905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: Czytniki Tolino z aktualizacją 16.0.0

Dla osób zainteresowanych czytnikami niemieckiego sojuszu Tolino, mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że ponownie Tolino Shine jest jedynym czytnikiem z rodziny Tolino, który nie otrzymał bieżącej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. Okazuje się, że jednak można aktualizować firmware nawet w sprzęcie, który od lat już nie jest produkowany. Podobną politykę ma także Kobo. Ale wszyscy wiemy, że ze świecą szukać producentów elektroniki użytkowej, którzy mają podobną politykę i dbają tak samo o nowy sprzęt jak i o stary. Tym bardziej Tolino i Kobo należy się uznanie.

 

Prawie wszystkie czytniki Tolino otrzymały aktualizację 16.0.0

 

Niestety druga wiadomość jest zła. Po raz kolejny aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino nie wniosła niczego istotnego. I niczego dobrego. Tryb „beta”, w którym dostępne są „nowe” opcje programu wyświetlającego e-booki, wciąż jest irytujący i bezużyteczny. Problemów jest sporo. Na przykład część e-booków nie wyświetla się poprawnie. Pojawiają się jakieś dziwne znaki w tekście.

 

Wejście w menu (ekran po lewej) ustawień tekstu (włączona wersja "beta") może spowodować zniknięcie części tekstu na stronie (ekran po prawej)

 

Wejście w ustawienia wyglądu tekstu może powodować znikanie tekstu na części ekranu. Odnoszę wrażenie, że czytnik mi spowolnił po wgraniu bieżącej aktualizacji. Porażka. Na niemieckich forach pojawiają się pytania, jak w czytnikach Tolino przywrócić możliwie najstarszą wersję oprogramowania wewnętrznego. Nie polecam instalowania firmware'u 16.0.0. Równie dobrze, albo i lepiej, można korzystać z bardzo starych wersji czytnikowego oprogramowania.

 

Przy włączonej wersji "beta" tekst bywa źle wyświetlany, na tym przykładzie widać u góry ekranu fragmenty tekstu z poprzedniej strony i niełamliwe spacje

 

Podsumowanie

Po raz kolejny z rzędu nie widzę sensu instalowania bieżącej wersji oprogramowania. Tym bardziej, że mój Tolino Vision 5 jakby zwolnił po tej aktualizacji. Mam nadzieję, że w innych modelach jest lepiej, choć nie jest to wielka nadzieja. Nawet w trybie „beta” nie zauważyłem pozytywnych zmian. A ostatnio głównie stabilność tego trybu pracy poprawiano.

 

Tak czy inaczej aktualizacja 16.0.0. powinna być już dostępna we wszystkich czytnikach Tolino przez wi-fi (OTA) lub można ją wykonać samodzielnie przy użyciu pliku instalacyjnego pobranego ze strony mytolino.de (https://mytolino.de/software-updates-tolino-ereader/).

 

[Aktualizacja: 11 XI 2022 r.]

Jedna z czytelniczej zwróciła mi uwagę na fakt, że wgranie aktualizacji może powodować usunięcie kolekcji stworzonych przez użytkownika. Faktycznie i u mnie tak się stało, a zamiast tego pojawiły się kolekcje zawierające jednego e-booka, których nie zakładałem.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to