905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

AKTUALIZACJA oprogramowania czytnika PocketBook InkPad 3 – nowy odtwarzacz AUDIO

Nowa wersja oprogramowania wewnętrznego dla czytników PocketBook InkPad 3 ukazała się z datą 16 XI 2018 r. Firmware nosi numer 5.19.542. Przynosi głównie zmiany w zakresie obsługi plików audio.

 

Firmware 5.19.542 trafia na czytniki PocketBook InkPad 3

 

Odtwarzacz audio wygląda i działa teraz trochę inaczej. Przede wszystkim łatwiej przychodzi wybrać grupy plików, sortować je też można według albumów, folderów, gatunków oraz wykonawców. Pliki audio mogą znajdować się w różnych katalogach i nie stanowi to problemu. Do poprawnego ich wyszukania i sortowania potrzebne są oczywiście poprawnie zdefiniowane metadane. Można tworzyć także własne listy odtwarzania, ale chyba tylko w czytniku. Wgrane przeze mnie pliki *.m3u nie zostały rozpoznane.

 

Nowy odtwarzacz audio w czytniku PocketBook InkPad 3

 

Nową funkcją jest możliwość zmiany prędkości odtwarzania. Jeśli komuś audiobook „się dłuży”, można lektora przyspieszyć. Co ciekawe, dodano także korektor graficzny, umożliwiający regulację określonych częstotliwości dźwięku. Można w nim zapisać własne ustawienia.

 

Sortowanie w odtwarzaczu audio czytnika PocketBook InkPad 3

 

Tak jak poprzednio, odtwarzacz muzyczny może pracować w tle. Z powodzeniem będzie więc służyć np. jako „szumidło” dla np. prowadzonych w przedziale wagonu rozmów telefonicznych lub wsparcie dla czytanego właśnie tekstu e-booka. Aplikacja zapamiętuje ostatnio odtwarzany plik oraz miejsce, nadaje się więc całkiem dobrze do audiobooków. Co ważne, fizycznym klawiszom można przypisać np. pauzowanie. Nie trzeba więc wchodzić do odtwarzacza, aby nim sterować np. z poziomu czytanego właśnie e-booka.

 

Korektor graficzny w odtwarzaczu audio czytnika PocketBook InkPad 3

 

Wśród zmian, o których producent nie wspomina ale są dla mnie najważniejsze warto wspomnieć, że już nie słychać trzasków przy przechodzeniu między plikami mp3. Przeszkadzało mi to w poprzednich wersjach czytnikowego odtwarzacza w PocketBookach. Znikome trzaski są słyszalne przy każdym dotknięciu ekranu, ale są bardzo delikatne i jakoś specjalnie nie przeszkadzają nawet przy korzystaniu z dobrych słuchawek.

 

Nowa aplikacja Audiobooki w czytniku PocketBook InkPad 3

 

W menu ustawień przybyła nowa aplikacja Audiobooki. Wraz z nowym odtwarzaczem rozszerzona została lista wspieranych formatów. Teraz można w czytniku odtwarzać pliki *.m4a, *.m4b, *.ogg, oraz oczywiście *.mp3 (także kontenery *.mp3.zip i *.zip). Wczytane książki traktowane są w nim (sklejone) jako jedna ścieżka. Aplikacja ma jednak bardziej rozbudowane możliwości sterowanie odtwarzanymi ścieżkami. Pojedyncze pliki są także widoczne w postaci spisu treści. Można także dodawać zakładki (wzbogacone np. notatkami tekstowymi użytkownika). Aplikacja działająca w tle, widoczna jest w postaci ikonki w górnym pasku menu oraz ew. w menedżerze zadań.

 

Odtwarzacz audiobooków umożliwia zmianę prędkości i dodatkowo głośności (obok zwykłej regulacji)

 

Odmłodzeniu uległa również przeglądarka WWW. Powinna lepiej dawać sobie radę z zaawansowanymi stronami w sieci. Podobne funkcje dostały już wcześniej czytniki serii Touch HD. Mam na myśli możliwość zapisywania stron WWW do późniejszego przeglądania bez dostępu do sieci.

 

Nowa wersja oprogramowania powinna być dostępna po podłączeniu czytnika do internetu. Można ją także pobrać z oficjalnej strony produktu.

 

Podsumowanie

W bieżącej aktualizacji poprawiono funkcje czytnika, z których korzystam rzadko. Ciekaw jestem, czy ich wprowadzone jest częścią większego planu, na przykład wprowadzenia obsługi audiobooków z oferty Legimi czy lepszej integracji z jakąś nową księgarnią. Mam nadzieję, że funkcje związane z obsługą tekstu (jak choćby dodanie czcionki dobrze się prezentującej na ekranie E-Ink czy możliwość powiększania rycin w tekście) także są na celowniku firmy.