904 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Amazon widzi w Indiach drugi pod względem wielkości rynek po amerykańskim

 

Raz po raz powtarzają się u nas proroctwa, plotki i dyskusje na temat otwarcia polskiego sklepu Amazon. Amerykański gigant zainwestował już w naszym kraju m.in. w centra dystrybucyjne oraz syntezator mowy Ivona. Jednak sklepu jak nie było tak nie ma. I nie ma się co dziwić, że Amerykanie się nie spieszą, bo duże pieniądze są gdzie indziej. Na przykład w Indiach. Szukałem kiedyś czytników w New Delhi i nawet je znalazłem („Czytniki książek elektronicznych w Indiach”), nawet Kindle. Ale oczywiście indyjski Amazon to ani nie same czytniki ani nie sama tylko księgarnia. Choć niedawno uruchomiono usługę Kindle Unlimited również dla Indusów.

 

Kindle unlimited w amazon.in

Kindle Unlimited to dostęp do wybranego zestawu książek za równowartość 5,50 PLN (99 INR) za jeden miesiąc (źródło: amazon.in)

 

Handel internetowy przeżywa szybki rozwój w Indiach, dzięki upowszechnieniu się sieci telefonii komórkowej. Ocenia się, że na przykład na strony indyjskiego Amazonu około 65% ruchu przychodzi z urządzeń mobilnych. Niektóre sklepy internetowe zarzuciły tworzenie stron WWW projektowanych z myślą o ekranach komputerowych. Skupiają się na stronach mobilnych i aplikacjach mobilnych. Trwa walka cenowa i szacuje się, że walczące o dominację na rynku sklepu Flipkart oraz SnapDeal przyciągnęły sporo pieniędzy inwestorów, ale na razie nie ma mowy o zyskach.

 

E-booki są w ofercie indyjskiego sklepu flipkart.com

W indyjskich księgarniach można trafić na książki po polsku (źródło: flipkart.com)

 

W krótkiej rozmowie BBC World z Amitem Agarwalem, dyrektorem indyjskiego Amazonu, stacja otrzymała komentarz na temat obecności firmy w Indiach. Amerykanie sporo inwestują na subkontynencie. Wydają właśnie 2 mld USD a planują wydać dalsze 5 mld w ciągu najbliższych lat. Tym samym są to największe inwestycje Amazonu poza Stanami.

 

Inwestycje w amazon.in mają wynieść 7 mld USD

Jest w co inwestować (źródło: BBC World)

 

A jest na co przeznaczać pieniądze, ponieważ brak szeroko rozumianej infrastruktury jest największą bolączką indyjskiego handlu w internecie. Można by wiele wyliczać, zaczynając od braku dróg na terenach wiejskich, poprzez częste wyłączenia prądu a kończąc na kłopotach z terminowością dostaw do klientów sklepów internetowych.

 

Czytniki Kindle w amazon.in

Kindle w Indiach nie należą do najtańszych. Najnowszy Paperwhite 3 oferowany jest za równowartość ok. 620 PLN (źródło: amazon.in)

 

Co ciekawe, Amit Agarwal twierdzi, że nie poprzez konkurencję cenową zostanie wygrana walka o indyjski rynek. Jego zdaniem internetowy handel polega na zapewnieniu wyboru z szerokiego spektrum produktów, natychmiastowej dostępności oferowanego towaru, sprawnej dostawy i przystępnych cen - dla klientów.

 

Amit Agarwal w wywiadzie dla BBC World

Amit Agarwal w rozmowie z BBC World (źródło: BBC World)

 

Od strony wytwórców i sprzedawców, Amazon chce skupić się na udostępnieniu im zaplecza składającego się z odbioru, pakowania, przesyłania i dostarczania zamówionych produktów. Tak więc w Indiach Amazon inwestuje głównie we własną logistykę i centra obsługi.

 

Stoisko z kartami SIM w Madrasie

Około 65% ruchu na stronach indyjskiego Amazonu odbywa się z urządzeń mobilnych..., w tle plakaty reklamowe sieci Idea i Airtel (Madras, 2014 r.)

 

Magazyny Amazonu już w Polsce są, może to jednak jest krok w stronę otwarcia sklepu...?