905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Palmtopy "Palm" być może powrócą na rynek

Mam wielki sentyment do palmtopów marki Palm. Na moim pierwszym palmtopie (Palm Tungsten|C) przeczytałem całe mnóstwo książek. Było to w czasach, gdy nie istniały polskie księgarnie oferujące e-booki, a wersje elektroniczne znakomicie wtedy przygotowywała i rozpowszechniała w FidoNecie m.in. ekipa spod znaku Scan-dal. Tungsten służył mi także do wielu innych rzeczy – robienia notatek, czytania prasy, artykułów z internetu, koordynacji kalendarza, słuchania audiobooków... Długo by wymieniać, ale najważniejsza w nim była funkcjonalność połączona z prostotą.

 

Mój pierwszy palmtop Palm Tungsten|C (po lewej) i jeden z ostatnich smartfonów z systemem WebOS - HP Veer (po prawej)

 

Równie dobrze zapowiadał się następca, smartfon Palm Prē, wyposażony w nowy system operacyjny WebOS. Niestety, po wykupienia Palma przez HP w 2010 roku, projekt wkrótce zniszczono. Zarówno od strony sprzętu jak i oprogramowania (mimo wypuszczenia z rozpędu kilku projektowanych wcześniej urządzeń i kilku aktualizacji systemu). Hewlett-Packard w roku 2015 całkiem zakończył wsparcie dla systemu, który już wcześniej stopniowo stawał się bezużyteczny. Przyjazne użytkownikowi rozwiązania z WebOS, dopiero wiele miesięcy później zostały skopiowane w innych systemach mobilnych.

 

Przedpremierowa prezentacja Palma Pre w 2009 r (źródło: YouTube.com)

 

Chińska firma TCL wykupiła markę „Palm”, podobnie też zrobiła np. z Alcatelem. O ile telefony pod tą drugą nazwą Chińczycy wypuszczają raz po raz (również w Polsce), o tyle ani palmtopów ani innych urządzeń nawiązujących do legendarnego producenta palmtopów na razie na rynku nie było. Aż do teraz panowała również na ten temat cisza. Kilka dni temu holenderski serwis Android Planet doniósł, że można się jednak spodziewać nawiązania do dawnej świetności.

 

O możliwym wskrzeszeniu urządzeń ze znaczkiem "Palm" doniósł holenderski serwis Android Planet (źródło: androidplanet.nl)

 

Stefan Streit z TCL, w rozmowie z przedstawicielem serwisu Android Planet, powiedział że w pierwszych miesiącach roku 2018 marka Palm zostanie wskrzeszona. Niestety nie ujawniono żadnych szczegółów, czy ma to być smartfon czy palmtop. Gdyby to był nowoczesny sprzęt z uaktualnionym WebOSem, to nie wiem, czy bym się nie skusił. A tym razem już bym mógł oficjalnie kupić na niego polskie e-booki! Jest postęp :)