905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino, której nie ma

 

Przedwczoraj ukazała się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino. Czytniki podłączone do internetu, wyświetlały informację o możliwości instalacji firmware w wersji 11.2 (z 2 II 2018 r.).

 

Przedwczoraj ukazała się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino

 

Jak zwykle, objęła ona wszystkie (również najstarsze) modele tej marki. To polityka producenta warta podkreślenia, tym bardziej, że stanowi coraz większą rzadkość we współczesnym świecie elektroniki użytkowej. Firma nie zapomina o długoletnich użytkownikach czytników Tolino. Tym razem wyrównano numerację i funkcjonalność we wszystkich modelach. Od czasu wprowadzenia na rynek modelu Tolino Epos, było to zróżnicowane. Nowy model z większym ekranem ma nowszą wersję Androida i oprogramowanie w wersji 11.2, starsze modele „zatrzymały się” na wersji 10.1.

 

Wersja 11.2 przynosi przede wszystkim poprawę irytujących zachowań modelu Tolino Epos

 

Co wprowadza nowa wersja? Głównym celem jest usunięcie niezwykle irytujących błędów oprogramowania modelu Tolino Epos. Jest ono niestabilne oraz występują częste kłopoty ze zmianą stron. Czytnik co jakiś czas (np. tuż po załączeniu lub po otwarciu nowego rozdziału e-booka) nie reaguje na gest zmiany strony. Kolejna próba podjęta przez użytkownika, skutkuje zmianą dwóch stron za jednym zamachem. To najbardziej niedopracowany firmware, jaki pojawił się do tej pory w czytnikach Tolino. Jest to o tyle przykre, że dotyczy najdroższego modelu rodziny Tolino, którego katalogowa cena wynosi niebagatelne 249 EUR (ok. 1 045 PLN). Poprawiono również stabilność oprogramowania. Drugim zadaniem nowej wersji jest udostępnianie w starszych modelach funkcjonalności obecnej w modelu Epos. Mam na myśli głównie paski ilustrujące postęp czytania wyświetlane pod okładkami książek oraz nowy wygląd klawiatury ekranowej.

 

Niestety, coś poszło tym razem nie tak. Zrazu pliki aktualizacyjne pobierały się bardzo wolno (4-14 kbps) a w końcu sama aktualizacja także bywała (w czytnikach) przyczyną kłopotów z połączeniem z internetem. Takie błędy zgłaszali m.in. użytkownicy Tolino Vision 4 HD. Firma wycofała obecnie pliki aktualizacyjne zarówno z dystrybucji OTA jak i ze stron internetowych. Nie działają wcześniej udostępnione odsyłacze.

 

Jeśli wasze czytniki zgłaszają możliwość aktualizacji do oprogramowania w wersji 11.2, to zalecane jest zignorowanie tej informacji. Należy także wstrzymać się z jej wgrywaniem (także ręcznie) do czasu rozpoznania błędów i udostępnienia poprawionej wersji. Jeśli ktoś zainstalował nowe oprogramowanie i ma z nim kłopoty, zalecane jest przywrócenie ustawień fabrycznych (ang. „Reset to factory settings”).