905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Amazon PODSUMOWAŁ Prime Day 2019

Amazon opublikował garść informacji o wynikach sprzedaży w czasie tegorocznego Prime Day. Sądząc po wpisach na blogach, artykułach na portalach i komentarzach w sieci, również w Polsce cieszył się on sporym zainteresowaniem. Choć akcja ma promować głównie abonament Amazon Prime, to można było dokonywać zakupów, korzystając z miesięcznego okresu próbnego. Skorzystali także klienci sklepu, gdzie Prime niespecjalnie się sprawdza, w tym także z Polski.

 

Reklama Prime Day z chińskiego oddziału Amazonu (źródło: amazon.cn)

 

Również u mnie pojawiło się kilka czytnikowych wpisów z okazji Prime Day. Przeglądnąłem więc wspomniane dane, szukając informacji na temat naszego kraju i sprzedaży kindelków. Firma stwierdziła, że w tym roku sprzedało się najwięcej ich czytników. Przynajmniej tak rozumiem okrągłe stwierdzenie, że był to najlepszy do tej pory Prime Day dla urządzeń Kindle (ang. „This was also the best Prime Day ever for Kindle devices”). Okazja była niezła, ponieważ Kindle Paperwhite 4 był oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie. Trendy zakupowe są dość, różnorodne, ale jedno jest jasne – to nie Kindle są obecnie najchętniej kupowane spośród produktów firmowanych przez Amazonu. Można założyć, że na większości rynków, gdzie Amazon jest obecny, klienci czytający e-booki, czytniki mogli kupić przy wielu innych okazjach. A Kindle Paperwhite 4 nie stanowi takiego przełomu, dla którego trzeba wymienić posiadany sprzęt na nowszy. Albo są dziś po prostu na dalszym planie w porównaniu do sprzedaży innych akrtykułów.

 

Wodoodporność to jedna z cech wyróżniających Kindle Paperwhite 4 (źródło: amazon.de)

 

Amazon w ramach Prime Day sprzedał w tym roku 175 mln różnych artykułów. Spośród własnych produktów, największą popularność zyskały te, które są zintegrowane z intensywnie promowanym asystentem głosowym – Aleksą. Alexa umożliwia głosową komunikację ze sklepem ale i np. sterowanie inteligentnymi urządzeniami. Może być nie tylko ułatwieniem dla klientów, ale także niezwykle ważną bronią z największymi rynkowymi konkurentami Amazonu. Na przykład przy wyszukiwaniu informacji. Gdy włączamy przeglądarkę internetową, zapewne przytłaczająca większość internautów skorzysta z Google. Ale jeśli odezwiemy się do Aleksy? Skorzystamy z jej mechanizmów. Jeśli patrzymy na stronę z wynikami wyszukiwań, możemy (przynajmniej teoretycznie) sięgnąć po drugi, trzeci, czy dziesiąty odsyłacz spośród wyszukanych stron. A przy Aleksie? To jej mechanizmy decydują co usłyszymy. I nie będzie to zapewne dziesięć stron wyników, raczej jeden. Jest więc o co walczyć i to nie tylko przy decyzjach zakupowych! Alexa (choć rozwijana także m.in. w Polsce), nie posiada obsługi języka polskiego. Oto, co w skali świata cieszyło się największą popularnością:

- Echo Dot – niewielki głośnik do komunikacji z Aleksą (nie jest wysyłany do Polski);

- Fire TV Stick with Alexa Voice Remote – przystawka do telewizora, współpracująca m.in. z usługą telewizyjną Amazonu – Prime Video. Podstawowa wersja (1080p) z obsługą głosową. Nie jest sprzedawana także do Polski, do nas można zamówić wersję podstawową (bez Aleksy);

- Fire TV Stick 4K with Alexa Voice Remote – bardziej zaawansowana przystawka do telewizora, pracująca z rozdzielczością 4K, z obsługą głosową. Nie jest wysyłana do Polski.

 

Wśród najczęściej kupowanych urządzeń Amazonu, dominują te, z obsługą głosową (źródło: amazon.de)

 

Oczywiście najważniejszym rynkiem dla sklepu są Stany Zjednoczone. Tam sprzedano najwięcej. Sklep podkreśla, że także produktów spożywczych. Najpopularniejsze w tym roku artykuły to:

- LifeStraw Personal Water Filter – membranowy, podróżny filtr do wody w postaci "słomki";

- Instant Pot DUO60 – elektryczny szybkowar (także w wersji z wifi);

- 23andMe Health + Ancestry kits – test DNA.

 

Numer jeden w Stanach - LifeStraw Personal Water Filter (źródło: youtube.com)

 

W Europie wygląda to trochę inaczej, co wynika zapewne z różnorodności rynków jak i innej oferty sklepu na naszym kontynencie. Chyba tylko elektryczna szczoteczka do zębów powtórzyła się w więcej niż jednym krajowym zestawieniu. Na przykład w Wielkiej Brytanii najpopularniejsze zakupy to:

- Sony PlayStation Classic Console - konsola do gier firmy Sony;

- Oral-B SmartSeries Electric Toothbrush - elektryczne szczoteczki do zębów;

- Shark Vacuum Cleaner - odkurzacze.

 

Numer jeden w Wielkiej Brytanii - Sony PlayStation Classic Console (źródło: youtube.com)

 

Z kolei we Francji:

- iRobot Roomba 671 - autonomiczne odkurzacze;

- Lunii, Fabrique à Histoires - odtwarzacz bajek audio dla dzieci;

- Oral-B SmartSeries Electric Toothbrush - elektryczne szczoteczki do zębów.

 

Numer jeden we Francji - iRobot Roomba 671 (źródło: youtube.com)

 

A we Włoszech:

- NESCAFÉ Dolce Gusto Barista Caffè Espresso - kapsułki z kawą do ekspresu;

- Dash 3-in-1 Detergent Pods - kapsułki do prania Dash;

- AUKEY Powerbank Portable Charger - powerbanki.

 

Numer jeden we Włoszech - NESCAFÉ Dolce Gusto Barista Caffè Espresso (źródło: youtube.com)

 

Dla niemieckiego Amazonu podano wyniki z RFN i Austrii:

- JBL Bluetooth Speaker - przenośne głośniki BT firmy JBL;

- Tefal Jamie Oliver Stainless Steel Pan - patelnie;

- OSRAM Smart+ Plug Zigbee Switchable Light Socket - inteligentne gniazdko;

 

Numer jeden w Niemczech i Austrii - JBL Bluetooth Speaker (źródło: youtube.com)

 

Z wymienionych wyżej produktów, mnie osobiście najbardziej podoba się odtwarzacz Lunii. Sprawia dobre wrażenie i wygląda na całkiem kreatywny produkt, w którym można wybierać opowieści wg bohatera czy scenerii. Choć gdybym ja go projektował, to chyba bym wybrał mniejsze rozmiary. No i dodał bajki w języku polskim :) (dostępnych jest obecnie siedem wersji językowych audiobooków). A co Wam się najbardziej podoba z "topowych" zakupów?

 

Lunii - kreatywny odtwarzacz bajek (źródło: youtube.com)

 

Podsumowanie

Podsumowanie takie dość mało pocieszające. W omawianym zestawieniu zakupów na poszczególnych rynkach, wspomniano także m.in. o Chinach, Kanadzie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Luksemburgu, Belgii czy Niderlandach. Nie wszystkie z tych krajów mają własne oddziały Amazonu (podobnie jak Polska). Zapewne nie jesteśmy kluczowym rynkiem dla Amazonu, jednak szkoda, że o Polsce w komunikacie ani słowa...

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon