905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: Nowy czytnik Kobo z funkcją notowania – Kobo Elipsa 2E

Z dość niespodziewanego kierunku, bo z facebookowego profilu algierskiego sklepu Dz Device zajmującego się nowymi i używanymi czytnikami, nadeszło potwierdzenie na temat spodziewanej nowości marki Kobo. Zapewne już niedługo na rynku pokazany zostanie następca modelu Kobo Elipsa, a mianowicie Kobo Elipsa 2E.

 

Kobo Elipsa 2E w pudełku (źródło: fb.com)

 

Informacja o filmie, na którym prezentowany jest nowy model, ukazała się na forum MobileRead. Z tego, co zaprezentował autor, Kobo Elipsa 2E wygląda na poprawioną wersję poprzedniego modelu i nie przynosi wielkich zmian.

 

 

 

Film opublikował algierski sklep Dz Device (źrófło: fb.com)

 

Podstawowy kształt i parametry urządzenia wydają się być takie same jak w Elipsie (więcej na temat tego czytnika we wpisie „Zapowiedź: Kobo Elipsa – notatnik z dziesięciocalowym ekranem E-Ink Carta”). Co najważniejsze, nowy czytnik z funkcją notatnika wykorzystuje taki sam jak dotychczas dotykowy ekran E-Ink Carta 1200 o rozdzielczości 227 PPI i przekątnej 10,3 cala (1872x1404 piksele).

 

Kobo Elipsa 2E w pudełku (źródło: fb.com)

 

Najważniejszą nowością jest dodanie regulacji temperatury barwowej oświetlenia ekranu oraz zmodyfikowany rysik. Teraz można go ładować przy pomocy kabla USB-C, a na górze ma dodaną gumkę do mazania. Podobnie jak w przypadku poprzednika, nie jest to rysik typu Wacom tylko własne rozwiązanie Kobo. Kolejną nowością jest (podobnie jak w przypadku modelu Kobo Clara 2E) nawiązanie do ekologii. I znowu literka „E” w nazwie sugeruje wykorzystanie w obudowie znacznego udziału plastiku z recyklingu, a w pudełku papieru z recyklingu.

 

 

W zestawie z Elipsą 2E jest zmodyfikowany rysik (źródło: fb.com)

 

W opakowaniu tym razem nie ma firmowej okładki, jak to jest w przypadku Elipsy. Trzeba więc będzie ją zakupić osobno. Obecnie Kobo Elipsa sprzedawana jest w komplecie z okładką i w firmowym sklepie Kobo kosztuje 1 849 PLN. Trudno powiedzieć jaka będzie cena nowej wersji Elipsy.

 

Podsumowanie

Kobo Elipsa 2E jest więc zmianą ewolucyjną tego, co Rakuten Kobo zaprezentował w maju 2021 roku. Nie widziałem w sieci specjalnie entuzjastycznych recenzji Elipsy. Narzekano głównie na ograniczone możliwości działania z odręcznymi notatkami i bardzo powolną reakcję na ruchy rysika po ekranie. Po krótkiej prezentacji na wspomnianym filmie, ciężko powiedzieć, czy te problemy zostały usunięte.

 

[Aktualizacja 6 IV 2023 r.]

Znamy już cenę czytnika w oficjalnym sklepie Rakuten Kobo. Elipsę 2E wyceniono na 1 849 PLN. To tyle samo co poprzedni model, który był sprzedawany w komplecie z klapką na ekran.

 

Kobo Elipsa 2E w firmowym sklepie Rakuten Kobo (źródło: eu.kobobooks.com)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to