905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

OBOWIĄZKOWA aktualizacja oprogramowania starszych czytników KINDLE

 Amazon zaprzestał wprowadzania nowych funkcji do oprogramowania starszych modeli czytników Kindle. Ale takie urządzenia są wciąż na chodzie i całkiem przyjemnie się na nich czyta. Choćby u mnie w rodzinie, cały czas działają trzy egzemplarze Kindle 3 Keyboard, zakupione ponad osiem lat temu. Aby nie odciąć takich czytników od usług sieciowych, firma zdecydowała się na kolejną aktualizację oprogramowania wewnętrznego nawet w tych (bardzo starych, jak na współczesną elektronikę) kindelkach.

 

Mój Kindle 3 Keyboard ma firmware w wersji 3.4.2

 

Firmware starszych czytników trzeba obowiązkowo uaktualnić przed 1 października 2019 roku. Po tej dacie prawdopodobnie nie będzie działało połączenie ze sklepem oraz bezprzewodowe dostarczanie własnych plików. Jeśli ktoś korzysta z czytnika bez połączenia z internetem, może spokojnie dalej pozostać przy starszej wersji oprogramowania. Wymóg aktualizacji dotyczy na pewno Kindle 3 Keyboard i bezdotykowego Kindle Classic.

 

Przy samodzielnym aktualizowaniu Kindle 3 Keyboard, należy zwrócić uwagę na wersję czytnika (identyfikacja przez początek numeru seryjnego)

 

Amazon rozsyła następującą informację (fragment):

Dear Customer,

We're contacting you regarding your Kindle Keyboard (2010). If you have not yet completed the most recent update on your Kindle Keyboard (2010), please do so prior to October 1, 2019 or you will be unable to use the Kindle services on your device. The update ensures that your device remains up-to-date with continuously evolving industry web standards. After October 1, you’ll need to update your device before you can connect to the Kindle services. (...)”

 

Aktualizacja oprogramowania

Pierwsi użytkownicy starszych kindelków otrzymują już informacje bezpośrednio z Amazonu o konieczności aktualizacji. Według rozsyłanej informacji, czytnik sam powinien się zaktualizować, po podłączeniu do internetu. Mój Kindle 3 Keyboard (póki co) nie pobiera nic z sieci. Trzeba zapewne chwilę poczekać lub ewentualnie samodzielnie dokonać aktualizacji przy pomocy pliku instalacyjnego. Obecnie mam w tym czytniku firmware o numerze 3.4.2. Na stronie producenta podano, że aktualna to 3.4.3. W przypadku tego modelu, trzeba sprawdzić (wg numeru seryjnego), który plik aktualizacyjny (są trzy) pasuje do posiadanego czytnika. Aktualizacje wgrywać należy stopniowo, jeśli obecnie mamy w czytniku jakąś starszą (niż przedostatnia) wersję.

 

Bieżące wersje oprogramowania starszych generacji czytników Kindle

Model Kindle

aktualna wersja oprogramowania

Kindle 3 Keyboard

(trzecia generacja)

3.4.3

Kindle Touch

(czwarta generacja)

5.3.7.3

Kindle Classic

(czwarta i piąta generacja)

4.1.4

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu (OTA). Przy samodzielnej aktualizacji, należy posłużyć się odpowiednim plikiem (odsyłacze w powyższej tabeli). Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel. Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

[Aktualizacja godz. 12:30]

Uzupełnienie dla pytających: mam w Kindle 3 Keyboard wgrany własny wygaszacz i zmodyfikowany plik konfiguracyjny aby były mniejsze marginesy. Aktualizacja przy pomocy pobranego z Amazonu i wgranego do czytnika pliku przebiegła bez problemu.