905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

KSIĄŻKI o Wiedźminie wysoko w rankingach SPRZEDAŻY

Dlaczego książki o Wiedźminie spadają z pierwszych miejsc list najlepiej sprzedawanych książek? Ano dlatego, że zostały zwyczajnie wyprzedane!

 

Też się czasami zastanawiacie, czy portale książkowe nie są aby filmowymi? Ale dopóki napędza to zainteresowanie oryginałami... (źródło: lubimyczytac.pl)

 

Przez ostatnie dni obserwowałem (dość wyrywkowo) listy najpopularniejszych książek w kilku księgarniach. Zrobiłem to z pociągnięty sławą wpisu (z 3 XII 2019 r.) na stronie polskiej ambasady w Waszyngtonie, w którym podano, że serial „Wiedźmin” platformy Netflix, bazuje na słynnej grze komputerowej...

 

Przyznam, że w "Wiedźmina", stworzonego przez CD Projekt, nigdy nie grałem, ale to bez wątpienia jeden z fundamentów popularności tej postaci na świecie (źródło: thewitcher.com

 

Zarówno serial (pierwszy sezon dostępny na platformie Netflix), jak i znakomicie sprzedająca się seria gier (zrealizowana przez polski CD Projekt), na pewno już spopularyzowały i będą w przyszłości napędzać sprzedaż książek. Bo to oczywiście od nich wszystko się zaczęło. Ciekawe, że książki Andrzeja Sapkowskiego zdobywały wysokie miejsca sprzedaży w przypadku wersji papierowych. Sąsiadowały tu przez chwilę z (niemal) niepodzielnie królującą w okresie świątecznym J. K. Rowling. A z e-bookami wcale tak dobrze nie poszło. „Wiedźmin” nie na czele pierwszej dziesiątki, a pod jej koniec. Czyżby wydania papierowe były częściej prezentami pod choinkę w Stanach? 

 

W okresie świątecznym książki Andrzeja Sapkowskiego ustępowały popularnością, w amerykańskim Amazonie, tylko powieściom J.K. Rowling. Ale tuż po świętach... (1 I 2020 r. źródło: amazon.com)

 

Poza Stanami Zjednoczonymi, wpływ serialu był chyba słabszy, bo popularność książek Sapkowskiego nie była aż tak widoczna w rankingach (albo nie dotarłem do odpowiednich).

 

 

Również w amerykańskiej księgarni Barnes & Noble, książki o Wiedźminie zdobyły w okresie świątecznym szczyty listy przebojów (26 XI 2019 r. źródło: www.barnesandnoble.com)

 

Jeśli macie (także za granicą) znajomych, którym spodobał się serial, powiedzcie im, że film to raczej na podstawie książek... A jeśli jeszcze nie czytaliście, to e-booki są dziś także dostępne w polskich księgarniach. Warto!

 

No i wyprzedany! (2 I 2020 r. źródło: amazon.com)