905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Kobo Mini – aktualizacja oprogramowania wewnętrznego (firmware)

Firmware w wersji 3.4.1 przeznaczone dla recenzowanego przeze mnie czytnika Kobo Mini przynosi funkcjonalność, dla której warto wykonać aktualizację!

 

Mało co tak uatrakcyjnia życie jak nowe zabawki. Ale i stare mogą sprawić wiele radości, jeśli można je wyposażyć w nowe możliwości. Internetowe fora pełne są poradników jak wgrać poprawki, uaktualnienia, uzupełnienia czy rozszerzenia do różnych gadżetów. Czytniki nie są wyjątkiem a przykładem jest aktualizacja oprogramowania wewnętrznego. Kobo długo kazało czekać na wprowadzenie funkcji, znanych z najnowszych czytników do Mini. Najważniejszą jest integracja z serwisem pocket.com, która umożliwia wysyłanie i czytanie artykułów ze stron WWW bez podłączenia z internetem. Tę opcję miały już wcześniej nie tylko nowe Kobo ale i czytniki konkurencji (np. Kindle). Teraz trafiła oficjalnie do Mini. Zapraszam do zapoznania się z opisem aktualizacji i nowych funkcjonalności w Kobo Mini.

 

Instalowanie aktualizacji Kobo Mini

Czytnik, który mam do dyspozycji, nie sprawiał kłopotów, nie zawieszał się, poprawnie funkcjonował, ale i tak zdecydowałem się na aktualizację. Zdecydowała nowa funkcja – integracja z getpocket.com.

Podobno czytnik Kobo może się zaktualizować automatycznie na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podpięcie czytnika do komputera kablem USB i uruchomienie aplikacji Kobo Desktop. Mnie w ten sposób nigdy aktualizacja się nie udała. Jednak aplikacji Kobo używam sporadycznie z powodu jej nikłej użyteczności i może to jest przyczyną. Drugi sposób to uruchomienie synchronizacji, kiedy czytnik jest podłączony do internetu. Ten sposób jest dobry, jeśli komuś nie zależy na tym, kiedy zostaną pobrane odpowiednie pliki. Czasami nasz czytnik może otrzymać aktualizację od razu, a bywa, że po kilku miesiącach od jej udostępnienia. U mnie żaden z powyższych sposobów nie zadziałał. Czekać nie chciałem. A skoro automagicznie się nie udało, postanowiłem wgrać firmware ręcznie.

Do ręcznej aktualizacji potrzebny jest przede wszystkim plik z nowym oprogramowaniem. Można go znaleźć np. tutaj: http://download.kobobooks.com/firmwares/kobo4/miniforkids/kobo-update-3.4.1.zip. Pobrany plik kobo-update-3.4.1.zip należy rozpakować.

Po rozpakowaniu pliku *.zip powinniśmy zobaczyć trzy elementy:

- katalog „upgrade” wraz z podkatalogami - Linux

- plik „manifest.md5sum” – sumy kontrolne md5

- plik „KoboRoot.tgz” - firmware.

 

Trwa aktualizacja firmware'u w Kobo Mini

 

Teraz czas na podłączenie czytnika do komputera przy pomocy kabla USB. W Mini należy wybrać opcję „CONNECT” (na ekranie Kobo powinien pojawić się napis „Connected and Charging”). Przed przystąpieniem do dalszych działań wato się upewnić, że bateria w czytniku jest naładowana. Najlepiej, aby na ekranie Mini była wyświetlona informacja „Connected and Charged”. Przed dalszymi działaniami należy też się upewnić, że na komputerze nie ma uruchomionego programu do zarządzania książkami – Kobo Desktop czy Calibre. Zawartość czytnika można otworzyć w dowolnym programie typu menedżer plików (np. Total Commander). Rozpakowaną wcześniej zawartość pliku kobo-update-3.4.1.zip skopiować w całości do katalogu „.kobo”. Po skopiowaniu można odłączyć czytnik, najlepiej korzystając z bezpiecznego usuwania sprzętu. Powinien rozpocząć się proces aktualizacji, który może potrwać kilkanaście minut.

 

Aktualizacja zakończona pomyślnie

 

Start czytnika po udanej aktualizacji

 

GetPocket

Najważniejszą nowością, którą przynosi firmware 3.4.1 jest integracja z serwisem Pocket (https://getpocket.com). Wcześniej usługa nazywała się „Read It Later”, co znakomicie opisuje jej podstawową funkcję – zapisywanie na swoim koncie stron WWW do późniejszej lektury w bardziej dogodnym czasie i miejscu. Działa to na przykład dzięki wtyczce zainstalowanej w przeglądarce internetowej komputera. Kiedy napotkamy ciekawy artykuł, a nie mamy czasu go przeczytać, możemy jednym tupnięciem myszki wysłać go na swoje konto. Dostęp do tak przygotowanych treści można później uzyskać na urządzeniach mobilnych, w tym na czytnikach Kobo. Korzystam z takiego czytania od wielu lat na moim Kindle 3 i bardzo to sobie chwalę. Na Kobo Mini teraz wszystko odbywa się równie sprawnie.

 

Zakładanie konta i używanie getpocket.com jest bezpłatne

 

 

Na początek jednak należy założyć konto w serwisie Pocket. Można też skorzystać z założonego wcześniej. Korzystanie z usługi jest bezpłatne. Pocket ma wersję polskojęzyczną. Kolejnym krokiem powinno być zainstalowanie wtyczki w przeglądarce internetowej w komputerze. Wtyczki zaprojektowano do współpracy z takimi przeglądarkami jak Google Chrome, Safari, Firefox, Opera. W moim przypadku jest to Opera. Po zainstalowaniu wtyczka wymaga zalogowania się w serwisie Pocket. Od tej pory można wysyłać strony WWW na swoje konto.

 

Wtyczka getpocket.com dla przeglądarki Opera

 

Po zainstalowaniu wtyczki należy zalogować się do serwisu (ikona wtyczki w prawym górnym rogu)

 

Z drugiej strony, na Kobo Mini można wygodnie korzystać z zarchiwizowanych treści. Tu również należy się zalogować na swoje konto Pocket. Tę opcję można znaleźć na początku listy ustawień (Settings) pod nazwą „konta” (Accounts). Oczywiście należy mieć połączenie z internetem i wybrać przycisk „SIGN IN”. Po synchronizacji można cieszyć się zapisanymi stronami WWW. Dostęp do nich znajduje się w sekcji „Articles from Pocket” menu „Library” na głównym ekranie czytnika. Artykuły zgromadzone na swoim koncie w getpocket.com mogą być kasowane z poziomu czytnika (o ile mamy w danym momencie połączenie z internetem).

 

Logowanie do getpocket.com w Kobo Mini

 

Wygląd konta getpocket.com w Kobo Mini

 

Artykuły ze stron WWW pobrane na czytnik wyświetlają się w przyjaznej formie 

 

Artykuły z getpocket.com można formatować tak jak książki

 

Zdjęcie z czytanego artykułu wyświetlane jest jako wygaszacz ekranu (zamiast okładki książki)

 

Nowe elementy oprogramowania

Aktualizacja firmware'u przynosi jeszcze kilka innych nowych funkcji. Jest to na przykład nowy wygląd ekranu startowego, integracja z Wikipedią, możliwość pobierania słowników (wciąż brak polskiego) nowy układ klawiatury wirtualnej i zmieniona przeglądarka WWW. Wygląd i funkcjonalność oprogramowania Kobo Mini jest teraz na poziomie najnowszych modeli firmy.

 

Nowa wersja ekranu startowego Kobo Mini

 

Łatwy dostęp do artykułów z getpocket.com

 

Nowa klawiatura ekranowa Kobo Mini

 

Wybrane słowo może być wyszukiwane w słowniku lub w Wikipedii

 

Efekty wyszukiwania mogą odbiegać od oczekiwań (na ekranie wyszukiwanie słowa Kobo z czytnika Kobo)

 

Podsumowanie

 

Aktualizacja oprogramowania 3.4.1 w Kobo Mini przynosi ważne uzupełnienia i warta jest zainstalowania. To także dobry znak dla użytkowników czytników Kobo, a mianowicie taki, że firma nie zapomina o swoich klientach nawet jeśli używają starszych urządzeń.