cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Czytniki książek nie zawsze wyposażone są w czcionki, które ładnie wyglądają na ekranie. Choć to oczywiście kwestia gustu. Ja osobiście na przykład nie przepadam za czcionkami bezszeryfowymi. Jednak przynajmniej jeden krój mi się spodobał, a konkretnie Atkinson Hyperlegible. Korzystam z tej czcionki do czytania na małym ekranie, szczególnie gdy ma on niższą rozdzielczość. Dobrze mi się to sprawdziło na przykład podczas testu smartfona Bigme HiBreak.
Nowa czcionka Atkinson Hyperlegible Next występuje w siedmiu stopniach pogrubienia (źródło: www.brailleinstitute.org)
Amerykański Instytu Braille'a bezpłatnie udostępnił niedawno nową wersję kroju Atkinson Hyperlegible. W pakiecie znajduje się poprzednia wersja czcionki oraz dwie nowości. Dodano wersję zmodyfikowaną o nazwie Atkinson Hyperlegible Next. Występuje ona w siedmiu odmianach o różnym stopniu pogrubienia – Extra Light, Light, Regular, Medium, Semi Bold, Bold i Extra Bold. Kolejny nowy krój to Atkinson Hyperlegible Mono o stałej szerokości znaków. Można ich oczywiście używać do wyświetlania polskojęzycznych e-booków (oraz tekstów w 149 innych językach).
Jeśli więc potrzebujecie czcionki bezszeryfowej, warto dać szansę krojowi Atkinson Hyperlegible. Jak zainstalować czcionkę na czytniku, opisałem w tekście „Poradnik: całkiem ładna czcionka bezszeryfowa - Atkinson Hyperlegible”.
Pliki czcionki można pobrać z oficjalnej strony amerykańskiego Instytutu Braille'a: https://www.brailleinstitute.org/freefont/