905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Czytnik Kindle X Migu zadebiutuje w Chinach

Kindle X Migu to nowy pomysł Amazonu na podbój chińskiego rynku książki elektronicznej. Nowość to czytnik Kindle 8 (jaki znamy również z rynku europejskiego) ze zmodyfikowanym oprogramowaniem. Zadebiutuje on w Chinach za dwa tygodnie. Uruchomienie sprzedaży zapowiedziano na stronie chińskiego Amazonu na 12 lipca 2017 r. tuż prze północą. Kindle X będzie kosztował 658 CNY (ok. 365 PLN). To o 100 juanów drożej (ok. 55 PLN) niż „zwykły” Kindle 8, oferowany na stronie amazon.cn.

 

Kindle X Migu - nowość w ofercie chińskiego Amazonu (źródło: amazon.cn)

 

Amazon + China Mobile = Kindle X Migu

Dość niezwykłe w Kindle X Migu jest to, że po raz pierwszy Amazon dopuścił na swoim czytniku zakupy spoza własnej księgarni. Chińscy użytkownicy nowego kindelka będą mogli kupować zarówno w Amazonie jak i chińskim sklepie Migu. Migu, zadebiutował na rynku w 2015 roku, a jego właścicielem jest operator telefoniczny China Mobile. Agencja informacyjna Xinhua podaje, że internetowy sklep migu.cn to największy tego typu podmiot na rynku chińskim. W miesiącu ma przeciętnie ok. 160 mln aktywnych czytelników. Oferuje m.in. muzykę czy książki elektroniczne, w tym komiksy. Do tej pory, polecanym sposobem czytania wydań elektronicznych, był dostęp on-line przy wykorzystaniu firmowej aplikacji mobilnej. Od lipca, chińscy klienci zyskają możliwość czytania również na e-papierze. Otrzymają dostęp (obok zasobów księgarni Amazonu) do ok. 400 tys. elektronicznych publikacji ze sklepu migu.cn.

 

Na pleckach nowej wersji Kindle widoczne jest też logo China Mobile (źródło: amazon.cn)

 

W opisie nowej wersji Kindle można znaleźć informacje, że zakupy z poziomu czytnika będą ułatwione, m.in. przez mikropłatności (dodawane do rachunku telefonicznego).

 

Z przodu - Kindle X jak Kindle 8 (źródło: amazon.cn)

 

Czy doczekamy się czytnika Kindle zintegrowanego z polskim sklepem?

Niektóre nowości w rodzinie czytników Kindle, również debiutowały na rynku chińskim, potem trafiały do pozostałych sklepów firmy. Można przypomnieć tu choćby białą wersję Kindle Paperwhite 3 (wpis: „Biały Kindle Paperwhite 3 debiutuje w Japonii i Chinach”). Tym razem Amazon łączy siły z największym (do tej pory) konkurentem na rynku chińskim. To ciekawe, że China Mobile nie zdecydował się na własny czytnik z kiepskim androidem, jakich przecież w Chinach jest „na pęczki”. Znamy je nawet z polskiego rynku. Czas pokaże, czy również na innych rynkach Amazon będzie współpracował z lokalnymi sklepami, których nie chce lub nie może pobić w walce konkurencyjnej. Czy za kilkanaście miesięcy czeka nas na przykład „Kindle X Publio” lub „Kindle X Woblink”? Kupilibyście?

 

Nowy partner Amazonu w Chinach to największa księgarnia internetowa na tamtejszym rynku (źródło: migu.cn)