905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

CZYTAJ PL 2018 – kolejne 12 książek do czytania i słuchania ZA DARMO

Czytaj PL w tym roku ruszy oficjalnie 2 XI. Jednak już teraz znana jest lista dwunastu książek, które zostaną bezpłatnie udostępnione czytelnikom. Taką informację podała m.in. Polska Agencja Prasowa. Spis lektur oficjalnie ma zostać opublikowany na stronie akcji Czytaj PL dopiero za trzy dni. Wtedy też pojawiać się zaczną plakaty zachęcające do pobrania aplikacji i rozpoczęcia lektury.

 

Czytaj PL 2018 (źródło: krakow.pl)

 

Czytaj PL jest częścią programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ma więc wsparcie organizacyjne krakowskich instytucji. Od strony technicznej, jak zwykle wysiłek ponosi księgarnia Woblink. W ostatnich latach książki dostępne były wyłącznie przez aplikację księgarni. Tak ma być także w tym roku. Nie ma szans na poczytanie przy pomocy czytnika książek. Póki co, trzeba jednak poczekać na aktualizację woblinkowej aplikacji mobilnej (Android OS, iOS). To ona umożliwi zeskanowanie kodu i dostęp do książek. Podobnie jak wcześniej, będzie można także wysłać kod do kolejnych pięciu osób. W ten sposób lekturą będą mogły się cieszyć także osoby nie mające dostępu do plakatów reklamowych.

 

Tegoroczna akcja ma być propagowana aż na siedmiu tysiącach nośników rozmieszczonych zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na przykład w szkołach. Oplakatowane zostaną przede wszystkim ośrodki partnerskie: Kraków, Białystok, Częstochowa, Gdynia, Legnica, Lublin, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Toruń, Wrocław. Do akcji mają się włączyć w tym roku także Miasta Literatury UNESCO: Dublin, Nottingham, Praga i Reykjavík. Ponadto plakaty pojawią się na terenie takich miast, jak: Bydgoszczy, Bytom, Chorzów, Gdańsk, Katowice, Kijów, Łódź, Mińsk, Mysłowice, Rybnik, Tychy, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zabrze oraz ok. 500 innych miejscowości.

 

Czytaj PL 2018 reklamuje się jako największa akcja czytelnicza w Polsce (źródło: youtube.com)

 

Edycja Czytaj PL skierowana do szkół nosi nazwę „Upoluj swoją książkę”. Zakwalifikowano do niej prawie tysiąc szkół średnich. Mają one otrzymać plakaty, dzięki którym (także tam) będzie można uzyskać dostęp do darmowych e-booków i audiobooków. Akcję dodatkowo będą promować nauczyciele oraz uczniowie, którzy otrzymają od organizatorów koszulki z hasłami reklamowymi („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”). Na koszulkach znajdą się też kody QR, dające dostęp do książek. Armia dwóch tysięcy takich Ambasadorów będzie zachęcać do czytania swoje koleżanki i kolegów w szkole i mediach społecznościowych.

 

Koszulki reklamujące akcję Czytaj PL trafią także do Ambasadorów w liceach (źródło: youtube.com)

 

W tym roku nie zabraknie ani znanych nazwisk, ani wydawniczych nowości. Lista tytułów wygląda atrakcyjnie. Ja też zapewne przeczytam książki, których jeszcze nie kupiłem a wzbudziły moje zainteresowanie. Oto lista pozycji dostępnych w tegorocznej edycji Czytaj PL:

 

Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne” (e-book i audiobook);

Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu” (e-book);

Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni” (e-book i audiobook);

Anna Brzezińska „Córki Wawelu” (e-book i audiobook);

Wojciech Chmielarz „Cienie” (e-book i audiobook);

Anna Ficner-Ogonowska „Okruch” (e-book i audiobook);

Remigiusz Mróz „Hashtag” (e-book i audiobook);

Mark Bowden „Polowanie na Escobara” (e-book i audiobook);

Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie” (e-book i audiobook);

Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” (e-book);

Ariely Dan „Potęga irracjonalności” (e-book i audiobook);

John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu” (e-book i audiobook).

 

W akcję Czytaj PL w tym roku zaangażowały się wydawnictwa: Znak, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Poznańskie, Czwarta Strona, Wydawnictwo Jaguar, Smak Słowa, Wydawnictwo Videograf.

 

Podsumowując, aby wziąć udział w akcji i mieć dostęp do tuzina bezpłatnych książek, trzeba:

- zainstalować aplikację księgarni Woblink (ale na razie musimy poczekać na wersję, która umożliwi obsługę tegorocznej akcji);

- znaleźć kod QR;

- wykonać zdjęcie przy pomocy aplikacji (można to zrobić po przejściu do zakładki Czytaj PL);

- czytać od 2 do 30 XI 2018 r.

 

[Aktualizacja 2 XI 2018 r.]

Można już pożyczać książki. Kod znajdziecie we wpisie "Czytaj PL 2018 – MOŻNA już CZYTAĆ".