881 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja oprogramowania czytników Kindle – teraz można korzystać z własnych czcionek

Wraz z dziś udostępnioną wersją oprogramowania wewnętrznego czytników Kindle, zrównany został numer dla wszystkich nowszych modeli. Teraz zarówno najnowszy Kindle Oasis 2 jak i najprostszy Kindle 8 pracują z firmware w wersji 5.9.6.

 

Amazon udostępnił dziś firmware 5.9.6 dla (nowszych) czytników Kindle

 

Wśród zmian, jakie zapowiada Amazon, wskazać należy wsparcie dla książek po arabsku oraz możliwość dodawania własnych czcionek. Ze zrozumiałych powodów ta druga funkcja bardziej mnie interesuje. Choć sam nie wiem czy z niej skorzystam. Czego jak czego, ale akurat w kindelkach zupełnie nie brakuje mi możliwości wgrania własnej czcionki. Jestem od początku przyzwyczajony do Caecilii i uważam, że czcionki wykorzystywane w czytnikach Kindle są bardzo ładne i czytelne. Poza wspomnianą Caecilią, bardzo lubię Bookerly oraz Kobo Nickel (jak sama nazwa wskazuje, ta ostatnia jest z czytników Kobo).

 

Czcionki wgrane przez użytkownika widoczne są w grupie "Custom"

 

Jeśli ktoś ma ulubiony krój, to teraz można go wgrać do czytników Kindle w postaci plików OTF lub TTF. Pliki czcionki trzeba umieścić w katalogu „Fonts” poprzez kabel USB i bezpiecznie wysunąć czytnik z komputera. Od tego momentu nowe kroje powinny być dostępne w menu „Aa” (ustawień wyświetlania tekstu e-booków). Dla wgranych samodzielnie czcionek będzie wyświetlone osobne menu „Custom”. Z niego można wybierać własne kroje. Nowa funkcja dostępna jest w e-bookach zapisanych w formacie azw3 lub kfx. Stare pliki mobi nie obsługują funkcji wytłuszczania czcionki jak i wyświetlania własnych krojów.

 

Po wejściu do pozycji "Custom" wyświetlane są wszystkie kroje wgrane przez użytkownika

 

No cóż, chyba jak zwykle wgram sobie do czytnika Caecilię lub Bookerly ;)

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu (OTA). Czasami trwa to dość długo, zanim pojawi się na urządzeniach używanych w Polsce. Można więc wybrać opcję samodzielnej aktualizacji przy użyciu pliku pobranego z Amazonu (ok. 220-260 MB). Odpowiednie aktualizacje dostępne są w poniżej podanych lokalizacjach. Trzeba je pobrać z odsyłacza opisanego jako "Software-Update 5.9.6":

 

Kindle 7 (Touch 2014) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle 8 (8. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Voyage - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis 2 (9. Generation)- plik można pobrać z tej strony.

 

Procedurę samodzielnego wykonania aktualizacji już podawałem, ale powtórzę dla zainteresowanych...

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.