905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Amazon OFICJALNIE ANONSUJE sklep amazon.pl

 

Łamiąca wiadomość: amerykański gigant internetowy oficjalnie ogłosił start przygotowań do rychłego (?) uruchomienia sklepu amazon.pl. Nie podano żadnych dat. Od dziś działa już platforma dla polskich sprzedawców https://sell.amazon.pl.

 

Oficjalnie ogłoszono przygotowania do uruchomienia sklepu amazon.pl  (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

W dzisiejszym komunikacie firma podkreśla możliwości platformy sprzedażowej. Czyli takie, jakie dawały już wcześniej serwisy w rodzaju eBay czy dominujące w Polsce Allegro. Amazon podjął już w Polsce różnorodne inwestycje. Ma m.in. dziewięć magazynów, a budowę dziesiątego już zapowiedziano. Małym sprzedawcom może nie być jednak w amazon.pl tak lekko jak się może wydawać, ponieważ znane są już wcześniejsze praktyki, gdzie amerykański gigant analizując sprzedaż, sam dodawał do własnej oferty to, co się innym najlepiej opłacało. Taka konkurencja na polskim rynku może jednak odmienić obraz naszego handlu internetowego.

 

Magazyny Amazonu w Polsce służyły do tej pory głównie klientom z Niemiec, teraz mogą przejąć zadania dla amazon.pl (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Co to oznacza dla nas - e-czytelników?

„Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok” - wspomniał Alex Ootes, wiceprezes ds. rozwoju w UE, Amazon, co zdaje się sugerować również krok do przodu dla e-czytelnictwa. Choć pozycja polskich księgarń może być trudniejsza.

 

Czy skończy się kombinowanie z zamawianiem czytników Kindle?

 

Trudno powiedzieć, czy i jak dalece nastąpi polonizacja sklepu z e-bookami, którego integralną częścią jest czytnik Kindle. Powyższa opinia pracownika Amazonu sugeruje, że otrzymamy pełną polską wersję czytnika i sklepu z e-bookami. Oby nie była to tylko korporacyjna nowomowa. Polscy klienci wciąż nie mają oficjalnie:

- spolszczenia menu;

- polskiej klawiatury ekranowej (a więc i wyszukiwania w tekście z polskimi znakami);

- słowników;

- wyboru tłumaczenia na język polski w tekście e-booka;

- dzielenia wyrazów wg polskich reguł;

- możliwości definiowania języka polskiego w najnowszym formacie kindlowych e-booków.

 

Pozostaje jeszcze kwestia cen czytników. Do tej pory obsługiwał nas niemiecki Amazon, w którym np. promocje cenowe bywały większe a najbardziej zaawansowane modele Kindle były tańsze od reszty europejskich sklepów. Wynikało to zapewne z walki konkurencyjnej na niemieckojęzycznym rynku z silnym rywalem - Tolino. U nas takiej konkurencji brak, bo nie ma sojuszu polskich księgarzy i powiązanego z naszymi sklepami bardzo dobrego czytnika. Oby Amazon się nie zorientował i pozostawił w amazon.pl cenę Kindle Oasis 3 jaka obowiązywała w amazon.de!

 

Porównanie ceny tej samej wersji Kindle Oasis 3 w amazon.de (po lewej) i amazon.fr (po prawej)

 

Jednocześnie urządzenia Kindle są najpopularniejszymi czytnikami książek elektronicznych w naszym kraju. Szczególnie Kindle Paperwhite 4 cieszy się dużym powodzeniem. Co ciekawe jest polecany przez dotychczasowych użytkowników i kupowany nawet częściej niż najtańszy Kindle 10. Z kolei Kindle Oasis 3 wciąż nie jest wysyłany bezpośrednio do Polski. A co to dopiero będzie, gdy Kindelki staną się nam bardziej przyjazne?