905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Tolino uruchamia czytanie NA GŁOS w aplikacji WWW (ale nie po polsku)

Tolino to nie tylko niemieckie czytniki, które są już dość dobrze znane także u nas. To przede wszystkim kompleksowy ekosystem, na który składają się także księgarnie, aplikacje mobilne, aplikacja działająca w przeglądarkach WWW oraz sieć bezpłatnych hotspotów na terenie RFN, z którymi mogą łączyć się czytniki.

 

TTS (Text to speech) to nowa funkcja aplikacji Webreader Tolino (źródło: https://webreader.mytolino.com/)

 

Właśnie ogłoszono, że Webreader Tolino został wzbogacony o czytanie tekstu na głos (ang. Text to Speech). Webreader to aplikacja działająca w przeglądarkach internetowych. Z założenia służy do czytania e-booków i słuchania audiobooków, ale można też przy jej pomocy wgrać własne książki na konto w księgarni (więcej na ten temat znajdziecie we wpisie „Jak WGRAĆ własne e-booki do czytnika Tolino”). W ten sposób mogą one zdalnie trafiać do czytnika Tolino czy aplikacji mobilnej. Od teraz można w Webreaderze także odsłuchiwać tekst książki czytany przez mechanicznego lektora.

 

Menu ustawień funkcji TTS znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu Webreadera (źródło: https://webreader.mytolino.com/)

 

Podobne rozwiązanie znane jest choćby z niektórych modeli czytników PocketBook. Po wgraniu pliku z odpowiednim głosem syntezatora Ivona, można odsłuchiwać tekst e-booka wgranego do pamięci urządzenia. W przypadku Tolino, ani czytniki ani aplikacje mobilne tej marki nie mają (na razie) wspomnianej funkcji. Póki co jest ona dostępna tylko w Webreaderze. Rozwiązanie bazuje na mechanizmie Microsoft Zira Desktop. Dostępne są jednak głosy tylko w kilku językach: niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, niderlandzkim i hiszpańskim. Opcja ta nie będzie więc niestety zbyt przydatna dla polskiego użytkownika, ponieważ zabrakło polskiego głosu. Wynika to zapewne z fundamentalnej przyczyny. Sojusz Tolino nie jest obecny na polskim rynku. Napisałem w tej sprawie do działu działu wsparcia. Otrzymałem informację, że nie można dodać języka polskiego. Może kiedyś...