cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...WTK 2020, czyli tegoroczne Warszawskie Targi Książki zostały odwołane z okazji pandemii wuhańskiego wirusa. Za to w tym tygodniu czekają nas WTK 2020, czyli Wirtualne Targi Książki, które odbędą się w dniach 21-24 maja 2020 r.
WTK 2020 czyli Wirtualne Targi Książki
Głównymi organizatorami targowej imprezy są Allegro, Legimi oraz lubimyczytac.pl. Patronat nad całością objęły Warszawskie Targi Książki. Złożą się na nią spotkania autorskie oraz wykłady i panele dyskusyjne dotyczące rynku książki. Tę część Targów współorganizuje Polska Izba Książki, spółka Literacka oraz Fundacja Polska 5.0. Impreza pomyślana jest w ten sposób, aby każdy chętny mógł w niej uczestniczyć, korzystając ze smartfona, tabletu czy komputera.
Co w programie BookTarg 2020?
Wszystkie informacje na temat WTK 2020 są na bieżąco prezentowane na oficjalnej stronie wydarzenia (https://www.booktarg.pl) oraz przez kalendarz wydarzeń dostępny na profilu FB (https://www.facebook.com/BookTarg/). Wygląda na to, że podstawową platformą będzie Facebook. Nie wiem, czy bez posiadania konta będzie możliwość pełnego uczestnictwa. Na Targi zaproszono ponad 40 autorów. Wirtualne spotkania rozpisano na cztery dni. Wśród gości Targów znajdziemy m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Tomasza Michniewicza, Remigiusza Mroza, Rafała Kosika, Wojciecha Chmielarza czy Trudi Canavan. Wirtualne pomyślano jako rozmowy na żywo albo premiery nagrań przeprowadzonych wcześniej rozmów. Wszystkie zostaną też udostępnione do późniejszego/ponownego odtworzenia.
Kalendarz spotkań WTK 2020 znajduje się na oficjalnym profilu na FB
Część konferencyjna WTK 2020 będzie miała miejsce we czwartek i piątek (21-22 maja). Jak się można spodziewać dotyczyć będzie w dużej mierze sytuacji na rynku książki w obliczu kryzysu wywołanego wirusem z Wuhanu. Dla mnie jednak jest dziwne, że w części branżowej nie zapowiedziano treści związanych z e-bookami. Nie kojarzę żadnych konkretnych nowości z polskiego rynku na temat bieżącej kondycji rynku książki elektronicznej. Można się tylko domyślać, że e-booki zyskały nowych sympatyków. Widziałem, że na Allegro regularnie wykorzystywane były oferty z najtańszymi czytnikami książek. Z kolei niemiecki Amazon raz po raz wyświetla(ł) brak dostępności różnych modeli czytników Kindle. Księgarnia Rakuten Kobo zyskała w ostatnich miesiącach ponad 2 mln nowych użytkowników, o czym donosił serwis Good-eReader. Ja pisałem o akcji Kobo, w której udostępniano bezpłatne e-booki m.in. dla Włochów z obszaru ścisłej kwarantanny. To zapewne przyczyniło się do popularyzacji księgarni. Sam też dostałem znacznie więcej zapytań o zakup czytnika, niż to zwykle bywa. Na pewno ostatnio sporo się działo, ale odzwierciedlenia tego w tematach konferencji brak. Ciekaw jestem, czy u nas jest tak dobrze, że szkoda gadać, czy wręcz przeciwnie...
Księgarnia Kobo chwali się nowymi użytkownikami
Bezpłatny e-book na półkę w Legimi
Legimi, jako współorganizator WTK 2020, zwraca też uwagę na swoją ofertę. Spotkania autorskie będą prowadzić m.in. osoby związane z magazynem „Prolog”, który regularnie ukazuje się na YouTube (https://www.youtube.com/user/legimipl). Przy okazji polecam go wszystkim zainteresowanym e-bookami, a szczególnie abonentom wypożyczalni Legimi. Księgarnia teraz oferuje też bezpłatnego e-booka, dodanego na półkę w swoim serwisie. Może go otrzymać każdy, kto zapisze się do serwisu z informacjami o Targach. Legimi zaoferowało dwadzieścia e-booków, z których można dokonać wyboru. Z listą można się zapoznać na oficjalnej stronie akcji.
Aby otrzymać e-booka z Legimi, trzeba zapisać się do newslettera WTK 2020
Podsumowanie
Wirtualne Targi Książki 2020 to na pewno ciekawa inicjatywa, która powinna podtrzymać zainteresowanie targami prowadzonymi do tej pory w realu. Organizatorzy powinni jednak zadbać o jedność przekazu, aby uniknąć takich sytuacji jak teraz, gdy program prezentowany na stronie WWW jest różny od kalendarium na FB. Mam też nadzieję, że szczególnie księgarnie sprzedające e-booki i sprzedawcy czytników książek wykorzystają medialnie tę okazję do szerszego uświadomienia korzyści z czytania książek elektronicznych. Na razie na ten temat panuje medialna cisza. A WTK 2020 tuż-tuż...