905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Recenzja: „Para w ruch”, czyli ponadczasowa idea

Para w ruch - Terry Pratchett, Piotr W. Cholewa

„Para w ruch” to kolejny przykład prozy Terry'ego Pratchetta, który przekonał mnie, że można pisać mądrze tudzież zajmująco. Nie mogłem się oderwać aż nie skończyłem czytać. Aż mnie naszła chętka, żeby i inne tomy „Świata Dysku” odświeżyć.

 

Ekspres Mohanagar Provati przy peronie na dworcu Kamalapur w Dhace (Bangladesz, 2012 r.)

 

„Można było tylko płynąć z falą. Nowe pomysły, nowe idee pojawiały się, pokazywały, do czego są zdolne, niektórzy krytykowali je ostro, aż nagle, kto by pomyślał: ten, kto wydawał się potworem, nagle stawał się kimś niezwykle ważnym dla świata. Przez cały czas wynalazcy i konstruktorzy tworzyli coraz bardziej użyteczne produkty, których nikt nie przewidział, a które stawały się niezastąpione. Mimo to filary świata wciąż trwały niewzruszenie.”

Terry Pratchett „Para w ruch”

 

Tym razem autor wziął pod lupę ponadczasową ideę kolei żelaznej. Być może dziś dzieci, szczególnie z wielkich miast, nie przeżywają takiej fascynacji koleją jak kiedyś. Wszyscy chcą teraz jeździć wszędzie samochodami. Bywa, że dzieci mieszkające od urodzenia np. w Krakowie pierwszy raz w życiu wsiadają do tramwaju na wycieczce organizowanej w szkole podstawowej. Podobnie jest z pociągami.

 

Doczepianie lokomotywy do ekspresu Mohanagar Provati, jadącego z Dhaki do Chittagong, było atrakcyjne nie tylko dla mnie ale i dla grupki podróżnych (Bangladesz, 2012 r.)

 

Ale kolej ma wciąż wielu wyznawców. Także we mnie, wychowanym w niewielkiej odległości od stacji kolejowej. Z rym większą przyjemnością zanurzyłem się w fascynujący świat Pratchetta, gdzie każda idea może trafić na sprzyjający miejsce i czas. Nie zdradzę żadnego sekretu pisząc, że kolej żelazna i w Świecie Dysku szturmem zdobyła i skurczyła przestrzeń i czas. Ale jaki to miało wpływ na historię, to już warto i trzeba doczytać.

 

Terry Pratchett „Para w ruch”

 

E-book „Para w ruch” Terry'ego Pratchetta oferuje m.in. księgarnia Ebookpoint czy LitRes (w LitRes podając kod 10CYFR przy zakładaniu konta – zakładka „Kupon” – można otrzymać 10 PLN zwrotu za zakupy o wartości 20 PLN).