905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Premiera: PocketBook Basic 4 – NOWY bezdotykowy czytnik (ale NIE w Polsce)

 

PocketBook zapowiadał wprowadzenie nowych czytników w okresie letnim. Na razie pojawił się model, który (o ile mi wiadomo) nie będzie sprzedawany w Polsce. To następca podstawowego, wycofanego z oferty PocketBooka Basic 3. Póki co, został on zapowiedziany na rynku amerykańskim oraz rosyjskim. Wcześniej już tak bywało, że producent różnicował swoją ofertę w zależności od regionu.

 

:

PocketBook Basic 4 na rosyjskiej stronie producenta (źródło: pocketbook.ru)

 

PocketBook Basic 4 to, jak sama nazwa wskazuje, podstawowy model pod względem sprzętowym. Największą zmianą jest rezygnacja z dość archaicznego ekranu E-Ink o rozdzielczości 800×600 (166 ppi) na rzecz bardo ładnego (o ile to ten sam co w PocketBooku Basic Lux) papieru elektronicznego E-Ink Carta 1024×758 (212 ppi).

 

PocketBook Basic 4 od frontu (źródło: pocketbook.ru)

 

Porównanie podstawowych cech PocketBooka Basic 3 i Basic 4

 

PocketBook Basic 3

(PB 614)

PocketBook Basic 4

(PB 606)

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

800×600 (166 ppi)

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

nie

nie

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

nie

nie

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

-

-

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

procesor [GHz]

1,0

1,0

masa [g]

170

145

wymiary [mm]

174,4×114,6×8,3

161,3×108×8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

czarny, biały

czarny

dodatkowe uwagi

wi-fi, karta microSD do 32 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, słownik Webster 1913

karta microSD do 32 GB

premiera rynkowa [rok]

2017

2020

cena katalogowa

330 PLN

7999 RUB (ok. 450 PLN)

 

Drugą widoczną zmianą jest dopasowanie wzornictwa obudowy do pozostałych modeli obecnych na rynku. Dzięki temu będzie można korzystać z takich samych okładek, jak pasujące na pozostałe sześciocalowe PocketBooki (np. Touch Lux 4 czy Touch HD 3). Również front urządzenia jest bliźniaczo podobny do obecnego na rynku modelu Basic Lux 2. Przyciski zmiany stron jak i pierścień umożliwiający nawigację po menu, umieszczono pod ekranem. Podobnie, jak w Basic 3, tu także nie ma dotykowego ekranu ani wbudowanego oświetlenia. Oferowany obecnie model jest w wersji z czarną obudową, ale na reklamie pokazano też białą.

 

PocketBook Basic 4 z białą obudową (źródło: pocketbook.ru)

 

Poza tym, w środku znajdziemy sprzęt bardzo podobny (pod względem parametrów) do tego, co było we wcześniejszym modelu. Zmniejszeniu uległa pojemność akumulatora (obecnie 800, a wcześniej 1300 mAh). Między innymi dlatego nowy model jest wyraźnie lżejszy. Trudno powiedzieć, jak to wpłynie na długość działania na jednym ładowaniu. Można się spodziewać, że podobnie będzie z oprogramowaniem, które w PocketBookach bez dotykowego ekranu od kilku lat jest w zasadzie niezmienne. Na wizualizacjach dostępnych w sieci nie pokazano go jednak, więc to tylko przypuszczenie.

 

Podsumowanie

Raz po raz pojawiają się pytania o najtańszy czytnik. Niekiedy widzę pytania desperatów o zakup na Aliekspresie sprzętów po naprawach, w bliżej niewiadomym stanie. Dlatego trochę mi brak na naszym rynku takiego rzeczywiście niedrogiego, sprawnie działającego sprzętu. Może nawet z mniejszym ekranem, ale raczej za dwie stówki niż cztery. Może jakiś producent się tego jeszcze podejmie...