881 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Czy KSIĘGARNIA Merlin rozpocznie sprzedaż E-BOOKÓW?

 

Klientem merlin.pl jestem od 2001 roku. Używam czasu teraźniejszego, ale pisząc to zdanie zastanawiałem się, czy nie użyć jednak czasu przeszłego....

 

Sklep Merlin wprowadza nowy regulamin i zapowiada nowe usługi

 

Czas przeszły byłby uzasadniony dlatego, że od sześciu lat nic w tym sklepie nie kupiłem. Wynikało to m.in. z faktu, że ogólnie przestałem kupować papierowe książki a sklep przestał oferować e-booki. Choć ostatecznym argumentem za robieniem zakupów w innych sklepach, były w sumie kłopoty finansowe firmy oraz zmiany właścicieli. To wyraźnie odbijało się negatywnie na poziomie obsługi klientów, w tym mnie. Na przykład w 2014 roku otrzymałem z Merlina list, ofertę obniżki 35%. Gdy zrobiłem zakupy z wykorzystaniem załączonego kodu, naliczony mi rabat wyniósł ostatecznie 20%. Napisałem wtedy m.in. do BOKu Merlina:

Czuję się oszukany Waszą propozycją 35% rabatu, który nie został ostatecznie przyznany oraz zlekceważony Waszymi wyjaśnieniami. Proszę o anulowanie zamówienia. Zakupów dokonałem w innym sklepie.”

Jak się zapewne domyślacie, wtedy zrezygnowałem na dobre z zakupów w Merlinie. Konta wtedy jednak nie skasowałem, więc trafił wczoraj do mnie list z informacją o zmianie regulaminu.

 

Merlin w czasie przeszłym

Merlin, w rozesłanym właśnie liście, zapowiada nowe usługi. Ciekawe, czy pomoże mu to w odbudowaniu dawnej pozycji. Sklep był kiedyś bardzo silną marką na polskim rynku internetowym. Próbował też nadążać za zmianami. Przejawem tego był m.in. projekt wprowadzenia w 2013 roku na rynek własnego czytnika e-booków „Merbook”, połączonego z firmowym sklepem. Internety obiegły wtedy głównie pompatyczne zapowiedzi. Pracownicy sklepu, zagadywani na ten temat na Targach Książki w Krakowie, udzielali mglistych odpowiedzi. Racjonalnie próbował się wtedy temu przyjrzeć m.in. Świat Czytników. Niestety, na zapowiedziach się skończyło.

 

Promocja projektu "Merbook" (źródło: nowymarketing.pl) 

 

Kolejne nadzieje na dotrzymanie kroku konkurentom, wzbudziła informacja o połączeniu Merlina oraz cdp.pl. Przy okazji krakowskich Targów Książki pytałem nawet przedstawicieli sklepu o plany związane z rynkiem cyfrowych publikacji. Otrzymałem wtedy informację, że sprzedaż e-booków w merlin.pl ruszy wiosną 2018 roku. Minął rok, e-booków w Merlinie brak. Znowu więc na zapowiedzi się skończyło.

 

Co nowego w Melinie?

Teraz w liście skierowanym do klientów Merlina, otrzymałem informację, że może nastąpić jednak jakaś realna zmiana. Firma napisała m.in.: „Wprowadzamy zmiany również po to, aby dostosować zapisy dokumentu do nowych usług, które planujemy wdrożyć w niedalekiej przyszłości”.

 

E-booki są co prawda w katalogu merlin.pl, ale oznaczone są jako niedostępne (źródło: merlin.pl)

 

Ciekawe, co czeka klientów Merlina 14 III 2019 r., kiedy wejdzie w życie nowy regulamin. Zastanawiam się, co w dobie cyfryzacji może być wspomnianymi „nowymi usługami” w sklepie? Spodziewałbym się powrotu do sprzedaży e-booków, ponieważ nic innego w tym duchu nie widzę w regulaminie. Natomiast sekcja dotyczące e-booków znajduje się w nowym regulaminie sklepu. Chyba trzeba jeszcze parę dni poczekać na wyjaśnienie „tajemniczego” zapisu. Wkrótce przekonamy się, czy zmiany tym razem będą realne. Sklep na razie nie odpowiedział na moje pytanie skierowane w tej sprawie do BOKu.

 

[Aktualizacja 17 III 2019 r.]

Nie otrzymałem ze sklepu odpowiedzi na temat ew. nowych usług. Nic nowego nie pojawiło się na stronie merlin.pl po wejściu w życie nowego regulaminu. Na zapowiadaną "niedaleką przyszłość" przyjdzie więc klientom Merlina jeszcze chwilę poczekać...