866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

All boys are idiots

Ślicznotka. Nocne życie Indii - Sonia Faleiro

„Ślicznotka” to książka, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować, ale skłaniam się ku reportażowi literackiemu. Z jednej strony całość jest utrzymana w relacji autorki, która stopniowo zdobywa przyjaźń i zaufanie dziewczyn pracujących w „najstarszym zawodzie świata”, z drugiej strony ich historie zdają się być literacko przetworzone, opowiadane z różnych punktów widzenia. Autorka relacjonuje stopniowe zagłębianie się w życie tancerek z nocnych klubów Mumbaju, gdzie jedna ulica jest jak cały wszechświat. Wszystko jest przyciągane magią nocnych świateł, alkoholu i tancerek balansujących nie tylko pomiędzy sceną a widownią ale i pomiędzy pracą w klubie i pracą na ulicy.

 

"All boys are IDIOTS" na koszulce dziewczyny wysiadającej z wagonu "tylko dla pań" (Mumbaj, 2011 r.) 

 

Całość składa się na dość rozwlekłą relację beznadziejnych losów dziewcząt wyrwanych z wiejskiego życia i brutalnie wtłoczonych w rozrywkowy biznes wielkiego miasta. Temat trudny i chwała autorce, że starała się pokazać go również z bardzo osobistej perspektywy. Narracja jest dla mnie dość trudna do strawienia i mało wciągająca. Ale czy upadek człowieczeństwa powinien być wciągający?