905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Tolino liderem na niemieckim rynku e-czytania

"Wir haben das Ziel, die marktführende Position zu behaupten." - Nasz cel, to utrzymać miejsce lidera na rynku - powiedział gazecie "Die Welt" Michael Busch, szef sojuszu Tolino.

 

Artykuł "Die Welt" o niemieckim rynku e-booków

"Die Welt" donosi o sukcesie Tolino (źródło: http://www.welt.de)

 

Niemieccy księgarze, wspólnie z telekomunikacyjnym gigantem Deutsche Telekom, dwa lata temu powołali do życia platformę Tolino - kompleksowe rozwiązanie handlu e-bookami. Składa się na nią m.in. informatyczna obsługa księgarń, dostęp do chmury, w której klienci mogą przechowywać książki oraz własne czytniki Tolino (obecnie model Shine i Vision 2). Tym samym powstała realna przeciwwaga dla ówczesnej dominacji amerykańskiej księgarni Amazon na rynku niemieckim. A jest tam o co walczyć. Tolino ocenia, że do 2020 roku książki elektroniczne będzie kupować około 9,1 mln czytelników. W tym momencie jest to około 7 mln i odpowiadają oni za około dziesięcioprocentowy udział e-booków w rynku książek (bez podręczników, książek dziecięcych i specjalistycznych).

 

Chyba nie przez przypadek,  niedługo przed zbliżającymi się targami książek we Frankfurcie (16-18 X 2015 r.), podane zostały wyniki badań rynku e-booków w RFN. Firma analityczna GFK ogłosiła, że według jej badań, Tolino jest obecnie silnym liderem na niemieckim rynku e-booków. Należy do niego 45% rynku, podczas, gdy Amazon odpowiada za 39% sprzedaży. Tym samym sojusz księgarski Tolino ugruntował swoją pozycję i chyba trwale przezwyciężył wcześniejszą dominację Amazonu. Na targach we Frankfurcie, zostanie prawdopodobnie ogłoszona premiera nowego czytnika Tolino 3 HD z ekranem takim, jaki znamy już z Kindle Voyage, Kobo Glo HD i Kindle Paperwhite 3.

 

czytniki Tolino w holenderskiej księgarni Libris

Najmłodszym członkiem sojuszu Tolino jest holenderska sieć Libris (źródło: https://www.libris.nl)

 

Wszystko to dotyczy także i nas, choć może nie bezpośrednio. Co prawda Tolino objęło swoim zasięgiem również Szwajcarię, Austrię, Włochy, Belgię czy Niderlandy, ale o wejściu do Polski na razie nie ma mowy. Jednak ostra konkurencja przyczyniła się do tego, że możemy (pośrednio) w niemieckim Amazonie kupować czytniki Kindle, które "dzięki" Tolino są aktualnie najtańsze na świecie. I jak tu się nie cieszyć z sukcesu Tolino?

 

(na podstawie: Die Welt)