904 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

FIRMWARE 5.12.2 dla czytników KINDLE – nowa strona pobierania aktualizacji

Ukazała się nowa wersja oprogramowania wewnętrznego dla (nowszych) czytników Kindle. Tak jak poprzednio, objęła ona modele nowsze niż Kindle Paperwhite 1. Firmware oznaczone jest numerem 5.12.2 i opisane jako październik 2019.

 

Najnowsza wersja firmware dla czytników Kindle nosi numer 5.12.2

 

W nowym firmware dla czytników Kindle nie znajdziemy istotnych (dla nas) nowości. Dotyczą one funkcjonalności, która ma się pojawić wkrótce, a ma dotyczyć szybszego kupowania i otwierania tytułów sugerowanych przez księgarnię. Funkcja nosi nazwę „Read Now from the Store” oraz „Read Now for Kindle Unlimited/Prime Reading”, dotyczyć więc będzie zarówno pojedynczych zakupów jak i książek pobieranych w ramach abonamentu. Tradycyjnie producent informuje o poprawkach wpływających na bezpieczeństwo i szybkość działania czytników.

 

W opisie aktualizacji podano usprawnienia w pobieraniu książek rekomendowanych przez księgarnię

 

Bardziej widoczną nowością jest nowa strona pobierania plików aktualizacyjnych. To ważna informacja dla tych, co nie chcą czekać aż czytnik sam się zaktualizuje. Trzeba jednak zachować większą ostrożność, aby nie pomylić się z pobraniem.

 

Wygląd nowej strony z plikami aktualizacyjnymi dla czytników Kindle (źródło: amazon.de)

 

Wspólna strona nosi tytuł „Software-Updates für den Kindle eReader”. Pliki należy pobierać z odsyłacza „Software-Update herunterladen”.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. Generation)

Kindle 10

Kindle (10. Generation)

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. Generation)

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. Generation)

Kindle 8

Kindle (8. Generation)

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. Generation)

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. Generation)

Kindle 7

Kindle (7. Generation)

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. Generation)

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. Generation)

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu (OTA). Czasami trwa to dość długo, zanim pojawi się na urządzeniach używanych w Polsce. Można więc wybrać opcję samodzielnej aktualizacji przy użyciu pliku pobranego z Amazonu (ok. 230-270 MB). Odpowiednie aktualizacje dostępne są w odsyłaczach ze strony „Software-Updates für den Kindle eReader” . Trzeba je (dla swojego czytnika) pobrać z odsyłacza opisanego jako “Software-Update herunterladen”.

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon.