905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Amazon PRZYJMUJE STARE czytniki Kindle – program Trade-In w Europie

W Stanach od wielu lat funkcjonuje program, w ramach którego można odesłać do Amazonu stare urządzenia firmowane przez sklep. Dzięki temu nie zalegają one w szufladach amerykańskich domów i garaży, a klienci, nawet za uszkodzony sprzęt, otrzymują drobną gratyfikację. Sklep przyznaje też rabat na zakup kolejnego urządzenia tego samego typu (takiego samego lub nowszego). [Aktualizacja: Niestety, póki co program dostępny jest tylko dla klientów niemieckich.]

 

Amazonowy program Trade-In trafia do Europy (źródło: amazon.de)

 

Klienci Amazonu mogą pozbywać się w bezpieczny sposób elektrośmieci, nawet jeśli mieszkają na najdalszej prowincji. To tyle z punktu widzenia klienta. Trudno mi powiedzieć, jakie korzyści ma z tego sklep. Może odzyskuje części, które trudno znaleźć na rynku? Może liczy na przywiązanie klientów do marki? Może to choć malutki ukłon firmy w stronę dbania o jakość środowiska? W każdym razie program sprawdził się w Stanach, skoro udostępniono go teraz także europejskim klientom.

 

Jak działa program Trade-In w Amazonie?

Akcja obejmuje produkty firmowane przez Amazon, a mianowicie czytniki Kindle, tablety Fire, przystawki Fire TV oraz głośniki Echo.

 

Program Trade-In obejmuje cztery grupy produktów firmowanych przez Amazon, w tym czytniki Kindle (źródło: amazon.de)

 

Procedura obejmuje kilka kroków:

i) wybranie kategorii sprzętu na stronie akcji Trade-In;

ii) wskazanie, jakim modelem sprzętu dysponujemy;

iii) opisanie (na podstawie pytań na stronie akcji) jaki jest stan urządzenia;

iv) wydrukowanie etykiety, uprawniającej do bezpłatnego odesłania do Amazonu;

v) oczekiwanie na weryfikację stanu urządzenia i ew. przyznanie doładowania na koncie w formie karty podarunkowej;

vi) ewentualny zakup sprzętu tej samej kategorii z wykorzystaniem przyznanego bonusu i rabatu 20% na nowy produkt (obecnie w przypadku czytników można wybrać Kindle 10, Kindle Paperwhite 4, które są wysyłane do Polski).

 

Z listy produktów, należy wybrać odpowiedni model (źródło: amazon.de)

 

Póki co nie wszystkie strony dotyczące programu zostały przetłumaczone na język polski. W szczególności cały opis warunków wzięcia udziału w akcji jest po niemiecku. W przypadku czytników podane są dwa pytania, na które trzeba odpowiedzieć (krok trzeci procedury opisanej powyżej). Pierwsze z nich dotyczy możliwości uruchomienia urządzenia. Jeśli się załącza, odpowiedzieć należy „ja” (tak). Drugie pytanie dotyczy rys lub uszkodzeń na samym urządzeniu lub ekranie. Znając życie, właśnie całość ekranu może być najczęstszą przyczyną zwrotu. Jeśli ekran jest pęknięty, odpowiadamy „ja” i możemy liczyć na doładowanie naszego konta w Amazonie kwotą 5 EUR.

 

Uzyskane doładowanie oraz rabat 20% można wykorzystać na zakup nowego czytnika (źródło: amazon.de)

 

Podsumowanie

Program Trade-In w Europie ma mniejszy sens niż w Stanach. W obrębie UE od dawna funkcjonują uregulowania dotyczące złomowania starej elektroniki. Może nam jest to trudniej zauważyć, bo w Polsce nigdy nie udało się rozwiązać np. problemu opakowań zwrotnych, ale na Zachodzie to działa. W przypadku zwykłych klientów na pewno nie ma co liczyć na kokosy, ale warto wiedzieć o akcji Amazonu. Może nie każdemu się chce oddać stary sprzęt do odpowiedniego punktu, może nie każdy ma takowy punkt w okolicy i w końcu złom zamiast trafić na zwykłe wysypisko, do pieca czy do lasu, przekazany zostanie za pośrednictwem sklepu do firmy zajmującej się profesjonalnie utylizacją potencjalnie toksycznych odpadów. I to może być najważniejszy efekt akcji.

 

Sam uczestnictwa w programie Trade-In nie testowałem, ale wygląda na to, że dostępny jest także dla polskich klientów.

 

Niestety w regulaminie jednak zaznaczono, że dotyczy tylko klientów niemieckich: "Artikel, die Sie über das Programm einreichen, dürfen nur aus der Bundesrepublik Deutschland versandt werden, ferner müssen Sie über eine Anschrift in der Bundesrepublik Deutschland verfügen. Produkte, die von außerhalb der Bundesrepublik Deutschland versandt werden, können nicht angenommen oder zurückgeschickt werden."