905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

FIRMWARE 5.12.4 dla czytników Kindle – spodziewajcie się ZMIANY (wkrótce)

Dziś (19 II 2020 r.) opublikowana wersja oprogramowania wewnętrznego dla czytników Kindle nosi numer 5.12.4. Amazon najwyraźniej wszedł w rytm całkiem częstych aktualizacji, które przynoszą częste acz niewielkie zmiany. Ostatnio oprogramowanie czytników było aktualizowane w grudniu. Z jednej strony to dobrze, że poprawiane są błędy i wprowadzane nowe opcje - z drugiej żal nie zaktualizowanych (podobnie jak w grudniu) modeli Kindle Paperwhite 2 i Kindle 7. Te dwa chyba już wypadły z puli wspieranych na bieżąco czytników. Ale na przykład Kindle Voyage trzyma się mocno!

 

Na czytniki Kindle dostępna jest aktualizacja z oprogramowaniem w wersji 5.12.4

 

Lista zmian, wprowadzonych w lutowej aktualizacji, jest krótka. Poza (tradycyjnymi) usprawnieniami w działaniu, w zasadzie jest to jeden punkt. Ale za to dość ciekawy i pobudzający wyobraźnię. Otóż Amazon zapowiada zmiany w menu „Aa” - ustawień sposobu wyświetlania tekstu. Zmiany będą pojawiać się stopniowo „Over the next couple of weeks” czyli w najbliższych tygodniach. Na razie można pomarzyć, że w czytnikach Kindle będą udogodnienia, które się nieźle sprawdzają w czytnikach konkurencji. Ja bym sobie życzył w pierwszej kolejności funkcji takich jak:

- regulacja marginesów jak w Kobo;

- możliwości przetwarzania PDFów jak w PocketBookach.

 

Nadchodzące zmiany mają dotyczyć menu formatowania e-booków

 

Aktualizację zainstalowałem dzisiaj. Nie napotkałem (póki co) żadnych błędów nowego oprogramowania.

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Można też skorzystać z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-270 MB) i wykonać aktualizację samodzielnie.

 

Pliki są do pobrania ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w Amazonie. Nosi ona tytuł Software-Updates für den Kindle eReader. Pliki należy pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.12.4

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.12.4

Kindle 10 Kids Edition

Kindle (10. generacja) Kids Edition

5.13.0.9 (bez możliwości aktualizowania z pliku)

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.12.4

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.12.4

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.12.4

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.12.4

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.12.4

Kindle 7

Kindle (7. generacja)

5.12.2

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.12.4

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

[Aktualizacja 7 III 2020 r.]

Aktualizacja oprogramowania została wycofana z powodu sporadycznie pojawiających się błędów w wyświetlaniu listy książek w czytnikach Kindle. Aktualnie dostępną wersją jest 5.12.3.

 

[Aktualizacja 18 III 2020 r.]

Firmware w wersji 5.12.4 został przywrócony na stronach Amazonu. Widocznie problem rozwiązano i można bezpiecznie aktualizować czytniki.

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon.