881 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Oprogramowanie wewnętrzne (firmware) w wersji 5.9.4 dla czytników Kindle

Dziś ukazała się nowa wersja oprogramowania wewnętrznego (firmware'u) dla (nowszych) czytników Kindle. Aktualizacja objęła: Kindle Oasis 2, Kindle Oasis, Kindle Voyage, Kindle Paperwhite 3, Kindle Paperwhite 2, Kindle 8 oraz Kindle 7. Tak, jak już to było wcześniej przy kilku aktualizacjach, pominięte zostały czytniki starsze od Kindle Paperwhite 2.

 

Informacja o nowościach w firmware 5.9.4 dla czytników Kindle

 

Tym razem podczas aktualizacji samego oprogramowania, czytnik zasugerował również pobranie nowych wersji czcionek japońskich. Nie wiem, czy to standard, czy mi się coś zawieruszyło z czasów testowania mang, ale na wszelki wypadek wspominam, żebyście się nie zdziwili.

 

Firmware 5.9.4 dla czytników Kindle

Co nowego znalazło się w oprogramowaniu w wersji 5.9:4? Firma anonsuje dwie zmiany:

- możliwość wyszukiwania również w notatkach i podkreśleniach;

- zegarek wyświetlany podczas czytania książki;

 

Opcję włączenia zegarka znajdziemy w ekranie ustawień tekstu (ikonka "Aa")

 

 

Akurat tego ostatniego trochę mi brakuje w niektórych czytnikach. Będę z opcji korzystał w moim kindelku. Czasami muszę się kontrolować, ile czasu spędzam z książką. Możliwość wyświetlania bieżącego czasu na ekranie może się wtedy przydawać.

 

Zegarek włącza się w zakładce "Reading Settings"

 

Poszerzone wyszukiwanie przyda się osobom pracującym bardziej intensywnie z tekstem. Wyniki prezentowane są nie tylko dla książki ale i dla notatek ("Notes and Highlights"). Wyszukiwanie w języku polskim nadal nie jest możliwe (brak polskich znaków na klawiaturze ekranowej).

 

Wyszukiwanie dało wynik również dla zakreślenia (widocznego na poprzednim zrzucie ekranu)

 

Aktualizacja czytników Kindle

Czytnik powinien się sam zaktualizować, jeśli jest podłączony do internetu. Może to chwilę (kilka tygodni) potrwać. Jeśli ktoś chce sam to zrobić, można pobrać pliki wprost z serwerów Amazonu i uruchomić w czytniku procedurę aktualizacyjną. Odsyłacze do plików podaję poniżej. Plik znajdziemy na stronie Amazonu w odsyłaczu opisanym jako "Software-Update 5.9.4 herunterladen":

 

Kindle 7 (Touch 2014) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle 8 (8. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Voyage - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis - plik można pobrać z tej strony;

Kindle Oasis 2 - plik można pobrać z tej strony.

 

Procedurę samodzielnego wykonania aktualizacji już podawałem, ale powtórzę dla zainteresowanych...

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach instalowania, czytnik uruchomi się z nowym oprogramowaniem.