cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Ukazała się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego (firmware) dla czytnika książek Trektor Pyrus Mini. Jeżeli oprogramowanie w nowej wersji naprawia to, co obiecuje firma, warto się najnowszą wersją zainteresować.
Nigdy nie mów nigdy
Nie chwaliłem zbytnio firmy TrekStor do tej pory za kontakty z klientami (czyli ze mną konkretnie, w liczbie pojedynczej, ale takie uogólnienia ładniej wyglądają więc pozostanę przy liczbie mnogiej). Z jednej strony nie odpowiedzieli na żaden list, z drugiej strony rozmowy z przedstawicielką firmy na targach IFA 2013 (relacja tutaj) również nie należały do owocnych. Koniec końców używam jednak ich najmniejszego czytnika, czyli Pyrusa Mini. I pomimo mankamentów, które opisywałem w recenzji (recenzja tutaj), bardzo go lubię i przyzwyczaiłem się do jego ułomności. Być może jest to objawem mojej naiwności, albo wręcz głupoty, no bo dlaczego używać takie urządzenie, skoro na półce leży niezawodny Kindle 3 Keyboard? Nie dość tego! Raz po raz zaglądam na stronę TrekStora licząc na usprawnienie Pyrusa... To już trudno zaklasyfikować. Ale jednak! Kiedy po raz tysiącpięćsetstodzięwięćsetny (może trochę pomyliłem się w rachubach, ale sprawdzałem przynajmniej raz na miesiąc) otwarłem stronę trekstor.de i przeszedłem do zakładki „Service & Support” moim oczom ukazała się upragniona informacja. Jest nowy firmware! Oprogramowanie oznaczone jest jako EBRPYMI-TS-1.1.0-20140224, czyli nosi datę z 24 lutego 2014r. Poprzednia wersja miała numer 1.0.6. Co ciekawe, TrekStor na swoim profilu facebookowym chwali się, że ma 10 tys. „lajków” ale o nowym oprogramowaniu to już nie wspomnieli. A poza Pyrusem Mini, w tym samym czasie aktualizację otrzymał również model z oświetleniem, czyli Pyrus 2 LED. Co tu dużo gadać, pobrałem i przetestowałem.
Wgrywanie oprogramowania
Do aktualizacji firmware'u służy program o bezpretensjonalnej nazwie update.exe. To ten sam plik, którzy obsługiwał również poprzednią aktualizację (z kwietnia 2013). Tak więc aktualizacja nie uruchomi się w Windows 8.
Aktualizacja firmware pod Windows 8 nie zadziała
Za to na komputerze z Windows XP powinna działać bez zarzutu. Uaktualnienie należy uruchamiać na komputerze podłączonym do internetu, ponieważ właściwy plik i program wgrywający firmware jest pobierany z serwera producenta w trakcie instalacji. W moim przypadku cały proces przebiegł bezboleśnie, podobnie jak przy ostatniej aktualizacji. Zapewne w moim komputerze były już odpowiednie sterowniki więc wszystko poszło nawet szybciej niż poprzednio. I podobnie jak przy poprzedniej aktualizacji, nie polecam dokonywania tego procesu przez osoby o słabych nerwach lub niewielkim obyciu z komputerami i czytnikami. Aktualizacja firmware'u odbywa się na odpowiedzialność użytkownika. Jeżeli coś pójdzie nie tak, jest prawdopodobne, że możemy pozostać z bezużytecznym czytnikiem.
Cały proces składa się z kilku etapów:
- podłączenie czytnika do komputera (najlepiej notebooka z naładowaną baterią) kablem USB;
- pobranie ze strony TrekStora (http://www.trekstor.de/product-support/product/ebook-reader-pyrus-mini.html#Downloads) a następnie uruchomienie pliku update.exe (Firmware Updater 2.0.3.0);
- wybranie przycisku „Aktualizuj oprogramowanie wbudowane” kiedy czytnik zostanie wykryty przez program aktualizujący;
Aktualizuj firmware
- pobieranie potrzebnych plików z serwera TrekStora;
Trwa pobieranie oprogramowania...
- potwierdzenie aktualizacji („Dalej”);
Dalszy etap po pobraniu potrzebnych plików z serwera TrekStora
- wskazanie katalogu, do którego zostanie wykonana kopia zawartości czytnika (książki znajdą się w katalogu „Device backup”);
Warto zrobić kopię książek wgranych do czytnika
- potwierdzenie aktualizacji po wykonaniu kopii zapasowej;
Backup ukończony
- rozpoczyna się proces aktualizacji, podczas którego musimy się zgodzić na wykonanie instalacji sterownika, która nie jest autoryzowana przez Microsoft („Kontynuuj mimo to”);
Właściwe aktualizowanie oprogramowania czytnika, nie przeszkadzać!
- czekamy aż wszystko się zakończy pomyślnie i przywrócone zostaną e-booki;
Książki wracają do urządzenia
- bezpiecznie wysuwamy czytnik z komputera;
Potwierdzenie zakończenia aktualizacji
- cieszymy się odświeżonym czytnikiem :)
eReader Suite, czyli program TrekStora do zarządzania e-bookami
Co nowego?
W opisie zmian wprowadzonych w nowej wersji oprogramowania wewnętrznego, TrekStor wspomina głównie o poprawkach.
Wersja firmware'u wyświetlana w ustawieniach czytnika
Najważniejszą korzyścią z zastosowania nowego firmware'u powinna być poprawiona stabilność pracy czytnika, bez spontanicznych restartów. Ta obietnica wydaje się być spełniona, ale za krótko testowałem, żeby w pełni to potwierdzić. Kolejnymi usprawnieniami ma być lepsze odczytywanie plików, akceptowanie osadzonych czcionek oraz nowa wersja programu do zarządzania e-bookami. Zmienił się też trochę wygląd menu. Oprogramowanie Pyrusa Mini upodobniło się do nowszego wyglądu, znanego z Purusa 2 LED.
Zmieniony wygląd biblioteki w Pyrusie Mini
O ile informacja o stabilnej pracy czytnika to niewątpliwie pozytywna obietnica o tyle obsługa osadzonych czcionek może się podobać lub nie. Z jednej strony e-book będzie na Pyrusie bardziej przypominał to, co sobie zaplanował wydawca. Z drugiej strony zniknęła opcja zmiany w książce czcionki na czcionkę szeryfową lub bezszeryfową. Można regulować tylko wielkość liter, a kroju już nie, ponieważ z menu usunięta została pozycja „Czcionka”. Osoby lubiące czytać e-booki wyświetlane określonym rodzajem czcionki mogą być zawiedzione. Coś za coś.
Formatowanie według wydawcy w minibooku Gazety Wyborczej
W minibooku Gazety Wyborczej, który właśnie czytam, to się nawet sprawdza. Formatowanie jest ładne – nagłówki bezszeryfowe, reszta szeryfowa. Ale czy to krok w dobrą stronę? Ocenić jednoznacznie nie potrafię. Ale aktualizacji nie żałuję :)