych na przykład przez francuski magazyn konsumencki „Que Choisir”  czy „01net” („Ranking czytników książek elektronicznych (we Francji)”).

 

W marcowym numerze magazynu "Press" znajdziemy ranking czytników e-booków

 

Podobnego wyzwania podjął się pod koniec zeszłego roku polski magazyn „Press”. O rankingu już wspominałem, bo zauważony został również przez czeski portal zajmujący się czytnikami książek. Wyniki opracowania opublikowano w marcowym numerze, który aktualnie jest w sprzedaży.

 

Założenia rankingu czytników

Pierwotnie autorzy rankingu zakładali stworzenie listy najlepszych czytników. Od urządzeń najlepszych do polecanych, ale już nie takich idealnych. Szybko jednak okazało się, że zarówno wymagania użytkowników jak i sposób pracy czytników są na tyle różne, że wskazanie na przykład jednego, najlepszego czytnika jest bardzo trudne. Zawsze można mieć jakieś „ale”. Dlatego, zdecydowano się na przedstawienie zalet i wad poszczególnych modeli. Zadania podjęło się pięciu zaproszonych ekspertów:

- Robert Drózd, założyciel serwisu swiatczytnikow.pl;

- Łukasz Sporyszkiewicz, bloger bezdruku.pl;

- Radosław Uliszak, bloger cyfranek.booklikes.com (to ja);

- Beata Gutowska, dyr. zarządzająca publio.pl;

- Michał Dzierża, filmowiec i dokumentalista.

 

Wyniki ocen jurorów rankingu

Ranking nie ma jednego, zdecydowanego zwycięzcy. Jurorzy, jako warte polecenia, wymieniali następujące modele: Kindle Paperwhite (1, 2 oraz 3), Kindle 7 (Touch 2014), PocketBook 626 (Touch Lux 2 i Touch Lux 3), Kindle Voyage, InkBook Obsidian, Tolino Vision 2, Kobo Glo HD, PocketBook Mini oraz PocketBook Ultra.

Pomimo braku jednego lidera, można jednak zauważyć, że jurorzy najczęściej wymieniali Kindle Paperwhite (różne generacje) jako urządzenie najbliższe ideałowi. Z jednej strony jest to efekt popularności tego modelu w naszym kraju, ale też zalet, które mu tę popularność przyniosły. Wśród cech charakteryzujących ten czytnik wymieniono m.in. łatwość obsługi, stabilność działania, znakomity ekran oraz możliwość wysyłki książek z polskich księgarń wprost do urządzenia.

Zachęcam do lektury artykułu. Można w nim znaleźć charakterystykę różnych modeli czytników, wskazania wad i zalet poszczególnych modeli oraz opinie osób, które z tych urządzeń korzystają na co dzień.

 

P.S.

W artykule znajdują się odsyłacze do recenzowanych przeze mnie czytników. Większość urządzeń wymienionych przez jurorów rankingu już testowałem. Wkrótce, po miesięcznym użytkowaniu, zmierzę się z oceną Kobo Glo HD.

Przypominam osobom raczej zdecydowanym, że jeszcze dziś w ramach świątecznej akcji Amazonu, można Kindle Paperwhite 3 kupić najtaniej w historii. Wersja z reklamami dostępna jest za 80 EUR. Szczegóły promocji można znaleźć tutaj.