905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czytaj PL – można już wypożyczać książki

 

Jest już dostępna nowa wersja aplikacji mobilnej Woblink, która obsługuje tegoroczną edycję Czytaj PL. Można więc zacząć czytanie i słuchanie. Testowałem ją od wczoraj, wczytując i wsłuchując się w "Sekretne życie drzew"...

 

Plakaty promujące akcję trafią do ponad trzydziestu miast (źródło: materiały prasowe Czytaj PL)

 

Czytaj PL 2017

Akcja Czytaj PL rozrasta się terytorialnie z roku na rok. W tym roku będzie promowana na ulicach ponad trzydziestu miast. Miastami partnerskimi akcji zostały: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów. Ale plakaty pojawią się również m.in. w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Chorzowie, Mysłowicach, Rybniku, Sosnowcu, Szczecinie czy Tychach. Dodatkowo w 450 miejscowościach, gdzie znajdują się szkoły biorące udział w akcji także zawisną plakaty z kodami QR. Mają być one eksponowane w instytucjach tak, by uczniowie mogli łatwo skorzystać z wypożyczalni Czytaj PL. Organizatorzy zapowiadają także konkursy dla uczniów, ale w rozesłanej informacji prasowej, brak jest szczegółów na ten temat. Po raz pierwszy plakaty trafią do dziesięciu miast za granicą: Barcelony, Dublina, Dundee, Dunedin, Edynburga, Lwowa, Norwich, Nottingham, Pragi i Reykjaviku – noszącego teraz tytuł Miasta Literatury UNESCO.

 

Lokalizację plakatów można sprawdzić na mapie (źródło: czytajpl.pl)

 

Aplikacja Woblink

Do wypożyczania dwunastu dostępnych tytułów służy aplikacja mobilna księgarni Woblink. Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z Androidem lub iOS. Aby rozpocząć czytanie/słuchanie udostępnionych książek, należy zeskanować kod QR, odszukując go na plakatach (czy koszulkach) reklamujących akcję. Taki kod znajdziecie także we wcześniejszym wpisie na moim blogu „Czytaj PL 2017 – znowu 12 bestsellerów do czytania i słuchania za darmo”, w którym anonsowałem start wypożyczalni.

 

W aplikacji mobilnej trzeba znaleźć zakładkę Czytaj PL

 

Program jest prosty w obsłudze, działa stabilnie i na razie nie sprawia mi takich kłopotów, jak jego poprzednie wersje. Zachęcam więc do instalacji i korzystania. Trochę denerwujące jest to, że za każdym razem startuje na ekranie wyświetlającym moją biblioteczkę, zamiast na ostatnio czytanej stronie. Jak na razie jednak najważniejszy problem, na jaki napotkałem (androidowy telefon), to niedziałające przypisy. Zacząłem czytać/słuchać „Sekretne życie drzew” i nie mam możliwości przejścia do objaśnień, które znajdują się w książce (widać je na końcu rozdziałów). Nie wiem, czy to wada e-booka, czy aplikacji.

 

Tekst e-booka w aplikacji jest justowany :) ale bez podziału wyrazów :(

 

Autorzy aplikacji nie poradzili sobie niestety z optymalnym wykorzystaniem ekranu. Wokół tekstu pozostają ogromne marginesy. Zarówno na androidowym telefonie jak i na tablecie z iOS. Na szczęście tekst jest wyrównywany do prawego i lewego marginesu (justowany), więc wygląda dość schludnie. Szkoda, że aplikacja wciąż nie posiada funkcji podziału wyrazów na końcach linii, co skutkuje niekiedy wielkimi, pustymi przestrzeniami między wyrazami.

 

Pobranie kolejnej książki, kasuje poprzednio czytaną w ramach akcji

 

W aplikacji można mieć pobraną jedną książkę udostępnioną w Czytaj PL. Listę tytułów także podałem we, wspomnianym już, moim wcześniejszym wpisie. Pobranie innego tytułu, kasuje ten, który mieliśmy poprzednio. Aplikacja nie zapamiętuje postępu czytania w skasowanym pliku. Jeśli więc przerwiemy lekturę jednej książki, pobierzemy inną, a potem jednak wrócimy do tej pierwszej – trzeba samodzielnie dotrzeć do ostatnio czytanego fragmentu.

 

Audiobook może być pobrany do pamięci urządzenia

Co ciekawe, jeśli wybierzemy pozycję udostępnioną jako e-book i audiobook, można je pobrać do pamięci urządzenia w tym samym czasie i korzystać z nich naprzemiennie. Można też słuchać audiobooka bez pobierania plików, korzystając z przesyłania strumieniowego. Niestety, zabrakło synchronizacji postępu czytania/słuchania. Czyli np. zakończenie czytania jakiegoś rozdziału w e-booku nie przeniesie nas do tego miejsca, gdy włączymy w aplikacji słuchanie audiobooka.

 

Może kiedyś doczekamy się wersji na czytniki... (źródło: materiały prasowe Czytaj PL)

 

Pomimo braku wsparcia dla czytników i wspomnianych niedogodności w działaniu aplikacji, gorąco zachęcam do czytania udostępnionych książek, bo jest w czym wybierać!