884 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Nowy firmware dla czytników Kindle w wersji 5.9.5 – ułatwienia w zaznaczaniu tekstu

 

Kolejna wersja oprogramowania dla (nowszych) czytników Kindle przynosi w zasadzie jedną widoczną zmianę. Firmware oznaczony numerem 5.9.5 wprowadził ułatwienia w zaznaczaniu tekstu. Podobnie jak w przypadku poprzednich aktualizacji i tym razem dotyczy ona nowszych czytników Kindle – od Paperwhite 2 do najnowszego Kindle Oasis 2.

 

Informacja o nowości w firmware 5.9.5

 

Nowość polega na możliwości wyłączenia menu, które pojawia się po wybraniu fragmentu tekstu. Dzięki temu można wybierać fragment po fragmencie, bez konieczności zamykania i otwierania wyskakującego menu. Nowa opcja niekoniecznie każdemu się przyda, przeznaczona jest dla osób, które korzystają z wielu podkreśleń w tekście, ale niekoniecznie potrzebują np. dostępu do słownika. Dlatego pozostawiono użytkownikowi możliwość wyłączenia lub włączenia tego w (dość głęboko ukrytym) menu ustawień. Aby skorzystać z nowej funkcji, należy wejść do ustawień i wybrać Highlight Menu (on lub off).

 

"Highlight Menu" służy do zarządzania nową opcją w czytnikach Kindle

 

Z początku nie zauważyłem w nowym oprogramowaniu zmian zapowiadanych przez producenta. Zaznaczania działało tak jak przed aktualizacją. Musiałem zrestartować czytnik aby uzyskać dostęp do nowego sposobu zaznaczania.

 

Stary (le lewej) i nowy sposób wyświetlania menu podręcznego w tekście książki

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu. Czasami trwa to dość długo, zanim pojawi się na urządzeniach używanych w Polsce. Można więc wybrać opcję samodzielnej aktualizacji przy użyciu pliku pobranego z Amazonu. Odpowiednie aktualizacje dostępne są w poniżej podanych lokalizacjach. Trzeba je pobrać z odsyłacza opisanego jako "Software-Update 5.9.5 herunterladen":

Kindle 7 (Touch 2014) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle 8 (8. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Voyage - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis 2 (9. Generation)- plik można pobrać z tej strony.

 

Procedurę samodzielnego wykonania aktualizacji już podawałem, ale powtórzę dla zainteresowanych...

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach instalowania, czytnik uruchomi się z nowym oprogramowaniem.