903 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Legimi rozpoczyna sprzedaż TAKŻE książek PAPIEROWYCH

Dziś katalog księgarni Legimi poszerzony zostanie o ok. 100 tys. książek papierowych. Firma znana jest obecnie głównie czytelnikom e-booków. A dokładniej kojarzona jest z abonamentem na wypożyczanie e-booków zarówno opłacanego przez samych użytkowników jak i z budżetu bibliotek publicznych. Ale Legimi to także księgarnia, w której można kupować e-booki i audiobooki. Teraz do tej oferty dołączają także książki papierowe.

 

Na stronie Legimi pojawiło się nowe menu: Książki

 

Ten krok reklamowany jest jako jeden z elementów obchodów dziesięciolecia działalności Legimi. Oferta pomyślana jest jako ukłon przede wszystkim w stronę najbardziej aktywnych czytelników, posiadających aktywny abonament Legimi. Dlaczego? Dlatego, że właśnie oni są też zazwyczaj członkami Klubu Mola Książkowego. I na ich konta trafiają punkty lojalnościowe, które można potem wykorzystać do zakupu książek (elektronicznych lub papierowych) z rabatem sięgającym 50% ceny katalogowej. Punkty przyznawane są np. za kolejne wpłaty za abonament (zwrot 5 PLN miesięcznie), ocenę książek na platformie Legimi czy aktywację aplikacji mobilnej na nowym urządzeniu. Każde 10 punktów to 1 zł zniżki na zakupy. Jeśli jesteście abonentami Legimi, sprawdźcie zakładkę Konto/Klub Mola Książkowego na stronie księgarni. Należy też pamiętać, że punkty pozostające na nieaktywnym koncie mogą wygasnąć. Trzeba się regularnie logować na konto Legimi, jeśli nie chcemy aby nie przepadły.

 

Gdyby ktoś jednak chciał przetestować "tradycyjną" usługę Legimi, czyli wypożyczalnię e-booków i audiobooków, to z tego odsyłacza otrzyma 30 dni  dostępu gratis (po pierwszym logowaniu)

 

Podsumowanie

Ten krok wydaje się dość nietypowy dla firmy, która znana jest przede wszystkim z abonamentu na e-booki i audiobooki. Podobną decyzję podjął niedawno także Woblink. Nie jest to więc może takie nieoczywiste. Z punktu widzenia wielu czytelników, książki papierowe są równie ważne, czy nawet ważniejsze niż książki elektroniczne. Dlaczego więc rezygnować z takich klientów? Ostatnio widziałem na Wykopie ankietę, w której zapytano o formę czytanych książek. Rozkład odpowiedzi pomiędzy książkami papierowymi a elektronicznymi był dość wyrównany.

 

Wyniki ankiety z 9 II 2020 r. na temat preferencji czytelniczych (źródło: wykop.pl)

 

Przez chwilę zastanawiałem się, jak to będzie wyglądać w Legimi od strony praktycznej. Oczami wyobraźni widziałem scenę jak z mitu założycielskiego o Amazonie. Wtedy to Jeff Bezos, wraz z wszystkimi innymi pracownikami, miał porzucać pracę przy komputerze i w szczycie sezonu zakupowego, z zakasanymi rękawami stawać ramię w ramię do pakowania stert paczek z książkami. Ale Legimi uspokaja, że takich dantejskich scen w Poznaniu nie będzie, ponieważ dystrybucją książek papierowych fizycznie zajmie się wyspecjalizowana w tym względzie firma Azymut.