884 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

FIRMWARE 5.11.1 wprowadza nowe JĘZYKI w czytnikach Kindle

Od razu odpowiadam na podstawowe pytanie – nie, nie ma wsparcia dla języka polskiego. Wraz z aktualizacją 5.11.1 zostały dodane nowe języki przy opcjach tłumaczenia i w układach klawiatury. Nie przetłumaczono opisów i menu. trudno tu więc mówić o pełnym wsparciu. Ale zawsze to miły gest.

 

Firmware 5.11.1 dla czytników Kindle Paperwhite 4

 

Przyznam, że jestem lekko zaskoczony zestawem języków, które dostały właśnie wsparcie w module tłumaczenia. Oto pojawił się afrykanerski (Wikipedia ocenia mówiącą nim populację na 7 milionów), kataloński (odpowiednio 11,5 mln), duński (6 mln), islandzki (0,3 mln), norweski (5 mln), szwedzki (9 mln) oraz walijski (0,7 mln). Polskiego brak (wg Wikipedii od 39 do 48 mln mówiących). Nie, żeby przemawiał przeze mnie jakoś specjalnie szowinizm. Nie, żebym się specjalnie czepiał, bo pewnie Islandczycy w sumie i tak czytają więcej niż Polacy (nawiązując ironicznie do ostatnich badań czytelnictwa w naszym kraju). A dane z Wikipedii cytuję tylko tak sobie, bo przecież dotyczą mówiących a nie czytających w danym języku. No ale przyznam, że decyzje działu zajmującego się rozwojem czytników w Amazonie bywają zaskakujące.

 

Fragment okna tłumaczeń w zaktualizowanej wersji oprogramowania czytnika Kindle Paperwhite 4

 

Na razie aktualizacja dostępna jest tylko dla najnowszego czytnika Kindle Paperwhite 4 [Aktualizacja - także dla innych nowszych modeli]. Zapewne wkrótce trafi także do innych modeli. Dopiszę je wtedy poniżej. Bieżąca aktualizacja ma także wprowadzić poprawki w działaniu czytników. Moim zdaniem Paperwhite 4 lekko zwolnił po zainstalowaniu nowego oprogramowania przy wczytywaniu plików czy wyświetlaniu menu tłumaczenia/zaznaczania. 

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

 

Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu (OTA). Czasami trwa to dość długo, zanim pojawi się na urządzeniach używanych w Polsce. Można więc wybrać opcję samodzielnej aktualizacji przy użyciu pliku pobranego z Amazonu (ok. 230-270 MB). Odpowiednie aktualizacje dostępne są w poniżej podanych lokalizacjach. Trzeba je pobrać z odsyłacza opisanego jako “Software-Update 5.11.1 herunterladen”:

 

Kindle Paperwhite 4 (10. Generation) – plik można pobrać z tej strony;

 

[Aktualizacja 30 III 2019 r.]

Amazon udostępnił aktualizację także dla innych (nowszych) modeli Kindle. Nosi numer 5.11.1.1:

 

Kindle 7 (Touch 2014) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle 8 (8. Generation) – plik można pobrać z tej strony;

[Aktualizacja] Kindle 10 (10. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Voyage – plik można pobrać z tej strony;
[Aktualizacja 15 I 2019 r.] Kindle Oasis 1 (8. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Oasis 2 (9. Generation) – plik można pobrać z tej strony.

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.