905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

FIRMWARE 5.13.2 dla czytników Kindle przynosi WYRÓWNANIE dla Kindle Paperwhite 3

Sierpniowa aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Kindle przynosi poprawki zauważonych wcześniej błędów. Firmware w wersji 5.13.2 ma jednak istotne znaczenie dla posiadaczy czytników Kindle Paperwhite 3, które w ostatnich uaktualnieniach były pomijane. Według plotek, Amazon nie mógł sobie poradzić z błędami, które pojawiły się w przypadku obsługi tego modelu podczas wprowadzania wcześniejszej wersji firmware'u. Wycofano się więc z nowych wersji oprogramowania aż do rozwiązania problemów. Mam nadzieję, że to już za nami i bezpiecznie można aktualizować również ten model.

 

 

Firmware 5.13.2 dla czytników Kindle

 

Ja aktualizację wykonałem na moim Kindle Oasis 3. Odnoszę wrażenie, że sam proces trwał dłużej niż zwykle, ale poza tym nie dostrzegłem żadnych różnic w funkcjonowaniu. Czytnik działa sprawnie, jest rozpoznawany przez Calibre oraz aplikację obsługującą wypożyczalnię Legimi.

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Można też skorzystać z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-280 MB) i wykonać aktualizację samodzielnie.

 

Pliki są do pobrania ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w Amazonie. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika książek elektronicznych Kindle”. Pliki należy pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.13.2

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.13.2

Kindle 10 Kids Edition

Kindle (10. generacja) Kids Edition

5.13.0.9 (bez możliwości aktualizowania z pliku)

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.13.2

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.13.2

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.13.2

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.13.2

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.13.2

Kindle 7

Kindle (7. generacja)

5.12.2

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.13.2

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny, umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy bezpiecznie urządzenie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.