884 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

SPECJALNA aktualizacja oprogramowania dla czytnika Tolino Epos POWIĘKSZA menu

Czytnik Tolino Epos otrzymał w tym tygodniu specjalną, przeznaczoną (prawdopodobnie) tylko dla niego, aktualizację oprogramowania wewnętrznego. To odstępstwo od dotychczasowej polityki niemieckiej marki. Do tej pory starano się, aby we wszystkich modelach (nawet tych najstarszych) były te same funkcje. Odejście od tego dobrego zwyczaju zdaje się utrwalać po przejęciu technicznego pionu Tolino przez Rakuten Kobo i zbiegło się z premierą modelu Tolino Epos.

 

Tolino Epos z powiększonym menu

 

Tym razem producent zdecydował się na aktualizację przeznaczoną tylko dla modelu Tolino Epos. To jedyny czytnik rodziny Tolino z większym ekranem, ma przekątną 7,8 cala (19,81 cm). Bieżąca wersja oprogramowania nosi numer 12.2.0.

 

 

 Nowe oprogramowanie umożliwia włączenie "trybu makro" (zrzut ekranu w tej wersji po prawej)

 

Tolino Epos - nowe oprogramowanie wewnętrzne

Uwagę zwraca przede wszystkim nowy wygląd menu czytnika. Wygląda to na ukłon w stronę starszych użytkowników, którzy mogą mieć kłopoty z małymi opisami czy ikonkami na ekranie czytnika. Tolino od dawna podkreśla, że starsze osoby są bardzo ważną grupą klientów branży księgarskiej. A wiadomo, o ile niemiecka emerytura powszechnie kojarzy się z przyzwoitym poziomem życia i możliwością przeznaczania sporych środków na zaspokajanie potrzeb kulturalnych, o tyle ze wzrokiem w wieku emerytalnym tak różowo już nie jest. I tu Tolino wychodzi naprzeciw użytkownikom czytników, umożliwiając znaczne powiększenie opisów i ikon menu. Niemieccy księgarze wysyłają tym samym swoim klientom wiadomość – jeśli macie słabszy wzrok – Tolino Epos jest dla was! Drugą zmianą wpływającą na komfort pracy z czytnikiem jest umożliwienie przełączenia stref dotyku tak, aby odpowiadały bardziej osobom leworęcznym.

 

Najważniejsza zmiana w nowym oprogramowaniu, to możliwość powiększenia wszystkich ikon i opisów menu (po prawej)

 

Jedną z ważniejszych zmian jest dodanie wsparcia dla DRM LCP, co w dalszej perspektywie pozwoli uwolnić się od drogiego i niewygodnego Adobe DRM i obniżyć koszty funkcjonowania systemu wypożyczania e-booków.

 

W nowej wersji oprogramowania mają się lepiej wczytywać czcionki dodawane przez użytkownika. Wcześniej, często pojawiały się błędy.

 

Wśród pozostałych nowości, które wprowadzono do czytnika, zauważyć można możliwość wyłączenia przycisku odsyłającego do okna startowego, większych możliwości definiowania przez użytkownika wygaszacza ekranu oraz wywoływanie gestem menu oświetlenia ekranu (od górnej ramki do dołu).

 

Aktualizacja wymaga pobrania pliku o objętości ok. 172 MB

 

Aktualizacja powinna pojawić się automatycznie na każdym czytniku Tolino Epos podłączonym do internetu. Nie jest do tego konieczne logowanie do księgarni. Plik służący ręcznej aktualizcji znajduje ię też na oficjalnej stronie wsparcia produktu: https://mytolino.de/updates/tolino-epos/

 

[Aktualizacja 5 IV 2019 r.]

Opisywana aktualizacja trafia także do innych nowszych modeli Tolino. Na razie można ją wgrać też do Tolino Vision 4 HD, Tolino Shine 3.

 

[Aktualizacja 12 IV 2019 r.]

Zapowiedziano, że kolejne modele Tolino (poza najstarszymi) otrzymają omawianą aktualizację. Dziś do tej listy dołączył model Tolino Shine 3 HD i Tolino Shine 2 HD.