875 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Amazon akceptuje polskie płatności przez Przelewy24

Przelewy24 to znana na naszym rynku firma obsługująca płatności internetowe. Do niedawna pośredniczyła przy zakupach w Polsce, ale zyskała także rozgłos obsługując płatności Polaków w chińskim serwisie Aliexpress. Od dziś, jak poinformował Robert Drózd, poznańska firma obsługuje także zakupy w niemieckim Amazonie.

 

W niemieckim Amazonie można teraz płacić poprzez przelewy24.pl (źródło: przelewy24.pl)

 

Dotychczas, aby kupować w Amazonie, najlepiej było korzystać ze złotówkowej lub walutowej karty płatniczej. Zdarzało się, że niektóre wydawane w Polsce karty płatnicze nie były przez sklep akceptowane. W razie płatności w PLN, można było skorzystać z przelicznika banku lub zaproponowanego przez Amazon. Teraz wystarczy mieć konto w polskim banku, który współpracuje z serwisem przelewy24.pl. To ukłon Amazonu w stronę polskich klientów, ponieważ wygodniej można zamawiać towary z tego sklepu, w tym oczywiście czytniki Kindle.

 

Zakupy powyżej o wartości od 39 EUR wciąż objęte są darmową dostawą (źródło: amazon.de)

 

Cała procedura płatności jest taka sama jak podczas zakupów w polskich sklepach. Przy zamówieniu trzeba wskazać Przelewy24 jako formę płatności. Można to zrobić także w ustawieniach konta. W ten sposób da się zapłacić przelewem z polskiego konta bankowego lub kodem BLIK.

 

Nową formę płatności można wybrać w ustawieniach konta (żródło: amazon.de)

 

Najważniejsza różnica polega na przeliczniku z EUR na PLN. W Amazonie aż do momentu płacenia za zamówienie, widzimy cenę podawaną w euro. Jeśli wybierzemy płatność obsługiwaną przez Przelewy24, Amazon nie zaproponuje przeliczenia na złotówki. Przewalutowaniem zajmie się polski serwis, wskazując kwotę w PLN według swojego przelicznika. I taka opłata zostanie pobrana z naszego banku.

 

Przelewy24 po pierwszym wybraniu, zostaną na liście preferowanych sposobów płatności (źródło: amazon.de)

 

Plusem jest to, że od razu wiemy ile będą kosztowały zakupy. Nie trzeba będzie czekać na przewalutowanie w banku. Jako minus można potraktować fakt, że płatności trzeba dokonać od razu. Do tej pory Amazon obciążał kartę w dniu wysyłki zamówienia. Różnica jest także w ew. zwrotach. Informacja na stronie sklepu jest następująca: „W przypadku zamówień opłaconych za pośrednictwem serwisu Przelewy24 nie istnieje możliwość otrzymania zamiennika lub dokonania wymiany. Możesz jednak zwrócić zamówiony przedmiot za pomocą Centrum obsługi zwrotów, aby otrzymać zwrot kosztów zakupu. Następnie zamów przedmiot ponownie”. Oznacza to, że w razie otrzymania np. wadliwego produktu, Amazon nie przyśle nam zastępnika. Musimy zwrócić zakup i zamówić samodzielnie kolejny raz.

 

Podsumowanie zamówienia Kindle Paperwhite 3 przy wybranej płatności przez Przelewy24 (źródło: amazon.de)

 

Korzystając z nowej formy płatności można zamawiać prawie wszystkie towary z amazon.de, w tym oczywiście czytniki. Wyjątkiem są produkty cyfrowe i opłaty abonamentowe (np. Amazon Prime) czy 1-Click. Co ciekawe, można natomiast zamawiać zakupy na niemiecki adres. Nie ma więc problemu nawet z płatnością za Kindle Oasis 2, który do Polski nie jest wysyłany. Można go zamówić np. przez pocztowego pośrednika. Procedurę opisałem w tekście „Jak kupić Kindle Oasis 2 z dostawą do Polski”.