884 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Bezpłatna antologia „Fantazmaty. Tom I” do pobrania w formie e-booka

 

„Fantazmaty. Tom I” to zbiór opowiadań polskich autorów. Pomysłodawcy wydawnictwa tak go zachwalają na oficjalnej stronie projektu: „Książka, którą zaraz przeczytasz, zrodziła się z czystej pasji. Pierwszy tom »Fantazmatów« to projekt non-profit, przygotowany w całości przez wolontariuszy, chcących przybliżyć czytelnikom polską fantastykę od jej najlepszej strony.”. Na zbiór składa się dwadzieścia opowiadań znanych i debiutantów wyłonionych w ramach konkursu. Jestem po lekturze dwóch pierwszych opowiadań. Niniejszy wpis nie jest więc recenzją, a raczej zachętą, dla osób ciekawych osiągnięć polskich autorów piszących fantastykę.

 

„Fantazmaty. Tom I”

 

Nie mogę się jednak oprzeć pewnej refleksji. Do zbiorów opowiadań, szczególnie pokonkursowych, szczególnie różnych autorów, szczególnie polskich, mam raczej ambiwalentny stosunek. Antologia „Fantazmaty. Tom I” mnie w tym przekonaniu (póki co) utwierdza. O ile pierwszy tekst („Trupy”) jest tym, co mnie w takich publikacjach pociąga, o tyle drugi („Pod skórą”) jest ucieleśnieniem moich obaw. Pierwsze opowiadanie jest oparte na dobrym pomyśle i stanowi zwartą całość, jednak drugi z przeczytanych tekstów należy do nielubianego przeze mnie gatunku (opowieści z dreszczykiem?) i sprawia wrażenie pisania dla pisaniny. Na razie przeczytałem tylko te dwa opowiadania. Nie odpowiem więc tu na pytanie, czy „się opłaca” i „czy warto”. Mogę jednak zasugerować, że pobranie pliku kosztuje niewiele (czasu i prądu). A gdyby książka się nie podobała, zawsze można ją z czystym sumieniem z czytnika usunąć. Można też dać szansę jeśli nie wszystkim, to przynajmniej niektórym autorom. Bo to, że jedno opowiadanie będzie słabe, nie znaczy, że kolejne nie może okazać się bardzo dobrym. W e-booku spis treści działa sprawnie, więc w razie zawodu, zawsze można szybko przeskoczyć do kolejnego tekstu.

 

Więcej informacji o publikacji, jak i pliki do pobrania w formacie MOBI i EPUB można znaleźć na stronie projektu fantazmaty.pl.