905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja: PocketBook Era z ciemnym trybem wyświetlania

Dziś ukazała się nowa wersja oprogramowania wewnętrznego dla czytników PocketBook Era. Nosi numer 6.8.1613 i datowana jest na 13 VI 2023 roku. Wprowadza kilka nowości, na które warto zwrócić uwagę. Tym bardziej, że trafią one niedługo także do najnowszych modeli tej marki – PocketBook InkPad 4 oraz PocketBook InkPad Color 2.

 

PocektBook Era w trybie ciemnym

 

Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzenie możliwości pracy w tzw. trybie ciemnym czyli z białym tekstem na czarnym tle. Sam nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, ale sporo osób dopytywało o czytanie „w negatywie”. Przełączenie czytnika w tryb ciemny (ikona w górnym opuszczanym menu) obejmuje nie tylko tekst, ale też cały interfejs użytkownika. Na szczęście pomyślano również o okładkach książek i rycinach zawartych w tekście. Są one wyświetlane „normalnie”, a nie w negatywie.

 

W trybie ciemnym tekst wyświetlany jest w negatywie, ale na szczęście ilustracje widać normalnie

 

Podczas czytania w ten sposób, zauważyłem znacznie większą ilość artefaktów na ekranie czytnika. Normalnie wyłączam pełne odświeżanie ekranu i nie zauważam tego problemu, ale przy trybie ciemnym wyraźnie widać przebijające ślady grafik z poprzedniej strony.

 

W starszych czytnikach PocketBook dostępne były głównie słowniki ABBYY (ekran po prawej) zaś obecnie zastępowane są plikami firmowanymi przez producenta (ekran po lewej)

 

Od kilku miesięcy PocketBook wdraża nowe firmowe słowniki i mechanizm ich funkcjonowania. Teraz powinny dawać sobie radę także z odmianą słów. Należy jednak wcześniej pobrać „morfologię języka” z menu obsługującego słowniki.

 

Słowniki obecnie dostępne w nowszych czytnikach tej marki powinny lepiej dawać sobie radę z odmianą słów (ekran po lewej) niż to bywało poprzednio (ekran po prawej)

 

Przy poprzedniej aktualizacji oprogramowania dla Ery powodowało to problemy z działaniem słowników wgrywanych przez użytkownika, na przykład pliku przygotowanego na bazie SJP. W obecnej wersji firmware'u naprawiono ten błąd. Jest też słabsza strona nowego menu słowników – wyświetlane są wszystkie, które udostępnia producent oraz samodzielnie wgrane. W razie konieczności przełączania się między nimi, trzeba mozolnie przewijać listę niepotrzebnych i nieużywanych języków. Powinna być możliwość (jak to było wcześniej) wyświetlania tylko tych słowników, które zostały wgrane/pobrane.

 

 

Obecnie menu słowników wyświetla wszystkie dostępne pliki (ekran po lewej) co utrudnia korzystanie z niego. Lepiej było w poprzedniej wersji (ekran po prawej), gdzie wyświetlały się domyślnie tylko te, które zostały wybrane czy wgrane przez użytkownika

 

Kolejną nowością jest opcja modyfikacji ikon obecnych w górnym opuszczanym menu. Standardowo znajdziemy tam opcje włączania Wi-Fi, BT, Trybu ciemnego, Trybu samolotowego i Szukania w zasobach czytnika. Obecnie wywołując (trzy kropki w prawym górnym rogu) menu „Dostosuj kontrolki”, można te ikony podmieniać innymi aplikacjami i skrótami.

 

 

Górne opuszczane menu można teraz zmodyfikować korzystając z opcji „Dostosuj kontrolki” (ekran po lewej) i zmienić ikony w nim wyświetlane (ekran po prawej)

 

Choć wciąż w menu ustawień znajdziemy pozycję „Ustawienia widgetów”, to jest ona pusta. Nie wiem, czy ktoś w naszym kraju używał serwisu ReadRate, ale nie jest ona już zintegrowana z czytnikami przewidzianymi na nasz rynek.

 

W przypadku następnych aktualizacji będzie można przed ich instalacją wygodnie podglądnąć listę zmian zapowiadanych przez producenta. Niestety jest ona dostępna tylko po angielsku, ale zawsze coś. Ale i tak zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów na moim blogu, gdzie będę najważniejsze nowe rzeczy i poprawki opisywał i testował.

 

Aktualizacja jest dostępna przez połączenie internetowe (OTA), ale można ją też pobrać ze strony producenta (https://pocketbook.pl/pl-pl/support-pl) i zainstalować z pliku.

 

[Aktualizacja 3 VII 2023 r.]

PocketBook potwierdza, że poza wspomnianymi wyżej modelami (PocketBook Era, PocketBook InkPad Color 2 i PocketBook InkPad 4), także starsze modele otrzymają podobną aktualizację. Tak więc trybu ciemnego możemy się spodziewać także w następujących czytnikach tej marki: Touch HD 3, Touch Lux 5, InkPad 3, InkPad 3 Pro, InkPad Color, InkPad X, InkPad Lite, Color oraz Touch Lux 4. Nie podano bliższych ram czasowych, kiedy będą dostępne odpowiednie wersje oprogramowania wewnętrznego.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to