905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja oprogramowania wewnętrznego dla czytników Nook Glowlight 3

Amerykańska księgarnia Barnes and Noble wciąż ma w swojej ofercie czytniki marki Nook, choć oferowane są obecnie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nie zajmują się już ich rozwojem. Obecnie czuwa nad nimi (od strony technicznej) indyjska firma Bahwan CyberTek. Ale wygląda na to, że Nooki wciąż żyją – właśnie ukazała się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego do najnowszego modelu – Nook Glowlight 3.

 

Firmware 49.2.36 dla czytnika Nook Glowlight 3

 

Firmware ma numer 49.2.36. Zmiany jakie wprowadza są niewielkie, ale ważne dla użytkowników rozsianych poza siedzibą Barnes & Noble. Do tej pory nie można było ustawić strefy czasowej spoza Ameryk. Teraz Nook Glowlight 3 może nie tylko wskazywać np. polski czas urzędowy (obecnie opisany w ustawieniach jako „Central European Summer Time”) ale i wyświetlać go w trybie dwudziestoczterogodzinnym. Nie sądzę, żeby to był znak iż nagle Amerykanie rozpoczną zagraniczną ekspansję. Obstawiam raczej podenerwowanie pracowników wsparcia z powodu skarg użytkowników Nooków, którzy podczas wakacji poza Amerykami narzekali na brak możliwości przestawienia zegara na miejscowy czas.

 

Teraz nowe Nooki mogą wyświetlać czas ze stref innych niż amerykańskie

 

Z mniejszych udogodnień, firma chwali się wprowadzeniem czcionki OpenDislexic. Ma ona ułatwiać dyslektykom lekturę tekstu. Większość liczących się producentów czytników wprowadziło tę czcionkę do standardowych zestawów zainstalowanych w ich urządzeniach już kilka lat temu. To pokazuje jak Barnes and Noble intensywnie myśli o swoich czytnikach książek. Ale lepiej późno niż wcale. Może doczekamy się dalszych usprawnień.

 

Czcionka OpenDyslexic w Nooku

 

Aktualizacja jest rozsyłana poprzez internet bezpośrednio do czytników (OTA). Wystarczy mieć Nooka podłączonego do wi-fi, a jeśli to nie pomaga, można wejść do menu "About" i wskazać przycisk "Check For System Update". Po chwili powinna pojawić się informacja o pobieraniu nowego oprogramowania.