905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: Empik GoBook 2.0 już w sprzedaży z NOWĄ APLIKACJĄ Empik Go

Empik GoBook 2.0 to druga odsłona firmowego czytnika opracowanego wspólnie z firmą PocketBook. Urządzenia trafiły już do sprzedaży w kilku wybranych sklepach fizycznych oraz sklepie internetowym empik.com.

 

Empik GoBook 2.0

 

Empik GoBook 2.0

Empik GoBook 2.0 sprzętowo jest odpowiednikiem znanego z rynku modelu PocketBook Verse. Jego najważniejsze cechy to:

- ekran wykonany w technologi papieru elektronicznego (E-Ink Carta) o przekątnej sześciu cali (15,2 cm) i rozdzielczości 212 ppi;

- wbudowane oświetlenie ekranu z regulowaną temperaturą barwową oświetlenia;

- 182 g masy;

- fizyczne przyciski zmiany stron;

- usługi bezprzewodowej wysyłki plików (Dropbox, Send-to-PocketBook);

- 8 GB pamięci wewnętrznej;

- gniazdo kart microSD.

 

Firmowy czytnik sieci Empik wyróżnia się od PocketBooków kolorem plecków obudowy. Ale po jego uruchomieniu okazuje się, że nie tylko... Te urządzenia różnią się także pod względem oprogramowania. Założeniem firmowego urządzenia Empiku jest większa integracja z usługą Empik Go. Najnowsze oprogramowanie daje więc firmowym czytnikom rozbudowaną wersję aplikacji Empik Go.

 

Aplikacja Empik Go w nowej wersji

Nowością aplikacji Empik Go instalowanej obecnie na GoBookach 2.0 jest dostęp z poziomu czytnika do wszystkich książek znajdujących się w katalogu wypożyczalni. Do tej pory aplikacja Empik Go zarówno w czytnikach PocketBook i Empik GoBook służyła do pobierania plików na czytnik i sprawdzania ważności abonamentu. Dodawanie tytułów do półki odbywać się musiało w mobilnej aplikacji Empik Go. Teraz w czytnikowej aplikacji można przeglądać i od razu dodawać e-booki na własne konto. Aby rozpocząć lekturę nowej książki nie trzeba więc już sięgać po smartfona. No i oczywiście aplikacja także pobiera to co wybraliśmy. Książka, tak jak dotychczas, ląduje w czytnikowej biblioteczce, a czytanie odbywa się w aplikacji czytnika.

 

Nowa wersja aplikacji Empik Go umożliwia przeglądanie katalogu e-booków (ekran po lewej) i dodawanie książek do wypożyczenia na czytniku (ekran po prawej)

 

Warto zauważyć, że w czytniku od razu obecna jest także aplikacja Legimi. Tak więc oficjalnie można na GoBooku 2.0 korzystać z obydwu polskich wypożyczalni wspierających czytniki książek. Otrzymujemy więc w tym momencie w GoBooku pełną funkcjonalność czytników PocketBook plus rozszerzoną wersję aplikacji Empik Go.

 

Gdzie kupić Empik GoBook 2.0

Czytnik Empik GoBook 2.0 dostępny jest w cenie 589 PLN na stronie empik.com. Oferowany jest od ręki także w fizycznych sklepach Empiku. Niestety (póki co?) tylko w Warszawie i Krakowie. W pudełku, obok czytnika, znajduje się kabel USB-C i kod na 4 książki z Empik Go (w ramach Empik Go Mini - 2 tytuły miesięcznie).

 

Empik GoBook 2.0 w sklepie Empik w Galerii Krakowskiej (Kraków, listopad 2023 r.)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Promocja: Odnowione czytniki Kindle Paperwhite 5 i Kindle Scribe nawet 24% taniej

Dziś ostatni dzień promocji w Amazonie (tydzień Black Friday), gdzie nowe czytniki marki Kindle można kupić znacznie taniej. Szczegóły oferty opisałem w tekście „Promocja: Kindle 11, Paperwhite 5 i Scribe taniej z okazji tygodnia Black Friday”. Także dziś kończy się promocja na czytniki PocketBook, Onyx Boox i Kobo – o czym można przeczytać w tekście „Black Friday: Taniej PocketBook, Kobo i Onyx Boox w Czytio”. Ale pojawiła się także w Amazonie obniżka cen czytników odnowionych.

 

 

Z okazji tygodnia Black Friday przeceniono także odnowione czytniki Kindle Paperwhite 5 Signature Edition i Kindle Scribe

 

W dobrej cenie można teraz kupić odnowione czytniki Kindle Paperwhite 5 Signature Edtion (32 GB) oraz prawie wszystkie wersje Kindle Scribe. Tym razem przecena sięga 24%.

 

Odnowione (recertyfikowane) czytniki

Odnowione czytniki Kindle objęte są pełną amazonową gwarancją, tak samo jak fabrycznie nowe urządzenia. Informację na ten temat znaleźć można na stronie sklepu. Według translatora DeepL brzmienie fragmentu na temat gwarancji jest takie:

Certyfikowane odnowione urządzenia Amazon. Każde certyfikowane odnowione urządzenie Amazon zostało przetestowane i certyfikowane, aby zapewnić, że wygląda jak nowe i jest w pełni funkcjonalne. Każde certyfikowane odnowione urządzenie Amazon zakupione w Amazon jest objęte taką samą ograniczoną gwarancją Amazon, która dotyczy nowych urządzeń. Certyfikowane odnowione urządzenia mogą być zapakowane w tradycyjne pudełko Amazon i będą dostarczane z tymi samymi dokumentami i akcesoriami, które są dołączone do nowych urządzeń”.

 

Z relacji osób, które kupiły odnowione czytniki wynika, że urządzenia wyglądają jak nowe ale bywają dostarczane w zastępczych opakowaniach. Jet to więc znakomita okazja, aby kupić sprawny sprzęt, czasem wyraźnie taniej.

 

 

 

Kindle Paperwhite 5 Signature Edition

odnowiony

(32 GB, wi-fi, czarny)

176,74 EUR

148,83 EUR (ok. 650 PLN)

 

 

Kindle Scribe 16 GB (oraz rysik)

odnowiony

(wi-fi, czarny, bez reklam)

344,19 EUR

260,46 EUR (ok. 1140 PLN)

 

 

Kindle Scribe 32 GB (oraz rysik premium)

odnowiony

(wi-fi, czarny, bez reklam)

390,70 EUR

297,67 EUR (ok. 1300 PLN)

 

 

Kindle Scribe 64 GB (oraz rysik premium)

odnowiony

(wi-fi, czarny, bez reklam)

418,61 EUR

321,45 EUR (ok. 1405 PLN)

 

W powyższej tabeli podano ceny z uwzględnieniem polskiej stawki podatku VAT. Przy zamawianiu do Polski musimy się jeszcze liczyć z dodaniem kosztów przesyłki (5,99 EUR). Dziś zakupiony czytnik powinien zostać dostarczony pod polski adres do 5 grudnia.

 

Który model Kindle wybrać?

Bieżąca oferta czytników Kindle składa się z czterech modeli. Podstawowy to Kindle 11 z sześciocalowym ekranem o wysokiej rozdzielczości (300 ppi). To niezła oferta dla osób poszukujących niedrogiego (w czasie promocji) urządzenia i całkiem przyzwoitym, stabilnym działaniu. Najnowsza generacja modelu Kindle Paperwhite 5 została wyposażona w 16 GB lub 32 GB pamięci. Model z większą pamięcią (i bezprzewodowym ładowaniem) sprzedawany jest jako Signature Edition. Tu znajdziemy m.in. gniazdo USB-C oraz najnowszej generacji szybki ekran E-Ink Carta 1200 o przekątnej 6,8 cala, który faktyczne bardzo szybko zmienia strony. W Kindle Oasis 3 także znajdziemy bardzo dobrej jakości ekran ale o większej przekątnej 7 cali. Poza wielkością, ten model wyróżniają fizyczne przyciski zmiany stron i metalowe plecki obudowy. Najbardziej zaawansowany, największy ale i najdroższy Kindle Scribe z ekranem o przekątnej 10,2 cala ma opcję wykonywania odręcznych rysunków czy notatek przy pomocy załączonego w komplecie rysika.

 

 

Kindle 11

(11. generacja)

Kindle Paperwhite 5

(11. generacja)

Kindle Oasis 3

(10. generacja)

Kindle Scribe

(11. generacja)

data premiery

2022

2021

2019

2022

pamięć wewn. [GB]

16

8/32

8/32

16/32/64

ekran (przekątna)

6” (15,2 cm), E-Ink Carta

6,8” (17,3 cm) E-Ink Carta 1200

7” (17,7 cm) E-Ink Carta

10,2” (25,91 cm) E-Ink Carta 1200

rozdzielczość [ppi]

300 (1430×1080)

300 (1236×1648)

300 (1680×1264)

300

wbudowane oświetlenie

Tak

(4 LED-y)

tak

(17 LED-ów)

tak

(25 LED-ów)

tak

(35 LED-ów)

regulowana temperatura barwowa

nie

tak

tak

tak

wodoodporność

nie

tak

tak

nie

przyciski zmiany stron

nie

nie

tak

nie

łączność

wi-fi, BT (audio)

wi-fi, BT (audio)

wi-fi, BT (audio)

wi-fi, BT (audio)

wymiary

157,8×108,6×8

174,2×124,6×8,1

159×141×3,4–8,3

230×196×5,8

masa

158

205

188

433

kolor obudowy

czarny, granatowy

czarny

grafitowy, złoty

czarny

dodatkowe cechy

tryb odwrócony (nocny), USB-C

płaski front, TTS (tylko angielski), USB-C, bezprzewodowe ładowanie w modelu z 32 GB

płaski front, TTS (tylko angielski), żyroskop, opcja łączności 4G

płaski front, TTS (tylko angielski), USB-C, rysik w zestawie, żyroskop, czujnik oświetlenia

cena w amazon.pl [PLN]

509,99

689,99

869,99

999,99

-

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon

 

Recenzja: Reader – nowa aplikacja dla czytników inkBook

Reader to nowa aplikacja służąca do czytania e-booków w formacie EPUB. Została ona niedawno udostępniona na dwa modele czytników: inkBook Calypso Plus i inkBook Focus. Być może w przyszłości zastąpi ona obecną domyślną aplikację na nowszych urządzeniach tej marki. Póki co trwają testy, a inkBook zachęca do wyrażania swojej opinii na temat nowego Readera. Ukazała się na ten temat informacja na blogu dystrybutora. Jeśli chcecie pomóc w usprawnieniu tego programu, można napisać na adres help@inkbook.eu, w temacie listu wpisując „Reader – recenzja”. Uwagi dotyczące wersji testowej należy zgłaszać do 30 XI 2023 r. W niniejszym wpisie skupiam się, co zrozumiałe, głównie na zauważonych błędach, bo chyba o to głównie była prośba.

 

Reader to nowy program udostępniony tylko dla czytników z bieżącej oferty: inkBook Calypso Plus i inkBook Focus

 

Instalacja nowej aplikacji odbywa się poprzez inkBook Plus. Można Readera zainstalować tylko na wspomnianych dwóch modelach – Calypso Plus oraz Focus. Niestety, pominięte zostały wszystkie starsze modele tej marki.

 

 

Pierwsze uruchomienie nowego Readera wyświetla pustą biblioteczkę (ekran po lewej) i musimy każdą książkę z osobna dodać ręcznie (ekran po prawej)

 

Po pierwszym uruchomieniu Readera zobaczymy ekran z napisem „Biblioteka” u góry i prostym menu po prawej stronie. Aby e-booki można było w aplikacji czytać, trzeba je najpierw ręcznie do niej dodać. Służy do tego ikonka z plusem. Niestety do biblioteczki programu nie da się dodać automatycznie książek, które znajdują się już w pamięci czytnika. Nie można też dodać wielu tytułów na raz. Trzeba to robić pojedynczo, korzystając z pośrednictwa zewnętrznej aplikacji, na przykład „Pliki”. Operacja jest możliwa tylko dla plików EPUB, ponieważ innych formatów program nie obsługuje. Warto pamiętać, że nie wczytamy do niego także plików EPUB chronionych przez DRM Adobe Digital Edition. Ma mieć za to wsparcie dla DRM LCP.

 

Pomimo okrojonej funkcjonalności, nowy Reader wciąż dobrze współpracuje z Tłumaczem Google

 

Dopiero, gdy się z tym uporamy, można otwierać e-booki. Znajdujące się w biblioteczce aplikacji tytuły mogą np. być grupowane w kolekcje, wyświetlane w postaci listy lub miniatur okładek i sortowane według daty otwarcia, autora, tytułu czy daty dodania. Niestety, w pewnym momencie program utracił możliwość dodawania kolejnych tytułów do biblioteczki. Trudno mi więc powiedzieć, czy może w nim być więcej niż sześć, bo tyle mi się udało dodać zanim ta opcja przestała działać.

 

 

Sekcja ustawień strony w nowej wersji (ekran po lewej) została przeorganizowana, ale funkcjonalność jest taka jak poprzednio (ekran po prawej). Może za wyjątkiem regulacji marginesów, teraz jest ograniczona tylko do trzech stopni

 

Sam program z wyglądu oraz funkcjonalności niespecjalnie różni się od poprzednika. Po otwarciu e-booka - dotknięcie ekranu w środkowej części, wywołuje menu ustawień. To pięć ikon uszeregowanych wzdłuż dolnej krawędzi ekranu. Służą one do nawigowania po e-booku i zmiany sposobu wyświetlania tekstu. Poszczególne opcje trochę z wyglądu się różnią od tego, co znamy z poprzedniej wersji Readera. Podstawowa funkcjonalność zaś pozostała w zasadzie taka sama. Mamy na przykład wciąż tylko trzy opcje regulacji marginesów i odstępów między liniami tekstu. Szkoda, że przy okazji odświeżenia aplikacji nie pomyślano o rozszerzeniu jej funkcjonalności w tym względzie.

 

Kosmetycznym zmianom w nowej wersji (ekran po lewej) uległa sekcja ustawień czcionki, ale funkcjonalność pozostała taka jak poprzednio (ekran po prawej)

 

No i właśnie marginesów dotyczy pierwszy problem. Wszystkie są za duże. Nawet ten najmniejszy. Szkoda miejsca na ekranie. Wrażenie jest tym bardziej dziwne, że lewy margines jest mniejszy od prawego.

 

Nie wszystkie opcje nowego Readera działają tak jak powinny. W tym przypadku zmiana wyrównania tekstu, zmienia wielkość marginesu...

 

Drugi problem dotyczy tzw. trybu odwróconego (nocnego). To wyświetlanie białego tekstu na czarnym tle. Został on znacznie poprawiony w porównaniu do poprzednika - ilustracje teraz nie są już wyświetlane w negatywie i zlikwidowano nieprzyjemne miganie ekranu. Póki co jego realizacja jest jednak pomyłką. Idea takiego czytania jest taka, że tło ma być czarne zaś tekst biały. Niestety na inkBooku w trybie odwróconym białe też pozostają marginesy oraz pasek postępu czytania. Po ciemku sprawia to przykre wrażenie i burzy sens takiego rozwiązania. Taka realizacja trybu odwróconego nie ma sensu.

 

Tryb odwrócony w poprzedniej wersji programu można było używać (ekran po prawej), ale w nowej wersji uniemożliwiają to białe paski po bokach i jasnoszary na dole ekranu (ekran po lewej)

 

Nie zmieniło się nic pod względem prędkości działania nowego Readera. Jest ona podobna do poprzedniej wersji. Testowy plik EPUB obydwie aplikacje otwierają w podobnym czasie ok. 6-8 sekund. Długo, ale w granicach akceptacji. Warto zauważyć, że zdecydowanie za często pomiędzy rozdziałami pojawia się raz po raz napis „Otwieramy wybraną stronę”. Przy książce z krótkimi rozdziałami to dość denerwujące. Druga rzecz w przypadku szybkości działania nowego Readera to fakt, że zanim zaczniemy w nim czytać, trzeba wykonać kilka czynności absurdalnie wydłużających proces otwierania książki. A mianowicie: wejść do okna aplikacji zainstalowanych w czytniku, potem uruchomić sam program, a książkę otwiera się dopiero z poziomu aplikacji. Cała procedura otwierania książki trwa więc w nowym programie wyraźnie dłużej. Bardzo szkoda, że po starcie programu nie otwiera się samoczynnie ostatnio czytana książka. To by znacznie poprawiło wygodę korzystania z nowego Readera. Skoro sam czytniki nie może startować z ostatnio czytaną stroną, to choć aplikacja służąca do czytania powinna to robić.

 

Nie wiem, czy to błąd, czy zamierzona cecha, ale w Readerze brak jest podziału wyrazów. Żaden wczytany przeze mnie e-book ich nie wyświetlał. Jeśli do czytania używamy czcionki w większym rozmiarze, spowoduje to wyświetlanie brzydkich pustych przestrzeni między wyrazami. Przy małych literach tak tego nie widać.

Podobnie zabrakło możliwości powiększania ilustracji zawartych w e-bookach. W czytniku książek, szczególnie z ekranem o przekątnej sześciu cali,  taka opcja zdecydowanie powinna być.

 

Sekcja zakładek i notatek (ekran po lewej) w nowej wersji prawie nie została zmieniona, zabrakło jednak opcji eksportu notatek, która była w poprzedniej wersji (ekran po prawej)

 

Na pewno jest jednak przynajmniej jeden pozytywny aspekt tego programu. Jego atutem nie okazuje się ani nie większy komfort ani większa szybkość, a stabilna praca. Podczas moich testów ani razu się nie wywalił, a stary Reader i owszem. Tu więc należą się duże brawa przynajmniej za stabilność programu. Przez chwilę myślałem, że podam także drugą zaletę nowego programu. Dodany został przycisk „powrót”, gdy czytelnik przechodzi do przypisów. Generalnie łatwiej z takim przyciskiem wracać do ostatnio czytanego miejsca. Ale nie zostało to dopracowane w tzw. trybie odwróconym, wtedy ten przycisk jest zwyczajnie niewidoczny (czarny na czarnym tle).

 

Podsumowanie

Reader, zgodnie z przewidywaniami, wymaga jeszcze licznych poprawek jeśli ewentualnie w przyszłości ma zastąpić starą aplikację używaną do tej pory w inkBookach. W porównaniu z poprzednim domyślnym programem otwieranie książek trwa w nim dłużej, obsługuje on mniej formatów e-booków, nie daje więcej opcji modyfikacji wyglądu e-booka i póki co, w sumie nie wnosi istotnych nowości. Ale, w odróżnieniu od poprzedniej wersji, pracuje bardziej stabilnie, co bardzo cieszy. I w sumie dla tej jednej zmiany warto go w inkBookach rozpowszechnić. Szkoda tylko, że w nim za dużo nie poczytam, bo nowych książek już dodać do jego biblioteczki u mnie się nie da. Ale innych posiadaczy inkBooków zachęcam do jego testowania, używania i zgłaszania uwag.

 

Wpis na stronie dystrybutora inkBooków z prośbą o wyrażenie swojej opinii o nowym Readerze (źródło: inkbook.pl)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Premiera: PocketBook InkPad Color 3 debiutuje w sklepie polskiego dystrybutora

Pocketbook InkPad Color 3 to obecnie najbardziej zaawansowany (i przy okazji jedyny w bieżącej ofercie) czytnik tej marki z kolorowym ekranem. Miałem okazję go testować przez dwa tygodnie zaraz po Targach Książki w Krakowie, z czego raport znajdziecie we wpisie „Krótki test: PocketBook InkPad Color 3”. Czytnik trafił właśnie do sprzedaży w naszym kraju.

 

PocketBook InkPad Color 3 w ofercie sklepu Czytio (źródło: czytio.pl)

 

Pocketbook InkPad Color 3 pojawił się w ofercie polskiego dystrybutora. Wyceniono go na 1499 PLN. Obecnie trwa promocja, w której do kupowanych czytników PocketBook można dodać firmową okładkę w cenie 1 PLN. (więcej we wpisie „Black Friday: Taniej PocketBook, Kobo i Onyx Boox w Czytio”). To by dawało 1500 PLN za InkPada Color 3 z firmową okładką. Ale okazuje się, że można go kupić nawet taniej, pod warunkiem, że wybierzemy „zestawy promocyjne”. Sklep przygotował trzy takie komplety:

 

 

PocketBook InkPad Color 3 z okładką Flip oferowany jest teraz za 1480 PLN (źródło: czytio.pl)

 

Czym się różnią dostępne obecnie firmowe okładki? Wersja Flip wpinana jest w tylną obudowę i jest to raczej klapka chroniąca ekran. Tego typu okładkę można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

 

PocketBook InkPad Color 3 z okładką typu Flip (zielona)

 

PocketBook InkPad Color 3 z okładką typu Flip (zielona)

 

Natomiast okładka indukcyjna chroni czytnik także od tyłu. Umożliwia równocześnie bezprzewodowe ładowanie urządzenia. Aby z tego korzystać potrzebna jest jeszcze podstawka z ładowarką. Ja używam podstawki Anker, która teraz jest przeceniona na 69 PLN (tu oferta) w ramach tygodnia Black Friday w Amazonie. Testowałem tego typu rozwiązanie z Erą. I w przypadku Ery, przy takiej właśnie pozostałem. Więcej na ten temat znaleźć można we wpisie „Test: PocketBook Era – jak działa BEZPRZEWODOWE ładowanie w praktyce”.

 

Podstawka Anker do bezprzewodowego ładowania pasuje także np. czytników PocketBook

 

 

Niektóre odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon

 

Promocja: Kindle 11, Paperwhite 5 i Scribe taniej z okazji tygodnia Black Friday

Z okazji Black Friday Week (do 27 listopada) przeceniono czytniki Kindle 11 i Kindle Paperwhite 5. Wobec (często słusznych) narzekań na sztuczne podnoszenie cen przed „świątecznymi obniżkami”, warto zauważyć, że akurat ceny czytników Kindle nigdy tak się nie zachowywały. Więc skoro teraz jest obniżka, to prawdziwa.

 

 

Kindle Paperwhite 5 taniej z okazji tygodnia Black Friday

 

Kindle 11 i Kindle Paperwhite 5 w polskim Amazonie

W polskim Amazonie przeceniono podstawowy model (przekątna ekranu 6 cali) Kindle 11 oraz bardziej zaawansowany (i większy, z bardzo szybkim ekranem o przekątnej 6,8 cala) Kindle Paperwhite 5. Niestety Kindle Oasis 3 wciąż w cenie od tysiąca złotych.

 

Kindle 11

(czarny, wi-fi, bez reklam)

509,99 PLN

463,99 PLN

Kindle 11

(granatowy, wi-fi, bez reklam)

509,99 PLN

463,99 PLN

Kindle Paperwhite 5

(16 GB, czarny, wi-fi, bez reklam)

789,99 PLN

650,99 PLN

Kindle Paperwhite 5 Signature Edition

(32 GB, czarny, wi-fi, bez reklam)

869,99 PLN

730,99 PLN

 

Dziś zamówiony czytnik powinien zostać dostarczony jeszcze w tym tygodniu. Za przesyłkę nie trzeba dopłacać.

 

Okładki na czytniki Kindle

Jeśli czytnika używamy poza domem, warto kupić okładkę. W niższej cenie oferowane są teraz okładki Fintie i Hama:

- na Kindle 11 (zielona, cienka, z wybudzaniem) w cenie 36,47 PLN (zamiast 42,90 PLN);

- na Kindle 11 (czarna z podstawką, z wybudzaniem) w cenie 33,50 PLN (zamiast 37,36 PLN);

- na Kindle Paperwhite 5 (zielona, cienka, z wybudzaniem) 35,09 PLN (zamiast 40,05 PLN);

- na Kindle Paperwhite 5 (czarna, z wybudzaniem) 63,99 PLN (zamiast 79,89 PLN);

- na Kindle Scribe (zielona, z uchwytem na rysik, z wybudzaniem) 54,02 PLN (zamiast 62,82 PLN);

- na Kindle Scribe (czarna, z uchwytem na rysik, z wybudzaniem) 58,31 PLN (zamiast 68,60 PLN);

- na Kindle Oasis 3 (z motywem nieba z podstawką, z wybudzaniem) w cenie 96,85 PLN (zamiast 113,94 PLN);

 

Okładka Fintie na Kindle 11

 

Kindle Scribe w niemieckim Amazonie

Czytniki Kindle zostały przecenione także w niemieckim Amazonie. Jednak ze względu na opłatę za wysyłkę (5,99 EUR) do Polski, zakup zarówno Kindle 11 i Kindle Paperwhite 5 bardziej opłaca się w polskim oddziale. Jednak bardzo tanio oferowane są teraz wszystkie wersje Kindle Scribe, których polski Amazon i tak nie sprzedaje.

 

 

Kindle Scribe z rysikiem (16 GB)

382,43 EUR (ok. 1825 PLN)

 

289,41 EUR (ok. 1270 PLN)

Kindle Scribe z rysikiem premium (16 GB)

413,44 EUR (ok. 1975 PLN)

 

315,24 EUR (ok. 1380 PLN)

Kindle Scribe z rysikiem premium (32 GB)

434,10 EUR (ok. 2075 PLN)

 

330,75 EUR (ok. 1450 PLN)

Kindle Scribe z rysikiem premium (64 GB)

465,11 EUR (ok. 2220 PLN)

 

356,59 EUR (ok. 1565 PLN)

 

Do zakupu należy doliczyć 5,99 EUR za przesyłkę do Polski. Dziś zamówiony czytnik powinien dotrzeć pod polski adres do 28 listopada.

 

Kindle Scribe wyposażony jest w dotykowy ekran E-Ink o przekątnej 10,2 cala i najwyższej dostępnej obecnie rozdzielczości 300 ppi. Daje to przewagę nad konkurencją, ponieważ jest to jedyny czytnik, który ma ekran z tak dużą rozdzielczością przy rozmiarze 10,2 cala. Za oświetlenie o regulowanej temperaturze barwowej odpowiada 35 LED-ów. Pisać można dołączonym do czytnika pasywnym rysikiem, który w droższej wersji może też od razu działać jako gumka do mazania i posiada przycisk wywołujący często używane akcje. Funkcje notowania, zaraz po premierze rynkowej były dość skromne, ale są sukcesywnie rozbudowywane w kolejnych aktualizacjach oprogramowania. Czytnik nie jest wodoodporny i zabrakło w nim fizycznych przycisków zmiany stron. Poza tym posiada także wszystkie typowe cechy innych czytników z rodziny Kindle. Na dokumenty użytkownika przeznaczono 16, 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej (pomniejszone o pliki systemowe). Wymiary obudowy 230 x 196 x 5,8 mm. Bez okładki i rysika Kindle Scribe waży 433g. Standardowo urządzenie wyposażono w dwuzakresowy moduł wi-fi i BT. W pudełku znajdzie się kabel USB-C i rysik oraz pięć zapasowych końcówek do niego. W zestawie nie ma okładki, tę trzeba zakupić osobno. Po ostatnich aktualizacjach współpracuje on także z Legimi (przetestowałem pod MS Windows 10), ale nie działa z Empik Go.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon

 

 

 

 

Aktualizacja: Wypożyczalnia Legimi znowu DOSTĘPNA na Kindle Scribe

 Oprogramowanie wewnętrzne w wersji 5.16.3 dla czytników Kindle Scribe wprowadziło tryb MTP przy podłączaniu ich do komputerów (więcej we wpisie „Aktualizacja: Tryb MTP w Kindle Scribe UNIEMOŻLIWIA korzystanie z Legimi”). To z kolei zlikwidowało współpracę aplikacji Legimi i Empik Go z tymi czytnikami. W praktyce obydwie wypożyczalnie przestały funkcjonować na Kindle Scribe ponieważ nie można było wykonywać synchronizacji już wgranych e-booków oraz nie można było dodawać kolejnych tytułów. Na szczęście Legimi właśnie ogarnęło problem.

 

 

Aplikacja Legimi w wersji 1.8.0 dla komputerów pracujących pod MS Windows współpracuje z Kindle Scribe

 

Problem dotyczył komputerowej aplikacji Legimi w wersji 1.7.2. Właśnie ukazała się aktualizacja przynajmniej wersji dla komputerów z systemem MS Windows. Nie mam pod ręką nic z MacOS, więc nie mogę potwierdzić jak to jest na tym systemie. Obecna aplikacja Legimi dla komputerów PC nosi numer 1.8.0 i działa poprawnie z Kindle Scribe. Na czytniku, który testowałem, jest firmware w najnowszej wersji 5.16.5. Został on poprawnie wykryty przez aplikację i wtedy mogłem już wykonać synchronizację biblioteczki wypożyczonych e-booków.

 

Co zrobić aby wszystko działało? Po pierwsze można zaktualizować firmware w czytniku Kindle Scribe. Jeśli nie wykonała się ona automagicznie, można skorzystać z pliku instalacyjnego pobranego ze strony producenta. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika Kindle”. Pliki aktualizacyjne należy je pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla Kindle Scribe.

 

 

Aktualizację aplikacji można wymusić z menu

 

Następnie trzeba zaktualizować aplikację Legimi. Najlepiej uruchomić starą wersję i z wyskakującego menu (prawy przycisk myszki na ikonce w zasobniku) wybrać opcję „Aktualizuj”. Po udanej operacji, powinniśmy mieć najnowszą dostępną wersję aplikacji Legimi. A ta już daje sobie radę z Kindle Scribe. Brawa dla Legimi!

 

 

Aplikacja Empik Go ma kłopot z synchronizacją czytnika Kindle Scribe

 

Obecnie z wypożyczalni Legimi można więc znowu korzystać na wszystkich wersjach największego czytnika Kindle (teraz przecenionych z okazji tygodnia Black Friday). Dostępne są cztery wersje różniące się wielkością pamięci wewnętrznej i rodzajem rysika:

Kindle Scribe z rysikiem (16 GB) - 382,43 EUR (ok. 1705 PLN) obecnie 289,41 EUR (ok. 1270 PLN);

Kindle Scribe z rysikiem premium (16 GB) - 413,44 EUR (ok. 1845 PLN) obecnie 315,24 EUR (ok. 1380 PLN);

Kindle Scribe z rysikiem premium (32 GB) - 434,10 EUR (ok. 1935 PLN) obecnie 330,75 EUR (ok. 1450 PLN);

Kindle Scribe z rysikiem premium premium (64 GB) - 465,11 EUR (ok. 2080 PLN) obecnie 356,59 EUR (ok. 1565 PLN).

Powyższe ceny uwzględniają polską stawkę podatku VAT (naliczaną przy sprzedaży do Polski). Do zakupu należy doliczyć koszt wysyłki do Polski – 5,99 EUR (ok. 26 PLN). Dziś zamówiony czytnik powinien zostać dostarczony pod polski adres między 21 a 24 listopada.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon

 

[Aktualizacja 3 XII 2023 r.]

Dziś zaktualizowałem aplikację Legimi do najnowszej dostępnej obecnie wersji 1.8.1 i znowu Kindle Scribe pod MS Windows 10 nie jest przez nią rozpoznawany. System operacyjny wykrywa czytnik poprawnie.

 

Aplikacja Legim w wersji 1.8.1 dla MS Windows 10 nie wykrywa Kindle Scribe podłączonego do komputera

 

[Aktualizacja 6 XII 2023 r.]

Miło mi poinformować, że aplikacja Legimi w wersji 1.8.2 pod MS Windows 10 przywróciła obsługę Kindle Scribe.

 

[Aktualizacja 10 XII 2023 r.]

Póki co aplikacja Legimi pod MacOS nie została zaktualizawana i nie obsługuje Kindle Scribe.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

Black Friday: Taniej PocketBook, Kobo i Onyx Boox w Czytio

 

Rozpoczyna się okres przecen związanych z okresem przedświątecznym. W wielu sklepach można było obserwować podnoszenie cen, przed „wielkimi przecenami”, które będą hucznie ogłaszane w najbliższych tygodniach. Na szczęście nie dotyczy to zwykle rynku czytników książek. W tym przypadku faktycznie jest teraz okazja do tańszych zakupów. Sklep Czytio zapowiedział przeceny trzech marek czytników książek, które ma w swojej ofercie: PocketBook, Onyx Boox i Kobo.

 

Black Week w Czytio to tańsze czytniki PocketBook, Onyx Boox i Kobo

 

PocketBook plus okładka za 1 PLN

Czytniki PocketBook z bieżącej oferty można teraz kupić, dodając firmową okładkę w cenie 1 PLN. Możemy więc w ten sposób zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Wyłączone z oferty jest okładki umożliwiające bezprzewodowe ładowanie czytników. Opisywałem taką na przykładzie czytnika PocketBook Era (więcej we wpisie „Test: PocketBook Era – jak działa BEZPRZEWODOWE ładowanie w praktyce”).

 

PocketBook InkPad 4

 

Do każdego z wymienionych niżej czytników można dodać firmową okładkę za 1 PLN:

 

Promocyjna akcja trwa od 16 XI (godz. 18:00) do 27 XI 2023 r.

 

Który czytnik PocketBook wybrać?

Pod względem funkcjonalności, wszystkie mają bardzo podobną funkcjonalność i konstrukcję (fizyczne przyciski zmiany stron). Na każdym skorzystamy z wypożyczalni Legimi i Empik Go, bezprzewodowej wysyłki plików, polskiego menu. Różnice w cenie wynikają głównie z zastosowanego w danym modelu ekranie. Tańsze modele mają ekran o przekątnej 6 cali (tu więcej o PocketBook Basic Lux 4, PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro). Siedmiocalowy PocketBook Era mam najdłużej i korzysta mi się z niego najwygodniej (tu więcej). InkPad Lite z dużym ekranem o mniejszej rozdzielczości recenzowałem w 2021 roku (tu więcej). InkPad 4 to czytnik z ekranem o przekątnej 7,8 cala (tu więcej). PocketBook InkPad Color 2, jako jedyny z tej grupy, ma ekran kolorowy o przekątnej 7,8 cala (tu więcej).

 

Wybrane czytniki Kobo taniej do 13%

W Czytio obniżono ceny także czytników Kobo. Rzadko są one przeceniane, a teraz można je będzie kupić w Czytio taniej niż w firmowym sklepie Rakuten Kobo.

 

Kobo Libra 2

 

 

Promocyjna akcja trwa od 17 XI (godz. 18:00) do 27 XI 2023 r.

 

Który czytnik Kobo wybrać?

Przegląd czytników Kobo można znaleźć we wpisie „Sklep Czytio sprzedaje także czytniki Kobo”. Na moim blogu recenzowałem Kobo Libra 2 („Recenzja: Kobo Libra 2 z ekranem E-Ink Carta 1200”) oraz Tolino Page 2, który jest sprzętowym odpowiednikiem modelu Kobo Nia (więcej tutaj).

 

Czytnik Onyx Boox 5% taniej

Osiem czytników Onyx Boox z bieżącej oferty producenta także można teraz będzie kupić taniej w Czytio.

 

Onyx Boox Palma (dla porównania - po lewej leży standardowej wielkości wizytówka)

 

 

Który czytnik Onyx Boox wybrać?

Z tej gamy tabletów z ekranem E-Ink, jako czytniki wyróżniają się Onyx Boox Palma (tu więcej) oraz Onyx Boox Page. ten pierwszy wielkością i poręcznością przypomina raczej smartfon (tu więcej), zaś ten drugi ma wygodne przyciski zmiany stron, co w Onyksach nie jest normą.

 

Promocyjna akcja trwa od 16 XI (godz. 18:00) do 27 XI 2023 r.

 

Krótki test: PocketBook InkPad Color 3

PocketBook InkPad Color 3 jeszcze nie miał w Polsce premiery rynkowej. Po raz pierwszy został on pokazany na tegorocznych Targach Książek we Frankfurcie i przedstawiciel producenta przywiózł go także na Targi Książki w Krakowie. Dzięki uprzejmości przedstawicieli PocketBooka, mogłem go przez dwa tygodnie używać i sprawdzić jak się sprawdza w domu i w podróży.

 

PocketBook InkPad Color 3 (biały prostokąt pod ekranem na obudowie widoczny na zdjęciach w tym wpisie to naklejka)

 

PocketBook InkPad Color 3 - ekran

Kolorowy ekran wykonany w technologii papieru elektronicznego jest najważniejszym atutem omawianego czytnika. W najnowszym InkPadzie zastosowano E-Ink Kaleido 3, w którym (w porównaniu do poprzednika) zwiększona została rozdzielczość warstwy kolorowej ze 100 do 150 ppi. Warstwa czarno-biała ma wciąż najwyższą dostępną rozdzielczość 300 ppi. To ekran pasywny, a więc można z niego korzystać także bez włączonego oświetlenia. Trzeba jednak pamiętać, że kontrast tego typu ekranów kolorowych jest mniejszy niż w przypadku czarno-białych, a i nasycenie barwami mniejsze niż we współczesnych tabletach czy telefonach. Jednak nie oznacza to, że tego typu ekrany stoją na straconej pozycji, ponieważ czytanie na nich i tak może być przyjemniejsze i zdecydowanie mniej męczące dla oczu.

 

Hmm, jak tak patrzę na poniższe zdjęcia to niestety muszę przyznać, że w rzeczywistości InkPad Color 2 nie odstaje tak bardzo jak to na nich widać.

 

Porównanie ekranu (PDF z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad Color 2 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

Porównanie ekranu (PDF z wyłączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad Color 2 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

 

Porównanie ekranu (PDF z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad 4 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

 

Porównanie ekranu (EPUB z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad 4 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

PocketBook InkPad Color 2 i PocketBook InkPad Color 3

Pod względem konstrukcyjnym i parametrów technicznych najnowszy InkPad Color 3 oficjalnie nie różni się od swojego poprzednika. Sprawiające solidne wrażenie obudowa także jest taka sama, więc będą na nowy model pasować okładki już wcześniej dostępne dla InkPada 4 czy InkPada Color 2.

 

PocketBook InkPad Color 3 - gniazdo USB-C umieszczone jest na dolnej krawędzi obudowy

 

Jedyną różnicą w stosunku do poprzednika jest ekran. Porównanie dwóch kolejnych wersji InkPada z kolorowym ekranem pokazuje, że nie mamy tu do czynienia z rewolucją, a raczej ewolucją. Na stoisku PocketBooka podczas Targów Książki w Krakowie po raz pierwszy miałem okazję porównać ze sobą InkPada Color 2 i InkPada Color 3. I na pierwszy rzut oka nie byłem w stanie ich odróżnić. W szczególności trudno mi było dostrzec większą rozdzielczość kolorowych obrazów w nowszym modelu. Napisy kolorowe na barwnym tle wciąż mogą być trudne do odczytania.

 

Bliższe przyglądnięcie się i przetestowanie pozwala na wskazanie przynajmniej dwóch różnic:

- InkPad Color 3 zmienia strony zauważalnie szybciej od InkPada Color 2. Różnica nie jest wielka ale widoczna;

- Inkpad Color 3 ma mniej widoczną siateczkę, która wynika z nałożenia warstwy kolorowej i jest widoczna w obydwu modelach. Szczególnie widać to na większej powierzchni tego samego koloru czy w tle zwykłego czarnego tekstu.

 

PocketBook Inkpad Color 3 - wbudowany głośnik znajduje się na prawej krawędzi obudowy

 

Porównanie podstawowych cech linii PocketBook InkPad Color

 

PocketBook InkPad Color 2

(PB 743C)

PocketBook InkPad Color 3

(PB 743K3)

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink New Kaleido

1872×1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

E-Ink Kaleido 3

1872×1404 (300 ppi dla tekstu)

702×936 (150 ppi dla kolorów)

kolor

tak [4096]

tak [4096]

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

tak

tak

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

SMARTlight

tak

SMARTlight

pamięć wewnętrzna [GB]

32

32

procesor [GHz]

1,8 GHz (czterordzeniowy)

1,8 GHz (czterordzeniowy)

masa [g]

267

267

wymiary [mm]

189,5×134×7,95

189,5×134×7,95

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

srebrny

szary (Storm Sea)

audio

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

dodatkowe uwagi

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG, Legimi, Empik Go

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG, Legimi, Empik Go

premiera rynkowa [rok]

2023

2023

cena katalogowa

1 499 PLN

1 499 PLN

 

Legimi i Empik Go

Z początku polskie wypożyczalnie nie działały na czytniku, który mam w rękach. W czasie testu otrzymał on dostęp zarówno do Legimi jak i Empik Go. Mogę więc potwierdzić, że te usługi już działają i w momencie premiery rynkowej obydwie wypożyczalnie powinny być dostępne. Sposób ich działania na PocketBooku InkPad Color 3 nie zmienił się w porównaniu do innych czytników tej marki.

 

PocketBook InkPad Color 3 – gdzie kupić?

Póki co czytnika nie ma jeszcze u nas w sprzedaży. Opisywany przeze mnie egzemplarz prawdopodobnie jest jedynym w naszym kraju. Gdy pojawi się w ofercie polskiego dystrybutora, zamieszczę tu informację. PocketBook InkPad Color 2 kosztuje obecnie 1419 PLN. Może to być okazja do tańszego zakupu czytnika, który ma następcę, ale wciąż się nie zestarzał.

 

Zestaw PocketBook InkPad Color 3 z firmową okładką można teraz kupić za 1480 PLN (źródło:czytio.pl)

 

Czytnik jest już dostępny w sklepie polskiego dystrybutora. Najbardziej opłaca się zakup w komplecie z firmową okładką. Oto bieżąca oferta:

 

Podsumowanie

PocketBook InkPad Color 3 przeszedł u mnie krótki test zarówno w warunkach domowych jak i podczas kilkudniowego wyjazdu. W tym czasie co kilka dni pojawiały się na nim kolejne wersje oprogramowania, które na przykład dodawały obsługę Legimi i Empik Go. Trudno mi powiedzieć, jaka będzie finalna wersja firmware'u, gdy czytnik trafi w ręce klientów, ale generalnie urządzenie działa stabilnie. Dostępne są na nim także wszystkie funkcje i opcje, w które wyposażone są inne PocketBooki z bieżącej oferty. W czasie testu czytnik pracował stabilnie, choć z jednym błędem miałem problem. Jest on dość łatwo zauważalny, bo ujawnia się przy zmianie stron dotykiem. Podczas czytania, dotknięcie lub muśnięcie (od prawej do lewej) ekranu przy krawędzi często zamiast zmiany strony na następną, wywoływało zaznaczanie tekstu lub wywołanie menu regulacji poziomu natężenia oświetlenia.

 

Okładki pasujące na wcześniejsze modele PocketBook InkPad 4 oraz PocketBook InkPad Color 2 będą pasować także na Inkpada Color 3

 

Czy warto rozważyć zakup InkPada Color 3? Tak, jeśli potrzebujecie kolorowego ekranu, który mniej męczy wzrok. Wtedy to jest to całkiem niezła opcja. PocketBook InkPad Color 3 sprawdzi się lepiej przy publikacjach zawierających kolorowe zdjęcia, wykresy, mapy czy inne ilustracje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że E-Ink Kaleido 3 wciąż ma wyraźnie mniejszy kontrast jak i nasycenie kolorami, gdy porównamy go do współczesnych ekranów w smartfonach czy tabletach.

 

Czy warto rozważać aktualizację, jeśli już macie czytnik z kolorowym ekranem? Różnica pomiędzy nowym ekranem E-Ink Kaleido 3, a E-Ink Kaleido Plus, który zastosowano w poprzednim InkPadzie (InkPad Color 2) nie jest ani wielka ani łatwo zauważalna. Przesiadka z tego modelu nie ma sensu. Ale w porównaniu do PocketBooka Inkpada Color czy mniejszego PocketBooka Color, komfort korzystania jest większy, między innymi dzięki regulacji temperatury barwowej oświetlenia SMARTlight (10 białych i 9 żółtych LED-ów).

 

Jeśli jednak potrzebujecie czytnika do lektury przede wszystkim tekstu, w takim wypadku wciąż znacznie lepszą opcją jest moim zdaniem urządzenie z czarno-białym ekranem.

 

Zapowiedź: Nowa wersja czytnika Empik GoBook 2.0

W tym tygodniu Empik zapowiedział rychłe wprowadzenie na rynek nowej wersji firmowego czytnika. Empik GoBook 2.0, jak sama nazwa wskazuje, ma być uzupełnieniem wypożyczalni Empik Go.

 

Oficjalna zapowiedź premiery czytnika Empik GoBook 2.0 (źródło: fb.com)

 

Pierwszy Empik GoBook zadebiutował na rynku dwa lata temu. Recenzowałem go w maju 2022 roku. Przyglądnijmy się, co firma proponuje w drugiej odsłonie.

 

Empik GoBook 2.0

Podobnie jak w przypadku pierwszej wersji, także GoBook 2.0 jest odpowiednikiem obecnego już na rynku czytnika marki PocketBook. A konkretnie w tym przypadku jest to nowa kolorystycznie wersja modelu PocketBook Verse. W porównaniu do pierwszego GoBooka, nowością jest gniazdo USB-C. Wyraźnie zaznacza się także różnica w konstrukcji obudowy czytnika.

 

Najważniejszą nowością GoBooka 2.0 jest wprowadzenie gniazda USB-C (źródło: mat. prasowe Empik)

 

Porównanie podstawowych cech czytników Empik GoBook i Empik GoBook 2.0

 

Empik GoBook

Empik GoBook 2.0

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTlight)

tak

(SMARTlight)

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

pamięć operacyjna RAM [MB]

512

512

masa [g]

155

182

wymiary [mm]

161,3×108×8

156×108×7,6

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

niebieski (Classic Blue)

turkusowy (Sky Lagoon)

Aplikacja Legimi

tak (po aktywacji)

tak (?)

Aplikacja Empik Go

tak

tak

dodatkowe uwagi

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 128 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników, microUSB, 60 dni dostępu do Empik Go na start

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 128 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników, 60 dni dostępu do Empik Go Mini na start, USB-C, opcja wyświetlania w trybie odwróconym

premiera rynkowa [rok]

2021

2023

cena katalogowa [PLN]

549

589

 

Empik GoBook 2.0 jest trochę mniejszy ale i cięższy od poprzednika. Wynika to ze wzmocnienia w nowym modelu konstrukcji wewnątrz obudowy. Wiadomo o tym dzięki zdjęciom ze środka PocketBooka Verse Pro, które pokazał użytkownik jednego z niemieckich forów dyskusyjnych (więcej we wpisie „Jak wygląda PocketBook Verse Pro OD ŚRODKA?”). Fizyczne przyciski także są trochę mniejsze, tudzież przesunięte do dolnej krawędzi obudowy. Dwa środkowe klawisze są lekko wypukłe, co powinno ułatwić wyczuwanie ich pod palcami. Także z zewnątrz obudowa GoBooka 2.0 robi solidniejsze wrażenie.

 

Obudowa GoBooka 2.0 różni się od poprzednika nie tylko kształtem ale i wzmocnieniem konstrukcji czytnika od wewnątrz (źródło; mat. prasowe Empik)

 

Poza tym podstawowe parametry pozostają bez zmian. To urządzenie z tym samym dotykowym ekranem wykonanym w technologii papieru elektronicznego (E-Ink Carta) o przekątnej 6 cali (15,2 cm) i średniej rozdzielczości 212 ppi. Tego typu ekran jest bezpieczny dla oczu, wygląda podobnie jak kartka papieru. Wbudowane oświetlenie ekranu ma regulację temperatury barwowej, co ułatwia dopasowanie oświetlenia do osobistych upodobań czy warunków zewnętrznych. 8 GB pamięci wewnętrznej powinno wystarczyć na wgranie (bardzo) wielu książek, a w razie potrzeby jest do dyspozycji także gniazdo kart microSD (do 128 GB pojemności).

 

Oprogramowanie GoBooka 2.0 zapewne będzie takie jak w innych bieżących modelach marki PocketBook. Otrzymamy więc do dyspozycji także podobną funkcjonalność. Do ważniejszych cech należy zaliczyć rozbudowane możliwości zarządzenia czytnikową biblioteczką, obsługę wielu formatów plików, bezprzewodową wysyłkę e-booków do urządzenia dzięki usłudze Send-to-PocketBook no i oczywiście współpracę z wypożyczalnią Empik Go. W dotychczasowych komunikatach na temat nowego czytnika brak jest informacji, czy będzie na nim działać również wypożyczalnia Legimi, ale można się tego spodziewać. Tak było w przypadku poprzedniego modelu. Na potwierdzenie, jak to jest w GoBooku 2.0 trzeba będzie jednak poczekać do czasu rynkowej premiery. Empik GoBook w pierwszej wersji pracował sprawnie i stabilnie choć na pewno nie należał do najszybszych urządzeń na rynku. Z GoBookiem 2.0 zapewne będzie podobnie, powinien więc wciąż być przyzwoitym urządzeniem do codziennego czytania zarówno e-booków pochodzących z wypożyczalni, jak i samodzielnie wgranych plików.

 

Empik Go

Na czytniku Empik GoBook 2.0 można będzie oczywiście korzystać z e-booków dostępnych w wypożyczalni Empik Go. Trzeba pamiętać, że audiobooki i komiksy znajdujące się w ofercie, można wypożyczać tylko w aplikacji mobilnej. Jej instalacja jest konieczna (telefon, tablet), ponieważ tylko przez nią da się dodawać na własne konto interesujące nas tytuły. Znajdujące się na naszym koncie e-booki pobieramy na czytnik i potem są już traktowane jak inne książki (czyli są widoczne w biblioteczce, można w ich używać słowników, robić notatki itp.). Oczywiście dostęp do pobranych tytułów z Empik Go jest możliwy tak długo, jak opłacany jest abonament. Sam czytnik jest pełnowartościowym urządzeniem bez względu na to, czy abonament jest aktywny, czy też nie.

 

Obecnie w Empik Go są dwa miesięczne abonamenty: Go Mini i Go Plus. W pierwszym (za 24,99 PLN) uzyskujemy dostęp do dwóch tytułów miesięcznie, zaś w drugim (za 49,99 PLN) jest to osie tytułów. W wielu bibliotekach są obecnie dostępne także kody, które umożliwiają bezpłatny dostęp do oferty Empik Go (w tym oczywiście również na czytniku).

 

 

Empik GoBook 2.0 w przedsprzedaży (źródło: empik.com)

 

Empik GoBook 2.0 – gdzie kupić?

Czytnik można już zamawiać w przedsprzedaży w internetowym sklepie empik.com. Wyceniony został na 589 PLN. To o 10 PLN taniej w porównaniu do wspomnianego PocketBooka Verse w firmowym sklepie. Premierę rynkową nowego GoBooka przewidziano na 27 XI 2023 r. Można się spodziewać, że podobnie jak poprzedni model, także i Empik GoBook 2.0 będzie także dostępny od ręki w stacjonarnych sklepach Empik. Niższa cena i dostępność od ręki może być więc całkiem wygodną opcją w okresie przedświątecznych zakupów.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


 

 

HaxMini na Kickstarterze – mały czytnik a duży NIEWYPAŁ

Wygląda na to, że projekt małego czytnika książek HaxMini nie okazał się sukcesem. Trudno wśród komentarzy zamieszczonych przez uczestników zbiórki na Kickstarterze, doszukać się czegoś pozytywnego.

 

W zbiórce na czytnik HaxMini uczestniczyło 614 osób, a organizatorzy zebrali w sumie ponad 48 tys. USD (źródło: kickstarter.com)

 

Zbiórkę na czytnik HaxMini organizowaną na platformie Kickstarter opisywałem pół roku temu. Do zakupu zniechęciła mnie jednak bardzo niska rozdzielczość ekranu. Napisałem wtedy „Przy rozdzielczości 138 ppi (648x480 pikseli) nie jest to niestety urządzenie ma miarę współczesności”. Część osób biorących udział w akcji otrzymała już swoje czytniki HaxMini w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wygląda na to, że niska rozdzielczość ekranu to tylko jedna z wielu wad tego urządzenia. Oprócz ekranu, użytkownicy narzekają na bardzo wolne działanie czytnika i niedopracowane oprogramowanie. Sprawdziłem, co piszą „szczęśliwi” posiadacze czytnika w komentarzach na Kickstarterze:

 

- „never received, so disappointed - never using kickstarter again” - nigdy nie otrzymałem, więc jestem rozczarowany - nigdy więcej nie skorzystam z kickstartera;

 

W komentarzach użytkowników czytnika HaxMini wylewają się żale (źródło: kickstarter.com)

 

- „Poor wifi connection, poor screen resolution, veryvery slow device, very poor (or inexistent) reading adjustment (fonts, resolution-again), very old android version, hardware capabilities back in '90ties. A slow time machine, this device. It seems to me as reading on a 3310 Nokia screen but slower. I've put my money in the bin” - Słabe połączenie wi-fi, słaba rozdzielczość ekranu, bardzobardzo powolne urządzenie, bardzo słaba (lub nieistniejąca) modyfikacja wyglądu tekstu (czcionki, rozdzielczość - znowu), bardzo stara wersja Androida, możliwości sprzętowe z lat 90-tych. To urządzenie to powolny wehikuł czasu. Wydaje mi się, że czyta się jak na ekranie Nokii 3310, ale wolniej. Wyrzuciłem pieniądze do kosza;

 

- „How do I cancel my pledge?” - Jak anulować mój udział w zbiórce?;

 

- „I already reported this project as being a fraud a week ago. My unit seemed upset by that and now it's completely dead, impossible to switch on or charge, after only 3 days and 40 minutes actual use...” - Już tydzień temu zgłosiłem ten projekt jako oszustwo. Mój czytnik wydawał się tym zmartwiony, a teraz jest już całkowicie martwy, nie można go włączyć ani naładować, po zaledwie 3 dniach i 40 minutach rzeczywistego użytkowania...

 

HaxMini jako Topjoy e603 z 32 GB pamięci na platformie Alibaba (źródło: alibaba.com)

 

Ale to jeszcze nie koniec „dramy”. Okazuje się, że organizatorzy zbiórki mają koniec końców najprawdopodobniej niewiele wspólnego z samym projektem czytnika. Wyceniony przez nich na 69 USD (ze zniżką 50%) HaxMini można teraz kupić także poprzez chińską platformę sprzedażową Alibaba. I to w wyraźnie niższej cenie, a mianowicie od 45 USD (przy zamawianiu jednej sztuki, bez żadnej zniżki). Sprzedawany tam jest pod nazwą Topjoy e603. Jeśli ktoś chce zamówić sobie własne logo oraz opakowanie według własnego wzoru, to cena oczywiście wzrośnie, ale i tak nabywcy HaxMini czują się nabici w butelkę.

 

Podsumowanie

Sam uczestniczyłem w podobnym projekcie zorganizowanym pod znakiem holenderskiej marki Icarus. Ale wtedy sprawa była postawiona jasno – Holendrzy zorganizowali zbiórkę, bo nie stać ich było na ryzyko samodzielnego zamawiania dużej partii nowego sprzętu od chińskiego producenta. W ten sposób kupiłem czytnik Icarus Illumina XL. W chwilę później po tym jak otrzymałem Icarusa, ten sam sprzęt był dostępny u nas jako inkBook 8, który przez polskiego dystrybutora opisywany był jako „stworzony z pasją w Polsce”...

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: jeśli traficie na ofertę czytnika z ekranem o przekątnej 5,83 cala i bardzo niskiej rozdzielczości, czy to pod nazwą HaxMini, czy Topjoy lub inną - omińcie ją szerokim łukiem.

 

26. Targi Książki w Krakowie trwają, a co z czytnikami i e-bookami?

Piątek 27 X był drugim dniem targowym. Na pewno nie brakowało papierowych książek i gości. Zrazu było bardzo tłoczno, a luźniej zaczęło się robić w okolicach godziny 17. Od wczoraj nie można już kupić przez internet biletów na sobotę i będą tylko w kasach na miejscu. Wygląda na to, że w sobotę można się spodziewać wielu odwiedzających. Nie dziwi to, ponieważ na ten dzień przewidziano wiele spotkań autorskich. A czego można się spodziewać z okolic e-booków?

 

26. Targi Książki w Krakowie to pierwsza okazja aby zobaczyć czytnik PocketBook InkPad 3 Color z (jak sama nazwa wskazuje) nowym kolorowym ekranem E-Ink Kaleido 3

 

Czytniki PocketBook w obniżonych cenach

Trwa targowa promocja czytników PocketBook. Przeceniono wszystkie bieżące modele w sklepie czytio.pl. Na przykład tegoroczną nowość – czytnik PocketBook Verse (obsługuje Legimi i Empik Go) w komplecie z firmową okładką – można kupić za 636 PLN. Więcej szczegółów znajdziecie we wpisie „26. Targi Książki w Krakowie – czytniki PocketBook TANIEJ w firmowym sklepie”.

 

PocketBook Verse Pro w zestawie z okładką można teraz kupić za 836 PLN

 

Czytniki PocketBook na stoisku D2

Na stoisku D2 w sobotę i niedzielę będzie można nie tylko przetestować i kupić czytniki marki PocketBook, ale i zobaczyć jak są naprawiane. Przy zakupie czytnika na Targach, etui do kompletu kosztuje 1 PLN.

 

PocketBook jest na stoisku D2

 

Serwis FixIt, który zajmuje się obsługą serwisową czytników tej marki, będzie obecny na Targach w sobotę i niedzielę. Z tej okazji można będzie taniej zlecić naprawę PocketBooka. I tak naprawa pogwarancyjna będzie na Targach tańsza o 50%. Dla tych, którym na miejscu czytnika naprawić się nie uda, firma oferuje voucher uprawniający do 25% rabatu na naprawę wykonaną do końca roku. Ta oferta skierowana jest do pierwszych stu klientów, którzy zgłoszą się na stoisko D2 w czasie Targów. Jeśli więc macie w szufladzie zepsutego PocketBooka i chcecie dać mu „drugie życie”, warto zaglądnąć w ten weekend na Targi.

 

No i dziś na D2 także ja będę gościem w godz. 13:00-14:30. Gdyby ktoś chciał pogadać, zapraszam!

 

Czytniki inkBook na stoisku C58

Również inkBooki można na Targach kupić taniej. Na stoisku C58 jest między innymi inkBook Calypso Plus w wersji z pomarańczowymi pleckami. Kosztuje 499 PLN, a w ramach targowej promocji dodawane jest etui Yoga oraz kubek i formowa torba. Dostępny jest także większy Focus z etui Twist w zestawie za 899 PLN.

 

Na stosiku inkBooka organizowany jest konkurs, w którym można wygrać czytnik inkBook Calypso Plus

 

Ruszyła akcja CzytajPL

Na Targach miała premierę tegoroczna akcja CzytajPL. W jej ramach można przez listopad bezpłatnie uzyskać dostęp do 18 e-booków i audiobooków. Zasady pozostają takie same jak w poprzednich latach. Należy zeskanować kod dostępu przy pomocy aplikacji mobilnej Woblink. Następnie można pobierać wybrane tytułu (jeden naraz) i czytać lub słuchać w aplikacji, E-booki można czytać także na czytnikach Kindle i inkBook. Kod QR zamieszczam poniżej.

 

Kod QR akcji CzytajPL 2023

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

26. Targi Książki w Krakowie – czytniki PocketBook TANIEJ w firmowym sklepie

Z okazji 26. Targów Książki w Krakowie, czytniki PocketBook można teraz kupić taniej w sklepie oficjalnego polskiego dystrybutora. Targi rozpoczynają się dziś o 10:00, ale promocja ruszyła już wczoraj. Czytniki w „targowej” cenie można kupić do końca tygodnia.

 

W czasie Targów Książki w Krakowie trwa promocja czytników PocketBook (źródło: czytio.pl)

 

Przeceniono wszystkie bieżące modele tej marki, a także firmowe okładki, gdy kupujemy w zestawie z czytnikiem. Przy zakupie zestawu zniżka jest i na czytnik i na etui.

 

PocketBook InkPad Color 2

Czytnik z dotykowym kolorowym ekranem E-Ink Kaleido Plus o przekątnej 7,8 cala (19,81 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy dolnej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej we wpisie na blogu.

 

 

PocketBook InkPad Color 2

1 419 PLN

1 348 PLN

 

PocketBook InkPad Color 2

+ etui Flip czarne

1 538 PLN

1 406 PLN

 

PocketBook InkPad Color 2

+ etui Flip zielone

1 538 PLN

1 406 PLN

 

PocketBook InkPad Color 2

+ etui indukcyjne granatowe

1 618 PLN

1 482 PLN


PocketBook InkPad 4

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta 1200 (300 ppi) o przekątnej 7,8 cala (19,81 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Płaski front jest efektem dodania od frontu dodatkowej warstwy ochronnej na ekran. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy dolnej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej we wpisie na blogu.

 

 

PocketBook InkPad 4

1 319 PLN

1 253 PLN

 

PocketBook InkPad 4

+ etui Flip czarne

1 438 PLN

1 329 PLN

 

PocketBook InkPad 4

+ etui Flip zielone

1 438 PLN

1 329 PLN

 

PocketBook InkPad 4

+ etui indukcyjne granatowe

1 518 PLN

1 405 PLN


PocketBook Era (64 GB)

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta 1200 (300 ppi) o przekątnej 7 cali (17,8 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Płaski front jest efektem dodania od frontu dodatkowej warstwy ochronnej na ekran. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy prawej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej w recenzji na blogu.

 

 

PocketBook Era 64GB miedziany

1 159 PLN

1 101 PLN

 

PocketBook Era 64GB miedziany

+ etui Shell czarne

1 258 PLN

1 178 PLN

 

PocketBook Era 64GB miedziany

+ etui Shell brązowe

1 258 PLN

1 178 PLN

 

PocketBook Era 64GB miedziany

+ etui Flip czarne

1 248 PLN

1 168 PLN

 

PocketBook Era 64GB miedziany

+ etui Flip beżowe

1 248 PLN

1 168 PLN


PocketBook Era (16 GB)

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta 1200 (300 ppi) o przekątnej 7 cali (17,8 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Płaski front jest efektem dodania od frontu dodatkowej warstwy ochronnej na ekran. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy prawej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej w recenzji na blogu.

 

 

PocketBook Era 16GB srebrny

979 PLN

930 PLN

 

PocketBook Era 16GB Srebrny

+ etui Shell czarne

1 078 PLN

1 007 PLN

 

PocketBook Era 16GB Srebrny

+ etui Shell brązowe

1 078 PLN

1 007 PLN

 

PocketBook Era 16GB Srebrny

+ etui Flip czarne

1 068 PLN

997 PLN

 

PocketBook Era 16GB Srebrny

+ etui Flip beżowe

1 068 PLN

997 PLN


PocketBook InkPad Lite

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta (150 ppi) o przekątnej 9,7 cala (24,63 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy prawej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej w recenzji na blogu.

 

 

PocketBook InkPad Lite

1 039 PLN

987 PLN

 

PocketBook InkPad Lite

+ etui czarne

1 053 PLN

1 016 PLN


PocketBook Verse Pro

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta (300 ppi) o przekątnej 6 cali (15,24 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy dolnej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej we wpisie na blogu.

 

 

PocketBook Verse Pro czerwony

799 PLN

759 PLN

 

PocketBook Verse Pro czerwony

+ etui Verse Shell czarne

898 PLN

836 PLN

 

PocketBook Verse Pro czerwony

+ etui Verse Shell pomarańczowe

898 PLN

836 PLN

 

PocketBook Verse Pro niebieski

799 PLN

759 PLN

 

PocketBook Verse Pro niebieski

+ etui Verse Shell czarne

898 PLN

836 PLN

 

PocketBook Verse Pro niebieski

+ etui Verse Shell pomarańczowe

898 PLN

836 PLN


PocketBook Verse

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta (212 ppi) o przekątnej 6 cali (15,24 cm) i regulacją temperatury barwowej oświetlenia. Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie przy dolnej krawędzi obudowy. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej we wpisie na blogu.

 

 

PocketBook Verse szary

599 PLN

569 PLN

 

PocketBook Verse szary

+ Etui Verse Shell czarne

698 PLN

636 PLN

 

PocketBook Verse szary

+ Etui Verse Shell pomarańczowe

698 PLN

636 PLN

 

PocketBook Verse jasny niebieski

599 PLN

569 PLN

 

PocketBook Verse jasny niebieski

+ Etui Verse Shell czarne

698 PLN

636 PLN

 

PocketBook Verse jasny niebieski

+ Etui Verse Shell pomarańczowe

698 PLN

636 PLN


PocketBook Basic Lux 4

Czytnik z dotykowym ekranem E-Ink Carta (212 ppi) o przekątnej 6 cali (15,24 cm). Fizyczne przyciski zmiany stron znajdują się na froncie poniżej ekranu. Współpracuje z Legimi i Empik Go. Więcej we wpisie na blogu.

 

 

PocketBook Basic Lux 4 czarny

499 PLN

474 PLN

 

PocketBook Basic Lux 4 czarny

+ etui Shell New czarne

578 PLN

522 PLN

 

PocketBook Basic Lux 4 czarny

+ etui Shell New czerwone

578 PLN

522 PLN

 

PocketBook Basic Lux 4 czarny

+ etui Shell New brązowe

578 PLN

522 PLN

 

PocketBook Basic Lux 4 czarny

+ etui Shell Premium czarne

578 PLN

522 PLN

 

Dostawa do paczkomatu, lub przesyłką kurierską jest bezpłatna. Sklep gwarantuje wysyłkę w 24h od zamówienia.

 

Spodziewam się, że podobne ceny będą obowiązywać także na targowym stoisku PocketBooka. Ale to jeszcze potwierdzę, ponieważ w sobotę będę tam obecny między 13:00 a 14:30. Zapraszam więc, nawet jeśli nie do zakupów, to do porównania, przetestowania oraz ewentualnie pogadania. Stoisko D2 w hali „Wisła”.

 

 

Zapraszam w sobotę na stoisko D2 (grafika: DALL·E 3)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to


26. Targi Książki w Krakowie – naokoło e-booków...

W ten czwartek 26 X (o godz. 10:00) ruszają Targi Książki w Krakowie. Potrwają do niedzieli 29 X (godz. 17:00). Lokalizacja bez zmian - w budynku EXPO przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie. Bez dwóch zdań to impreza popularna. Czasem może aż zbyt popularna...

 

 

W tym roku będę w sobotę na stoisku D2 - zapraszam! (źródło: DALL·E 3)

 

Tym razem organizatorzy chyba lepiej się przygotowali na spodziewane tłumy czytelników. A jest się na co przygotowywać, ponieważ w zeszłym roku przez tereny targowe przewinęło się przynajmniej 47 tys. osób. W informacjach dotyczących organizacji tegorocznej imprezy, pojawiło się kilka propozycji ulżenia zarówno wystawcom jak i autorom oraz zwiedzającym.

 

O czym pomyślano, aby odwiedziny na Targach nie były mordęgą, jak to bywało wcześniej w najbardziej tłoczne dni? W minionych latach zatory na halach targowych miały miejsce głównie podczas podpisywania książek przez autorów. Tym razem na czas imprezy powstanie namiotowa hala „Karpaty”, gdzie zaplanowano część spotkań autorskich. Jeśli będziecie długo na terenie targowym to zapewne przydadzą się poidełka z pitną wodą, które mają być przy wejściach na hale wystawowe. Da się też wyjść (na przykład aby coś przekąsić) i ponownie wrócić na podstawie pieczątki otrzymanej przy wyjściu. Chyba w tym roku nie trzeba brać ze sobą kanapek - poza restauracją na pierwszym piętrze i stoiskiem GoodLood, do hali Dunaj od zewnątrz będzie „przyklejona” strefa foodtrucków.

 

Jak co roku, od wielu lat, zadam (sobie) pytanie - „co z e-bookami”? Otóż tym razem wiele się będzie działo przede wszystkim w obrębie stoiska D2.

 

PocketBook (D2)

Czytniki marki PocketBook można będzie przetestować na stoisku D2 blisko wejścia do hali „Wisła”. Producent w tym roku wypuścił na rynek zarówno kilka odświeżonych jak i całkiem nowych modeli:

- PocketBook Verse;

- PocketBook Verse Pro;

- PocketBook InkPad 4;

- PocketBook InkPad Color 2;

- PocketBook Basic Lux 4.

 

Jest też szansa, że na Targach będzie także najnowszy czytnik tej marki – PocketBook InkPad Color 3. Ten model po raz pierwszy zaprezentowano na Targach Książki we Frankfurcie. Mam nadzieję, że dojedzie on także do Krakowa.

 

PocketBook InkPad 4 to jedna z ciekawszych czytnikowych nowości tego roku

 

Współgospodarzem stoiska D2 jest firma 71media – oficjalny dystrybutor czytników marki PocketBook na Polskę. Zapewne więc, tak jak w poprzednich latach, na miejscu będzie można kupić zarówno czytniki jak i akcesoria.

 

Na stoisku D2 będą obecni także przedstawiciele firmy FixIt – autoryzowanego serwisu czytników PocketBook. Mam nadzieję, że dzięki nim będzie można na przykład zobaczyć jak czytniki wyglądają w środku. A może macie w domu zepsuty czytnik? Przypominam, że firma jest koordynatorem akcji, w ramach której niemiecki oddział udziela 20% rabatu na zakupy za oddany do utylizacji czytnik każdej marki.

 

Robert Drózd - Świat Czytników (D2)

Robert Drózd - autor najpopularniejszego w naszym kraju bloga Świat Czytników na temat czytników i rynku e-booków będzie w piątek na Targach. Jeśli chcecie zamienić z nim kilka słów, zaglądnijcie na stoisko D2 w piątek 27 X między godziną 16:00 a 18:00.

 

Cyfranek (D2)

I ja także zapraszam w tym roku na Targi także osobiście. Jeśli ktoś będzie chciał się spotkać, a może dopytać o szczegóły na temat korzystania z czytników, to widzimy się na stoisku D2 w sobotę 28 X w godzinach 13:00-14:30.

 

inkBook (C58)

inkBook będzie miał swoje stoisko tradycyjnie przy końcu hali „Wisła”. W tym roku jedyną nowością tej marki był nowy kolor plecków obudowy czytnika inkBook Calypso Plus. Do znanej od lat oferty dodano teraz wersję z pomarańczowymi pleckami. Obawiam się, że to wszystko, co nowego można będzie zobaczyć na targowym stoisku dystrybutora. Ale może damy się zaskoczyć?

 

Fundacja Wolne Lektury (Ł2)

Fundacja Wolne Lektury znana jest z publikowania e-booków na wysokim poziomie. Dzięki serwisowi można korzystać bezpłatnie z wielu wartościowych tekstów. Miło, że znalazły się pieniądze na udział w Targach, bo dochodziły słuchy o kłopotach finansowych fundacji.

 

CzytajPL

W trakcie Targów ma być premiera tegorocznej akcji CzytajPL. Być może jak w poprzednim roku trzeba będzie się rozglądnąć za materiałami informacyjnymi w punktach informacyjnych.

 

W tym roku akcja ruszy w czasie Targów Książki w Krakowie (źródło: CzytajPL)

 

Podsumowanie

Oczywiście na Targach będą obecni wydawcy, którzy publikują regularnie e-booki. Jednak dotychczasowe doświadczenia targowe wskazują, że będą oni zajęci przede wszystkim promowaniem wydań papierowych. Ale tradycyjnie warto podejść i popytać także o targowe oferty e-booków. Niektóre księgarnie internetowe już rozpoczęły targowe promocje. na przykład w Publio, obok „zwykłych” promocji, możemy w tym tygodniu uzyskać zwrot 5 PLN za każde wydane 50 PLN. Zachęcam więc także do odwiedzenia ulubionych księgarni internetowych i sprawdzenia, co mają ciekawego z okazji Targów Książki w Krakowie.

 

Targowe promocje e-booków trwają już w księgarniach internetowych (źródło: publio.pl)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Wypożyczalnia Empik Go zmienia CENNIK

Po raz kolejny w wypożyczalni Empik Go zmienia się cennik i zasady abonamentu. Ostatnia poważna korekta miała miejsce w maju 2022 roku (wpis: „Nowy CENNIK w wypożyczalni Empik Go”). Tym razem znikają z oferty pakiety Go Max i Go Max+Music, w których odpowiednio za 40 PLN lub 45 PLN można było przesłuchać lub czytać dowolną ilość audiobooków lub e-booków. Co w zamian? Pojawia się nowa opcja Go Plus.

 

 

 Bieżące abonamenty wypożyczalni Empik Go (źródło: empik.com)

 

Empik Go – nowy cennik

Obecnie dostęp do wypożyczalni Empik Go możliwy jest w dwóch opcjach: Go Mini i Go Plus. Pierwszy z nich (Go Mini) obecny był też do tej pory i pozostaje bez zmian. W ramach miesięcznej opłaty w wysokości 25 PLN otrzymujemy dostęp do dwóch tytułów na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Jedno z tych dwóch urządzeń to musi być smartfon lub tablet, ponieważ tylko w aplikacji mobilnej można dodawać tytuły na swoją półkę.

 

 

W nowym abonamencie zwiększeniu uległa cena, a zmniejszono liczbę wypożyczeń (źródło: empik.com)

 

Nowy abonament Go Plus jest droższy i kosztuje 50 PLN na miesiąc (a dokładniej na 30 dni). W jego ramach także mamy dostęp na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Tu także konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej (telefon, tablet), która jest jedynym sposobem dodawania wypożyczonych e-booków lub audiobooków na nasze konto. Ale poza wzrostem ceny „najbogatszego” pakietu, ograniczona została jednocześnie ilości wypożyczeń w miesiącu. Teraz jest to osiem tytułów. Tyle też e-booków może miesięcznie trafić na czytnik Kindle.

 

O wypożyczalni Empik Go

Z wypożyczalni Empik Go można korzystać na czytnikach książek. Najwygodniejsze do tego są Empik GoBoook (tutaj recenzja) i nowe modele PocketBooków (np. PocketBook Era). Trochę mniej wygodnie jest w przypadku czytników Kindle (konieczność synchronizacji przez aplikację komputerową) i inkBookach (niestabilne oprogramowanie). Książki są dostępne na urządzeniu tak długo, jak płacimy abonament. Jeśli w jednym miesiącu nie wykorzystamy puli tytułów, przechodzą one na następne miesiące (do 180 dni, ale pod warunkiem, że wciąż abonament jest opłacony). Kody umożliwiające dostęp do usługi ma teraz w ofercie dla swoich czytelników wiele bibliotek. Warto zapytać w lokalnej wypożyczalni.

 

Jeśli ktoś chce przetestować działanie wypożyczalni, zachęcam do skorzystania z mojego polecenia. Dzięki temu można otrzymać bezpłatny dostęp na 30 dni. Aby skorzystać z takiego okresu próbnego należy:

1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;

2. Wpisać Kod: EGOF46LAB [nieaktualne];

3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;

4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;

5. Potwierdzić subskrypcję;

6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.

 

Podsumowanie

Wygląda na to, że wypożyczalnie e-booków nie są tak dobrym biznesem, jak mogło by się wydawać. To kolejna zmiana w Empik Go, która wraz ze wzrostem ceny ogranicza ilość wypożyczeń w miesiącu. Wokół nas wciąż przybywa różnych ofert dostępu na zasadzie abonamentu, ale jeśli nie akceptujemy podwyżek, może warto też kupować „ważniejsze” e-booki w księgarni i mieć na dysku kopię dla siebie i bliskich.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Jak wygląda PocketBook Verse Pro OD ŚRODKA?

Wiadomo już, dlaczego nowe czytniki PocketBook z ekranem o przekątnej sześciu cali są cięższe od swoich poprzedników. Elim Garak, użytkownik jednego z niemieckich forów dyskusyjnych, opublikował wczoraj zdjęcia pokazujące wnętrze modelu PocketBook Verse Pro. Postanowiłem więc jego konstrukcję porównać z poprzednim modelem.

 

PocketBook Verse na Targach IFA 2023 w Berlinie

 

PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro to czytniki, które pokazano po raz pierwszy na Targach IFA 2023 w Berlinie. Od połowy września można je kupić m.in. w sklepie oficjalnego polskiego dystrybutora:

To zmodyfikowane wersje wcześniejszych modeli (odpowiednio) PocketBook Touch Lux 5 i PocketBook Touch HD 3. Obydwa z nich recenzowałem, a Touch HD 3 wciąż używam.

 

Więcej na temat nowości można znaleźć we wpisie „Zapowiedź: Dwa nowe czytniki z ekranem 6 cali - PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro”. Najbardziej widoczną zmianą jest nowa obudowa, kształt przycisków zmiany stron i zastosowanie gniazda USB-C. Ale zmieniła się także masa. PocketBook Verse jest cięższy o 27 gramów od Touch Lux 5, zaś Verse Pro o 31 gramów od Touch HD 3. Zastanawiało mnie, co jest przyczyną zmiany masy nowych czytników, a zdjęcia dostarczone przez Elima Garaka wyjaśniają zagadkę.

 

Nie chcę rozbierać mojego Touch HD 3, szukałem więc w internetach zdjęcia wnętrza czytnika. Poniżej zamieszczam stopklatkę zaczerpniętą z filmu pokazującego wymianę ekranu przez technika z jednego z ukraińskich serwisów (VoltoStore), zajmujących się naprawą PocketBooków. W przypadku Touch HD 3 metalowa ramka usztywniająca konstrukcję ma otwór w miejscu, gdzie umieszczona jest bateria. Jest ona przyklejona do ekranu. Dzięki temu obudowa czytnika może być cieńsza (bateria jest blisko ekranu), ale z drugiej strony najbardziej delikatna część urządzenia (ekran) styka się bezpośrednio z najcięższym elementem wnętrza (ekran).

 

 

Mocowanie baterii w czytniku PocketBook Touch HD 3 (źródło: www.youtube.com/@voltostore)

 

Jak to wygląda w Verse Pro (i zapewne także w Verse)? Moim zdaniem jest to zaprojektowane znacznie solidniej. Na zdjęciach widać, że otwór w ramce został zaślepiony metalową wkładką. I to do niej (a nie do ekranu) jest teraz przymocowana bateria. Spodziewam się, że to nie tylko usztywni korpus czytnika, ale także zabezpieczy delikatny ekran od bezpośredniego wpływu, jaki może mieć na niego bateria np. przy upadku czytnika.

 

 

Wnętrze czytnika PocketBook Verse Pro (fot. Elim Garak)

 

Można się spodziewać, że podobna zmiana zaszła we wnętrzu PocketBooka Verse w porównaniu to Touch Lux 5.

 

Podsumowanie

Zmiana konstrukcyjna, jaka zaszła w czytniku PocketBook Verse Pro spowodowała, że nie jest on już tak lekki jak jego poprzednik. Wygląda jednak na to, że dzięki odseparowaniu baterii od ekranu powinien on być znacznie odporniejszy na mechaniczne uszkodzenia.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Zapowiedź: PocketBook InkPad Color 3

Dziś na Targach Książki we Frankfurcie zostanie zaprezentowany nowy czytnik marki PocketBook z kolorowym ekranem. Najwyraźniej powodzenie tego typu urządzeń i postęp technologiczny w produkcji kolorowych ekranów E-Ink, skłoniły firmę do zaoferowania kolejnego modelu z serii InkPad Color – PocketBook InkPad Color 3.

 

 

PocketBook InkPad Color 3 (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook nie przestaje eksperymentować z nowinkami technologicznymi i trzyma rękę na pulsie. Tym razem mamy do czynienia z kolejną ewolucją, ponieważ nowy czytnik od poprzednika (InkPada Color 2) różnić się będzie tylko (i aż) lepszym ekranem. Co prawda przekątna pozostaje bez zmian (7,8 cala), ale zmieni się rozdzielczość obrazu wyświetlanego w kolorze (4096 kolorów). W poprzednim modelu było to 100 ppi, a teraz dzięki zastosowaniu ekranu typu E-Ink Kaleido 3, dla kolorów będzie to 150 ppi. Według firmy E-Ink, w Kaleido 3 o około 30% zwiększono nasycenie kolorami. Podobnie jak do tej pory, można z czytnika korzystać bez włączania wbudowanego oświetlenia. Mając doświadczenie z dwoma poprzednimi modelami z serii InkPad Color, mogę potwierdzić, że czytanie przy dobrym zewnętrznym świetle jest możliwe, choć nie komfortowe. Kolorowe ekrany E-Ink mają tło jednak ciemniejsze w porównaniu do ekranów czarno-białych. A i kolory nie są tak intensywne jak we współczesnych smartfonach czy tabletach. Wbudowane oświetlenie się przydaje, ponieważ wyraźnie poprawia kontrast. Warto więc podkreślić, że w InkPadzie 3 ma ono możliwość regulacji temperatury barwowej.

 

Porównanie podstawowych cech linii PocketBook InkPad Color

 

PocketBook InkPad Color 2

(PB 743C)

PocketBook InkPad Color 3

 

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink New Kaleido

1872×1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

E-Ink Kaleido 3

1872×1404 (300 ppi dla tekstu)

702×936 (150 ppi dla kolorów)

kolor

tak [4096]

tak [4096]

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

tak

tak

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

tak

pamięć wewnętrzna [GB]

32

32

procesor [GHz]

1,8 GHz (czterordzeniowy)

1,8 GHz (czterordzeniowy)

masa [g]

267

267

wymiary [mm]

189,5×134×7,95

189,5×134×7,95

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

srebrny

szary (Storm Sea)

audio

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

dodatkowe uwagi

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG, Legimi, Empik Go

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG

premiera rynkowa [rok]

2023

2023

cena katalogowa

1 499 PLN

1 499 PLN

 

Jak wynika z opublikowanych wizualizacji oraz specyfikacji, InkPad Color 3 będzie (poza ekranem), taki sam jak poprzednik. Mamy więc pod ekranem cztery fizyczne przyciski (w tym dwa służące do zmiany stron). Niestety, także procesor (czterordzeniowy 1,8 GHz) i pamięć RAM (1 GB) pozostanie bez zmian, co nie pozwala liczyć na wyraźne przyspieszenie działania czytnika. A to akurat by się przydało. Czytnik ma dwuzakresowe wi-fi (2,4 oraz 5 GHz), gniazdo USB typu C, 32 GB pamięci wewnętrznej. Z funkcji TTS (mechaniczny lektor) oraz odsłuchu plików audio (audiobooki) można korzystać poprzez wbudowany głośnik lub łącze BT. Zabrakło gniazda na karty microSD, ale można będzie korzystać z pamięci zewnętrznej poprzez kabel USB-OTG. No i urządzenie jest wodoodporne.

 

PocketBook InkPad Color 3 (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Producent zapowiada, że PocketBook InkPad Color 3 w kolorze szarym morskim (Stormy Sea) ma trafić do sprzedaży w najbliższych tygodniach. Sugerowana cena detaliczna pozostaje bez zmian - 1499 PLN. Jest to więc, póki co, najtańsze urządzenie na rynku z najnowszym kolorowym ekranem typu Kaleido 3 (np. Onyx Boox Tab Mini C).

 

Póki co brak deklaracji na temat dostępności wypożyczalni e-booków Legimi i Empik Go. Choć można się spodziewać, że podobnie jak w innych urządzeniach tej marki, także i w nowym InkPadzie 3 nie zabraknie wspomnianych usług. Mam nadzieję, że nowy czytnik pokazany dziś we Frankfurcie, trafi także na Targi Książki w Krakowie.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to