867 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Historie zza parawanów niech zostaną za parawanami

Bardzo fajny, wręcz chwytliwy tytuł. Bardzo obiecujący pomysł. W sumie więc niezłe miejsce (Bałtyk) i czas (wakacyjny) na publikację. I to by było tyle komplementów na temat książki „Bałtyk. Historie zza parawanu” Aleksandry Arendt.

 

Nad Bałtykiem (2018 r.)

 

Przez cały czas, gdy czytałem „Historie zza parawanu”, myślałem sobie raz za razem - „ależ to jest słabo napisane”. Tekst przypomina mi (dość przeciętne) szkolne wypracowanie na temat „jak spędziliśmy wakacje”. Można odnieść wrażenie, że każdy w klasie miał znaleźć jakieś „ciekawe”, „tajemnicze”, „dziwne” lub „legendarne” historie znad Bałtyku i je opisać. A potem je razem pozbierano i opublikowano. Ale, żeby nie było zbyt łatwo, nie wystarczyło zapytać kilka napotkanych nad Bałtykiem osób, co myślą na jakiś temat. Trzeba koniecznie nadać wypracowaniom „poważny” charakter, powołując się na źródła. Najlepiej drukowane. I tu autorka odrobiła sumiennie „pracę domową”. Książka pełna jest różnych wersji tych samych legend czy cytatów, głównie z lokalnych dzienników lub przewodników turystycznych. Stanowią one źródło fundamentalnych prawd i dowodów na różne tematy, od starożytności po czasy współczesne.

 

Nad Bałtykiem (2018 r.)

 

W książce znajdziemy prawdziwą mieszankę tematów, których nie łączy chyba nic, poza bliskością Bałtyku. Można więc pomyśleć, że to dobra lektura w czasie plażingu za parawanem albo w oczekiwaniu aż za oknem pensjonatu przejdzie kolejna ulewa. Niestety, nawet w czasie kanikuły człowiek oczekuje zgrabnie napisanego tekstu, logicznych wywodów czy choćby dobrze opowiedzianych historii. Tego mi niestety w „Historiach zza parawanu” zabrakło.

 

Bałtyk. Historie zza parawanu

 

E-booka „Bałtyk. Historie zza parawanu” Aleksandry Arendt można kupić m.in. w księgarni Ebookpoint.