905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Send to Kindle teraz także z plikami EPUB

Trwa zamieszanie z bezprzewodową wysyłką plików na czytniki Kindle. Już minął termin, gdy miały być zablokowane opcje wysyłki dokumentów w formacie MOBI i powszechnie dostępna wysyłka EPUB-ów. Tymczasem wciąż trwa prowizorka co budzi konsternację użytkowników.

 

Usługa Send to Kindle w wersji WWW (źródło: amazon.com)

 

Pojawiła się właśnie kolejna „jaskółka” zapowiadająca dalsze zmiany w ekosystemie Kindle. W amerykańskim Amazonie uruchomiono opcję bezprzewodowej wysyłki plików EPUB przy pomocy strony WWW. Ale to nie wszystko! Jest jeszcze jedna istotna zmiana w tej wersji „Send to Kindle”. Zniesione zostało przy okazji ograniczenie dotyczące rozmiaru pliku (do 50 MB). Teraz usługa przyjmuje pliki o rozmiarach do 200 MB. Nawet bardzo opasłe tomiszcza będzie więc można już wysyłać bezprzewodowo bez konieczności szukania kabla i podpinania się z czytnikiem do komputera. To zdecydowanie dobra wiadomość dla osób korzystających z „Send to Kindle”.

 

Przed wysyłką pliku na czytnik (ekran u góry) warto uzupełnić poprawnie metadane (ekran na dole, po wybraniu strzałki po lewej stronie nazwy pliku)

 

Z usługi „Sent to Kindle” za pośrednictwem strony WWW korzystać da się wyłącznie na komputerach. Niestety nie skorzystamy z niej z przeglądarek zainstalowanych w urządzeniach mobilnych. Na telefonach czy tabletach pozostaje pośrednictwo firmowej aplikacji mobilnej Kindle lub Push-to-Kindle. Według opisu można słać także pliki w formatach: PDF, DOC, DOCX, TXT, RTF, HTM, HTML, PNG, GIF, JPG, JPEG, BMP.

 

Plik może trafić na konto (Add to your library) lub do konkretnego urządzenia (Choose where to send your file(s):)

 

Usługa dostępna jest pod łatwym do zapamiętania adresem https://www.amazon.com/sendtokindle. Oczywiście przed wysyłką trzeba się zalogować na amazonowe konto. Plik przeciągamy na centralną część okna, lub dodajemy z dysku. Następnie można samodzielnie zmienić tytuł i autora wysyłanego e-booka, co jest o tyle ważne, że czytnik będzie je mógł wtedy poprawnie rozpoznawać. No i na koniec ewentualnie wskazujemy konkretne urządzenie, na które plik ma trafić. Przesłany testowo plik EPUB (zakupiony w polskiej księgarni) dotarł na czytnik (Kindle Oasis 3) bez problemów. A co lepsze, ma okładkę zarówno w czytnikowej biblioteczce jak i na wygaszaczu.

 

Plik EPUB wysłany przez Send to Kindle ma okładkę w czytnikowej biblioteczce i na wygaszaczu

 

Podsumowanie

Bardzo miło, że Amazon dostrzegł potrzebę aktualizacji usługi. Szkoda, że nowa opcja nie działa na urządzeniach mobilnych. Cieszy dodanie wysyłki plików EPUB, choć wciąż uważam, że likwidacja przesyłki plików MOBI nie ma sensu z punktu widzenia użytkowników czytników Kindle (szczególnie w Polsce, gdzie Amazon nie sprzedaje e-booków). Czy zatem można odinstalować wtyczkę Send to Kindle w przeglądarkach WWW? Ja zostawiam, bo ona wciąż dobrze się sprawdza podczas przesyłania na czytnik artykułów ze stron WWW.

 

[Aktualizacja 20 XI 2022 r.]

Dzięki czujności jednego z moich czytelników (dziękuję za zwrócenie uwagi!), mogę potwierdzić, że usługa działa również na urządzeniach mobilnych. Wystarczy przełączyć stronę wyświetlaną w przeglądarce na wersję "desktop".

 

W menu przeglądarki mobilnej należy wybrać wyświetlanie strony w wersji na komputer (ekran po lewej), wtedy wyświetli się strona umożliwiająca dodanie pliku z pamięci urządzenia mobilnego (ekran w środku), a następnie można włączyć wysyłkę (ekran po prawej)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to