905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: Za kulisami autopromocji

Za kulisami Bollywood - Natalia Janoszek

Interesują mnie indyjskie filmy, więc książkę kupiłem w 2017 roku nawet nie spodziewając się jaka to „petarda”. Jednak czytanie jakoś się odwlekało. Dopiero bieżąca afera (maj 2023 r.) dotycząca telewizyjnej celebrytki, jaką stała się Natalia Janoszek, zachęciła mnie do sięgnięcia po lekturę „Za kulisami Bollywood”.

 

Uliczna reklama filmu „Wanted” - bez udziału Natalii Janoszek (Darjeeling, Indie 2009 r.)

 

Nie mów, że nie umiesz. Mów, że umiesz. Nauczysz się później

 

Dokładnie ten schemat wykorzystałam przy moim pierwszym filmie. Przecież powiedziałam, że jestem zawodową aktorką. Potem dostałam rolę i musiałam się tą zawodową aktorką stać.”

„Za kulisami Bollywood” Natalia Janoszek

 

Jak przyznaje autorka książki, przygoda z indyjskim filmem zaczęła się od blagi - „Więc dłu­go się nie za­sta­na­wia­jąc, od­po­wie­dzia­łam, że prze­cież je­stem za­wo­do­wą ak­tor­ką”. Co prawda przychodzi refleksja, że „prze­cież kłam­stwo ma krót­kie nogi i prędzej czy pó­źniej wyj­dzie na jaw, że ściem­niam”, ale nie przeszkodziło jej to w brnięciu w historię, która w sumie doprowadziła ją do statusu telewizyjnej celebrytki w Polsce. W tekście nie znajdziemy za wiele tytułów filmów, w których grała autorka książki. Padają dokładnie trzy:

„Dreamz”,

„The Chicken Curry Law”,

„The Unknown Girl”.

Trudno powiedzieć, czy ten dorobek pozwala jej na pokazywanie „kulisów Bollywood”. Sądząc po opisach scen i ról, do których została wykorzystana - śmiem wątpić. Tak czy inaczej, książka jest słabiutka. W skrócie można ją określić, jako autopromocję z elementami blagi i sztampowego spojrzenia na Indie. Szkoda więcej pisać na ten temat. Odradzam lekturę.

 

Uliczna reklama filmu „Ek Aur Haqeeqat” - bez udziału Natalii Janoszek (Old Delhi, Indie 2012 r.)

 

Najlepszym podsumowaniem może być cytat z książki - „Zabłysnąć można na wiele sposobów, jeśli jednak nie stoi za tym konkretne dokonanie, na przykład nagrodzona rola filmowa, to skazujemy się na bycie znanym z tego, że jest się znanym. A to już sztuczne złoto”.

 

 

„Za kulisami Bollywood” Natalia Janoszek

 

„Za kulisami Bollywood” Natalia Janoszek - książka dostępna jest w księgarni ebookpoint.pl.