905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: PocketBook InkPad Lite z obsługą pamięci zewnętrznych

Kilkanaście dni temu ukazała się kolejna aktualizacja czytnika marki PocketBook. Tym razem nowe oprogramowanie otrzymał PocketBook InkPad Lite. Firmware oznaczone numerem 6.5.1932 datowane jest na 4 III 2022 roku.

 

PocketBook InkPad Lite otrzymał aktualizację oprogramowania oznaczoną numerem 6.5.1932

 

PocketBook InkPad Lite to czytnik przeznaczony dla osób, które potrzebują sprawnie działającego, wszechstronnego czytnika o większym (niż standardowe 6 cali) ekranem, a nie chcą mieć najwyższej rozdzielczości obrazu i najwyższej ceny. Recenzowałem ten model w listopadzie 2021 roku. Teraz sprawdziłem, jak zachowuje się z najnowszym oprogramowaniem wewnętrznym.

 

Nowością wprowadzoną po raz pierwszy do czytników PocketBook jest obsługa zewnętrznej pamięci podłączonej do urządzenia kablem USB OTG. Zwiększa to niezależność urządzeń tej marki od posiadania komputera. Teraz e-booki można wgrać do pamięci czytnika nie tylko przez wi-fi, kabel USB czy kartę pamięci. Obsługiwane powinny być także pamięci przenośne USB. Niestety, nie mam kabla USB-C OTG więc nie mogłem przetestować tej funkcji.

 

Teraz miniaturki okładek e-booków w plikach MOBI są poprawnie wyświetlane w biblioteczce

 

W opisie bieżących poprawek producent wymienia szereg usprawnień polegających na szybszym działaniu czytnika. Przyspieszono start start urządzenia (do ekranu głównego po włączeniu ok. 8,5 sek., zaś ok. 7 sek. do otwartej ostatnio książki) czy wyszukiwanie książek w biblioteczce. Najważniejsze w bieżącej aktualizacji jest jednak to, że poprawiono obsługę plików MOBI. Wszystkie wgrane teraz przeze mnie książki pochodzące z polskich księgarń mają wyświetlane miniaturki okładek w czytnikowej biblioteczce. Wcześniej były z tym kłopoty, co znamy także z czytników Kindle. Naprawiono także działanie czytnika przy otwieraniu e-booków w tym formacie. Teraz pierwsze otwarcie pliku w formacie MOBI zajęło w InkPadzie Lite niecałe 6 sekund. Przykładowo, ten sam plik w starszej wersji oprogramowania zainstalowanego w PocketBooku Touch Lux 5 otwiera się całą wieczność, czyli prawie 26 sekund. Wciąż przyspieszenia wymaga otwieranie plików EPUB, w których za każdym razem przeliczane są strony, co spowalnia urządzenie.

 

Aktualizację można wykonać bezpośrednio na czytniku, podłączając go do internetu (OTA). Należy włączyć wi-fi i wejść w menu Ustawienia/Oprogramowanie/Aktualizacja oprogramowania. Jest także do pobrania ze strony producenta w postaci pliku instalacyjnego.