905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: Czytniki Tolino otrzymują aktualizację 15.3.0

 

Można zaktualizować firmware w nowszych czytników Tolino. Właśnie ukazała się wersja oprogramowania oznaczona numerem 15.3.0. Póki co dostępna jest dla Tolino Vision 6, Tolino Epos 2, Tolino Vision 5, Tolino Shine 3 oraz Tolino Page 2. Całkiem możliwe, że także starsze modele wkrótce także otrzymają taką możliwość. Nie wiem tylko, czy jest sens to robić.

 

Opis zmian w oprogramowaniu 15.3.0 dla czytników Tolino

 

Zainstalowałem nową wersję na Tolino Vision 5 i nie zauważyłem istotnych poprawek. Jest za to znacznie gorzej podczas korzystania z trybu „beta”. O ile do tej pory korzystanie z niego było wątpliwe, o teraz jest irytujące. Do najważniejszych problemów (przy włączeniu tego trybu) należy wyświetlanie domyślne e-booków z czcionką, która nie ma polskich znaków. Dotyczy to wszystkich e-boków Wyświetlanie każdego nowego tekstu trzeba więc od razu korygować, aby był czytelny. Ale na tym nie koniec. Przy każdym kolejnym otwarciu e-booka, trzeba czekać kilka sekund aż czytnik się „namyśli” o przeskoczy do miejsca, w którym przerwaliśmy lekturę. Dramat!

 

 Dokument otwarty przy włączonych opcjach „beta” oprogramowania czytnika wygląda źle (ekran po lewej) ale wciąż można korzystać ze starej wersji (ekran po prawej)

 

Aktualizacja 15.3.0 przynosi jeszcze kilka nowości. Najważniejsza to chyba sekcja „Tolino Cloud” w zaawansowanych ustawieniach. Można teraz zdefiniować różne działania, gdy pojawi się nowa książka na naszym koncie. Na przykład automatyczne jej pobranie do pamięci czytnika. Nie trzeba w takim przypadku ręcznie ściągać plików kupionych w księgarni lub samodzielnie wgranych na konto. To akurat może być wygodne. Druga nowość dotyczy opcji monitorowania stanu baterii („Battery Log”). Może to być związane z narzekaniami użytkowników modelu Tolino Vision 6, w których poprzednia aktualizacja oprogramowania powodowała błyskawiczne drenowanie akumulatora.

 

Nowe opcje synchronizacji z chmurą Tolino. Od góry: pobieranie i wysyłanie wszystkich plików, pobieranie wszystkich plików, pobieranie tylko nowych plików i bez synchronizacji

 

Podsumowanie

Nie widzę sensu instalowania bieżącej wersji oprogramowania. Ale jeśli i tak nie korzystamy z bezużytecznego trybu „beta”, to w sumie aktualizacja nie powinna zaszkodzić. Powinna być dostępna przez wi-fi (OTA) lub można ją wykonać samodzielnie przy użyciu pliku instalacyjnego pobranego ze strony mytolino.de.