905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Premiera: inkBook Focus z (prawie) ośmiocalowym ekranem

Na polskim rynku zadebiutował nowy czytnik marki inkBook. To następca modelu inBook Explore, który nie jest już oferowany w firmowym sklepie, ale wciąż można go znaleźć na półkach niektórych marketów z elektroniką użytkową. Jednak zdecydowanie nie warto tego robić. Tym bardziej, że parametry nowego inkBooka Focusa wydają się być dużym krokiem do przodu.

 

inkBook Focus (źródło: inkbook.pl)

 

inkBook Focus to czytnik książek z dotykowym ekranem E-Ink o przekątnej 7,8 cala, który pokryty jest dodatkową warstwą plastiku, dzięki czemu front urządzenia jest płaski. Ułatwia to utrrzymanie czystości, bo paprochy nie wpadają w szparę między ekranem a ramką. Taka dodatkowa warstwa w moim inkBooku Prime HD jest jednak najprawdopodobniej przyczyną gorszego wyglądu tekstu. Pomimo rozdzielczości 300 ppi, tekst nie jest tak wyraźny jak w konkurencyjnych rozwiązaniach. Oby w Focusie to poprawiono. Wbudowane oświetlenie ma możliwość regulacji temperatury barwowej. Oprócz obsługi dotykowej, strony można zmieniać przy użyciu fizycznych przycisków, które są w bocznych ramkach na krawędzi. inkBook Focus dostępny jest obecnie w trzech wersjach kolorystycznych (tylko plecki i krawędzie obudowy, front jest czarny): czarnej, czerwonej i niebieskiej.

 

Trudno powiedzieć, jak nowy model będzie się zachowywał pod kątem prądożerności. Do tej pory była to poważna bolączka inkBooków. Zastosowany w Focusie system operacyjny Android OS nie należy do oszczędnych pod względem gospodarowania zasobami. Pierwsza opinia użytkownika o inkBooku Focusie, zamieszczona w komentarzach na „Świecie Czytników”, wydaje się potwierdzać ten problem: „Kolejny problem to bateria. Od 60% do 100 ładowała się blisko 4 godziny, a w trakcie czytania niknie w oczach. Przeczytałem 50 stron i znikło 30% baterii (wi-fi wyłączone, podświetlenie ok 10%)”.

 

inkBook Focus (źródło: inkbook.pl)

 

Na naszym rynku są już od kilku lat czytniki z takim samym ekranem, jaki zastosowano w inkBooku Focusie. To PocketBook InkPad 3 oraz PocketBook InkPad 3 Pro. Od omawianego modelu różnią się przede wszystkim systemem operacyjnym (Linux) oraz mniejszą masą. InkPad 3 Pro jest także wodoodporny. Różne jest także podejście do czytania. W czytnikach PocketBook uwaga jest skupiona na książce (każda z nich jest widoczna w jednej biblioteczce bez względu na źródło pochodzenia), podczas gdy w inkBooku wszystko się kręci wokół aplikacji (każda z osobna zarządza swoimi książkami). W nowym inkBooku zastosowano nowszą wersję systemu Android OS i czterordzeniowy procesor, co pozwala przypuszczać, że w końcu spełnione zostaną obietnice składane przez dystrybutora przy wcześniejszych modelach i przynajmniej niektóre instalowane samodzielnie aplikacje mogą rzeczywiście działać. Tym razem jednak w opisie czytnika takich obietnic brak. Chyba więc nie warto więc robić sobie zbytnich nadziei. We wspomnianej już opinii zamieszczonej w komentarzach na „Świecie Czytników”, przynajmniej aplikacja Legimi zyskała pełne uznanie użytkownika.

 

Porównanie podstawowych cech bieżącej oferty czytników z ekranem 19,81 cm (7,8”)

 

PocketBook InkPad 3

(PB 740)

PocketBook InkPad 3 Pro

(PB 740-2)

inkBook Focus

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1872 × 1404 (300 ppi)

E-Ink Carta

1872 × 1404 (300 ppi)

E-Ink Carta

1872 × 1404 (300 ppi)

płaski front

nie

nie

tak

ekran dotykowy

tak

tak

tak

wodoodporność

nie

tak

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(smartLight)

tak

(smartLight)

tak

pamięć wewnętrzna [GB]

8

16

16

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (?) (czterordzeniowy)

masa [g]

210

225

251

wymiary [mm]

195 × 136,5 × 8

195 × 136,5 × 8

192 × 140 × 9

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

tak

kolor obudowy

ciemnobrązowy, czarny

szary

czarny, czerwony, niebieski

Wypożyczalnia Legimi

tak

tak

tak

Wypożyczalnia Empik Go

tak

tak

tak

dodatkowe uwagi

karta microSD do 32 GB, żyroskop, audio (TTS i MP3), Send-to-PocketBook, Dropbox, słowniki

karta microSD do 32 GB, żyroskop, audio (TTS i MP3), Send-to-PocketBook, Dropbox, słowniki

karta microSD do 32 GB, USB-C, wyślij na inkBOOK, GoogleTranslate, audio (BT), powiększanie czcionek menu, instalowanie niektórych aplikacji mobilnych

premiera rynkowa [rok]

2018

2019

2021

cena katalogowa [PLN]

989

1 179

949

 

Czytnik dostępny jest już w sklepie internetowym dystrybutora w cenie 949 PLN.

 

Podsumowanie

Czterordzeniowy procesor zdaje się być wystarczający do obsługi Androida 8.1, ale czy tak jest w przypadku tego czytnika, czas i testy pokażą. Dystrybutor domyślnie instaluje w Focusie aplikacje do obsługi wypożyczalni Legimi, Empik Go, Storytel oraz półki użytkownika w księgarni Publio i Woblink. To dobry krok w stronę sklepów i usług działających na naszym rynku. Podobnie, jak przy wcześniejszych modelach tej marki, warto poczekać na niezależne opinie i recenzje, aby się przekonać, czy sprzęt działa sprawnie i stabilnie. W recenzowanych przeze mnie wcześniej modelach inkBook Lumos i inkBook Prime HD miałem z tym spory problem.