cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Przygody młodego czarodzieja z Hogwartu, nie są dostępne w naszych księgarniach. Jeśli ktoś chce kupić oficjalną wersję po polsku, w zasadzie trzeba znać tajemne zaklęcie – brzmi ono „Sklep Google Play”. Przykre ale prawdziwe. Na „otarcie łez”, dwie pierwsze części, czyli „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” i „Harry Potter i Komnata Tajemnic” można teraz kupić znacznie taniej, bo po 9,99 PLN. Nie wiem, jak długo będzie obowiązywać taka cena. Pozostałe tomy niestety wciąż oferowane są po 39,99 PLN.
Harry Potter w sklepie Google Play (źródło: play.google.com)
Ogromna popularność serii książek o Harry'm Potterze i brak oficjalnie wydanego e-booka była powodem powszechnej obecności w sieci wersji amatorskich. Kiedy później pojawił się sklep Pottermore oferujący w końcu oficjalnie wersję elektroniczną, niewiele się zmieniło, bo ceny w nim zaproponowane raczej nie należały do „promocyjnych”. Na początku tego roku jedynym sprzedawcą e-booków stał się z kolei sklep Google Play.
Obecnie dwa pierwsze tomy przygód Harry'ego Pottera są po 9,99 PLN (źródło: play.google.com)
Książki zakupione we wspomnianym sklepie są dostępne domyślnie w aplikacji mobilnej (Książki Google Play) i przez stronę WWW. Można je także udostępnić na pięciu kontach w ramach tzw. Biblioteki rodzinnej Google Play. Schody zaczynają się jeśli chcemy tam zakupione książki przeczytać na czytniku. Pliki można pobrać w pliku (DRM EPUB, DRM PDF), a więc teoretycznie także wgrać na dowolny czytnik książek. Trzeba w takim przypadku na stronie WWW „Twoja biblioteka” wybrać opuszczane menu (tupiąc myszką na ikonce trzech kropek przy danym e-booku) i wskazać opcję „Eksportuj”.
Po zakupie e-booka, można pobrać plik korzystając z menu „Eksportuj” (źródło: play.google.com)
Do dalszego korzystania z książki potrzebna jest jednak autoryzacja przy pomocy konta w Adobe Digital Editions (ADE). Ale nie wszystkie czytniki takie zabezpieczenie wspierają. Z tej przyczyny pobranego z Google Play pliku nie odczytamy na przykład na czytnikach Kindle.
Przy eksporcie pliku mamy do wyboru DRM EPUB lub DRM PDF (źródło: play.google.com)
Aby uwolnić plik od zabezpieczenia wiele osób używa sprawdzonego narzędzia DeDRM Tools. Wspomniany pakiet zawiera m.in. odpowiednią wtyczkę do programu Calibre. Raz skonfigurowana, automatycznie będzie usuwać zabezpieczenie Adobe DRM dla wszystkich plików dodawanych do biblioteczki. Tak przetworzony plik można już używać na własnych urządzeniach. Zaznaczam jednak na wszelki wypadek, że tego sposobu usunięcia Adobe DRM nie testowałem na tych konkretnie książkach.