905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook Color – zapowiedź KOLOROWEGO czytnika dostępnego w POLSCE

Pisałem trzy tygodnie temu o czytnikach z kolorowym ekranem, które mają mieć premiery na rynku chińskim. Podobną zapowiedź, ale dotyczącą rynku polskiego, podała także firma PocketBook. Nowy model ma się nazywać PocketBook Color. To pierwsza firma, obecna ze swoimi czytnikami w Europie, która zapowiada czytnik z nowym, kolorowym typem papieru elektronicznego.

 

PocketBook Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook Color jest o tyle ważniejszy dla nas, że będzie szansa zakupienia go również w Polsce, w odróżnieniu od produktów chińskich marek (iFlytek czy iReader). Z produktami na chiński rynek różnie bywa jeśli chodzi o dostępność. PocketBook Color to produkt, którego także nie ma jeszcze na rynku. Jednak w oficjalnej informacji prasowej producent wspomina o premierze „na początku wakacji”. Co jeszcze wiemy?

 

PocketBok Color ma być wyposażony w sześciocalowy ekran E-Ink wykonany w technologii papieru elektronicznego (E-Ink Print). Podobnie, jak w już wcześniej zapowiedzianych czytnikach, spodziewać się można 4096 kolorów w rozdzielczości 300 ppi. Dostępne do tej pory zdjęcia wskazują, że nasycenie kolorem jest dość dalekie od tego, co znamy z powszechnie stosowanych wyświetlaczy LCD czy OLED. Pozwoli jednak na wyświetlanie bardziej czytelnych zdjęć, map, wykresów czy innych kolorowych ilustracji, które mogą wzbogacać zarówno książki jak i publikacje prasowe. Z wizualizacji dostarczonych przez producenta, można wnioskować, że czytnik będzie z wyglądu bardzo podobny do obecnych na rynku modeli np. PocketBooka Touch HD 3.

 

Podsumowanie

PocketBook miał już w 2012 roku w swojej ofercie czytnik z kolorowym wyświetlaczem E-Ink Triton. Niestety, ze względu na wysoką cenę, wolne odświeżanie ekranu i słabe odwzorowanie kolorów, nie przyjął się na rynku. Serwis Good e-Reader, powołując się na producenta, określa cenę PocketBook Color na ok. 200 EUR. Czas pokaże, czy teraz jakość kolorów i cena tym razem będą sprzyjać PocketBookowi. Na pewno atut pierwszeństwa na europejskim rynku jest argumentem na korzyść nowego modelu - PocketBook Color.